NEM!
Büfészaknak azt nevezzük, amely nem tanít meg egy koherens szakmát. A szociológia társadalomtudomány, azaz nem büfészak. A büfészak az olyan, amit anélkül is tudnál, hogy elvégeznéd, vagy nem lesz belőled "senki" miután elvégezted (pl nemzetközi kapcsolatok, nemzetközi tanulmányok, műszaki menedzser stb.).
A szociológiát elvégezve szociológus lesz belőled, ergo nem büfészak.
A szociológia egy sokak által lenézett szak, mert idióták az emberek. Ettől még a szociológusok nagyon sokat tudnak és nagyonis piacképes a tudásuk, hiszen a piackutatók nagy része szociológus, dolgozhatsz ügynökségnél, cégnél stb. piackutatóként stb. És nagyon jók statisztikában. Szerintem nagyon jó szak. Más kérdés, hogy nem árt mellé egy kis gazdinfót, vagy marketinget tanulni.
Viszont, a szociológia nagyon komoly tudományos szak is, lehet vele kutatni, PhD-zni stb.
2 munkanélküli szociológus ismerősöm van.
Kapnának munkát, csak nem hajlandóak azt kimutatni, amit a vezetőség akar. Az igazságra nem kíváncsiak, érzékeny témákat nem lehet érinteni, szóval...
Ez miért magyarázza meg azt, hogy anélkül is tudná valaki, hogy elvégezné? Viszonylag ritka (gyakorlatban: nem létezik ilyen) az a diák, aki a gimnázium elvégzése után rendelkezik legalább nagyrészt azzal a tudással, amivel egy műmenes vagy egy nemzetközi tanulmányokon tanult szakember rendelkezik. És igaz ez igazából mindegyik egyetemre, még a legkönnyebb, legkevésbé piacképesekre is.
Ez az érvelés pedig egyszerűen priceless.
"A műszaki menedzser az egy pozíció, nem egy foglalkozás."
Olyan foglalkozás sincs, hogy programszervező informatikus. Olyan sincs, hogy gazdálkodási és menedzsment. Olyan sincs, hogy kereskedelem és marketing. Olyan sincs, hogy jogász. Tovább megyek, olyan sincs, hogy szociológia.:) Érdekelne miért mérvadó, hogy egy szak elnevezése jelöl-e egy foglalkozást?
A fogalomzavart meg tegyük rendbe lehetőleg. A foglalkozás egy rendszeres tevékenység, amiből pénz származik, gyakorlatilag egy munka. A műszaki menedzser egy foglalkozás. Egyben pozíció elnevezése is, valóban.
Viszont tulajdonképpen teljesen irreleváns a büfészak kérdésben, hiszen a kevésbé piacképes szakokat szokták így nevezni. Értelmetlen jelzőnek találom, de ha már használjuk akkor például egyértelmű, hogy a szociológia sokkal inkább büfészak, mint a műmen vagy a nemzetközi tanulmányok, hiszen utóbbi kettővel sokkal jobb lehetőségei lesznek az embernek és magasabb fizura is számíthat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!