Milyen mesterszakon tudnék leghatásosabban megismerkedni menedzsment adatelemzési technikákkal?
Hasonló képzést szeretnék elvégezni mint a Business Management of Administration, de úgy vettem észre nem elég alapos az adatelemzési oldala. Olyan témakörökkel szeretnék mindenképp foglalkozni mint statisztika, előrejelzési metodikák, kereslettervezés, szimulációs modellek, eloszlás-, hipotézisviszgálatok stb.
Mind ezt egy termelő vállalat lehetséges előforduló és vizsgálandó adathalmazaira nézve, egészen a folyamatok átfutási idő adataitól kezdve akár készletforgási mutatóiig.
"statisztika, előrejelzési metodikák, kereslettervezés, szimulációs modellek, eloszlás-, hipotézisviszgálatok stb."
MBA-n ezekről mindről tanulsz.
"egy termelő vállalat lehetséges előforduló és vizsgálandó adathalmazaira nézve, egészen a folyamatok átfutási idő adataitól kezdve akár készletforgási mutatóiig"
Ismét MBA, termelésmenedzsment. Nézz szét a felvin, hol indul MBA szak, aztán nézd meg az adott egyetem MBA programjait.
BCE, CEU, BME, ELTE amelyeket erősen ajánlok.
Még egyszer: data science. Ha igazán mély adatelemzést szeretnél tanulni.
Az MBA általános menedzsmentet azaz vállalatvezetést tanít. A menedzserek _használják_ az elemzéseket, maguk nem elemeznek adatokat ilyen mélységben.
Maga a technikai részletek inkább gazdaságinformatika mesterképzésen lehetnek. (nem tudom hogy mennyire mennek bele a korszerű adatelemzésbe, gépi tanulás etc. ami most kiemelten fontossá válik).
Az MBA-kon van némi kvantitatív módszer, de ott mindössze az a cél, hogy alkalmazó, vezető átlássa az alapfogalmakat. Mivel az MBA vezetőnek készít fel, akinek az egész vállalati működést kell átlátni, és az emberi, vezetési aspektusban is otthon-lenni, ezért nem csak egy területen a gyakorlati végrehajtásra koncentrál.
A CEU-n van [link]
Szerintem az adattudósok számára legjobb a matematika szak, de valóban jók az erősebb informatika szakok is, és utána szakosodás. Kérdező ezt nézd meg: [link]
Valószínűleg amúgy a Kérdezőnek még nincs konkrét elképzelése a témáról, csak tájékozódik, és egyelőre még a szakmák körvonalai sem világosak a számára.
Kérdező ha pedig kifejezetten pénzügyi, tőzsdei elemzések érdekelnek, akkor a legjobb szerintem az elemző közgazdász, utána investment banknál elhelyezkedni és a munkahelyen tanulni.
Én hasonló elemzéseket végzek, mint amiket te is szeretnél (egy nagyvállalat stratégiáján, rendszeresen együtt dolgozva elemzőkkel, akvizíciós osztályokkal stb.) de az én szintemen már nincsenek még statisztikai programok sem feltelepítve a gépre (az enyémen pont van RStudio de ez önszorgalom); mi csak tipikus menedzser elemzéseket végzünk már, amelyekhez az excel is overkill. Ha komolyabb adatelemzésekre van szükség, bekérem az erre szakosodott osztályoktól.
Sőt Kérdező egyből ajánlok is neked szakot amit szeretnél: Master of Science in Business Analytics a CEU-n. Link: [link]
Megnézheted a legfrisebb rankinget, ez a program:
- Első a régióban
- 50. a világranglistán (!!)
- az MS in Finance 89. a világranglistán és 6. a CEE régióban
Itt a világranglista: [link]
Összehasonlításképpen a magyar egyetemek az 500. hely alá se nagyon tudnak kerülni...
Szóval ha tényleg komolyan gondolod, a CEU-t célozd meg (ahogy fentebb mondtam).
Én szétválasztanám a data scientist, big data és a data analyst munkaköröket, hiába van mindháromnak köze a nagy adatokkal való munkához, nem érdemes összemosni.
Data scientist-hez sokszor PhD kell, artificial intelligence/machine learning projektek hozzájuk tartoznak, a matematikai részét ők tudják a legjobban, az informatikai részét meg a Big Data szakemberek, ők készítik és fejlesztik az adatfeldolgozó rendszerek széles skáláját, a data analyst meg igazából az előző 2 szakember termékeit használja(szoftverek, algoritmusok, riportolási/data visualization eszközök), különböző döntéselőkészítési szándékokból, feldolgozza és összefoglalja az adatokat. Az ilyen 1-2 éves mesterképzések (mint az említett survey statisztika, ceu-s business analytics) inkább az utóbbira készítenek fel, de láttam én már data analytics-et szociológiai, pénzügy vagy politikatudományi diplomával is.
De hogy jobban érthető legyen, a data scientist, aki mondjuk a keresőmotorokat fejleszti, vagy aki megcsinálja az algoritmust facebookon, hogy milyen ismerősajánlásaid legyenek, a data analytics meg kicsit olyan mint egy üzletember/marketinges, magas IT tudással, értékesítési adatokat, ügyfélkört, üzleti modelleket elemez, riportokat készít, meglévő szoftverekkel és adatokkal vezetők, tulajdonosok részére, döntéstámogatási szándékkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!