Milyen szakkal lehet jól keresni?
"Sokat néztél a wall street farkasát."
Vagy esetleg – némi túlzással – magam vagyok a wall street farkasa, nem? :)
8-as: A pénzügyesek mik, ha nem közgazdászok? Ha nem konyítasz semmit a témához inkább ne is szólj bele.
10-es: Az alibi egyetemen végzett, lusta közgazdászokkal lehet Dunát rekeszteni. Nyilván nem a sült galambot kell várni, minél jobb egyetemre kell menni, és ami még fontosabb, szakmai gyakorlatot gyűjteni már egyetem mellett. Ilyen specifikációkkal nem ismerek munkanélküli közgazdászt. Nettó ostobaság, amikor valaki leírja a gazdasági szakokat az alibi egyetemek és az alkalmatlan, lusta emberek miatt.
#12, a közgazdaságtannak egy kicsi része a pénzügy, NEM az egész, van ezenkívül ötszázcsiliárd más szakterület is. Te se nagyon értesz sokkal többet a témához.
Ami pedig a munkát illeti, közgazdász akkor lel munkát, ha VAN betölthető munkahely. Sajnálatos módon a Nemzethy Viktátor azóta se teremtette meg az ígért 1 millió munkahelyet (még a töredékét se), viszont közgazdázból a kilencvenes évek elejétől brutális túlképzés van, tehát egy kis részüknek jut munka, a többi meg nem tud elhelyezkedni a szakmájában. Függetlenül attól, hogy milyen egyetemen végzett, színötös lett-e a diplomája "péhádé" fokozattal, vagy "legyenmegakettes" alibidiplomát kapott. A munkáltatók ezekre magasról tesznek, nekik nem a tudás a fő szempont. Ha színötös Hárvárdos diplomád van, viszont a bérigényed másfélszer akkora, mint egy "legyenmegakettes" diplomásnak, akkor mit gondolsz, kit fognak felvenni a céghez? Úgy van. Te pedig megtanulsz repülni.
"a közgazdaságtannak egy kicsi része a pénzügy, NEM az egész"
Erről beszélek. Ne írj olyan hülyeséget, hogy közgazdaságtannal mennyire nem lehet elhelyezkedni, ha tisztában vagy vele pénzügyben (többek között) mennyi lehetőség van.
"Ami pedig a munkát illeti, közgazdász akkor lel munkát, ha VAN betölthető munkahely."
Ez egy hatalmas bölcsesség. Ugyanez igaz az orvosra, a jogászra, az informatikusra, stb-re is.
"brutális túlképzés van, tehát egy kis részüknek jut munka, a többi meg nem tud elhelyezkedni a szakmájában."
Hatalmas túlzás. A divatszak gazdasági alapszakok diplomás munkában való elhelyezkedési rátája is 50-60% körül mozog, egy komolyabb matekos mesterrel pedig 100% környékén van ez az érték.
És arra szerettem volna kilyukadni, hogy a divatszakokat nyilván lehúzzák az Edutus minőségű képzések és társaik, ezek az adatok egy Corvinus esetében nagyságrendekkel jobbak lennének például.
Szintén lehúzzák azok is, akik nem képesek extra munkát vállalni egyetem mellett. 1,5 év szakmai tapasztalattal (és akkor nem mondtam sokat, ennél többet is össze lehet szedni egyetem alatt), nyelvtudással csak az nem talál munkát közgazdászként Pesten, aki nem akar.
"Ne írj olyan hülyeséget, hogy közgazdaságtannal mennyire nem lehet elhelyezkedni, ha tisztában vagy vele pénzügyben (többek között) mennyi lehetőség van."
Van lehetőség, persze. HA van munkahely. Ott az a fránya "ha".
"Ez egy hatalmas bölcsesség. Ugyanez igaz az orvosra, a jogászra, az informatikusra, stb-re is."
A jogászra ráhibáztál, ők is ugyanabban a cipőben járnak, mint a közgazdászok.
Az orvos speciel hiányszakma, ugyanis röhejesen alacsonyak a fizetések, az állam szétverte az egészségügyet, a megmaradt orvosok meg pánikszerűen menekültek külföldre, ahol euróban keresnek annyit, mint idehaza forintban, és csak feleannyi páciensük lesz. Idehaza meg 8-10 falut lát el egyetlen orvos. Pedagógusok dettó.
Az informatikusokra pedig egyelőre orbitális nagy a kereslet, nem véletlenül fizetnek nekik annyit, amennyit.
"A divatszak gazdasági alapszakok diplomás munkában való elhelyezkedési rátája is 50-60% körül mozog, egy komolyabb matekos mesterrel pedig 100% környékén van ez az érték."
Ezt az állítást mire is alapozod?
Csak azért kérdezem, mert eddig se tudtak a szakmájukban elhelyezkedni, és azóta nemhogy több munkahely létesült volna, de még meredeken csökkent is a számuk. Idehaza maximum csókos vagy kihalásos alapon kerülhetsz olyan pozícióba, ahol meg is élsz a keresetedből és nem kell attól tartanod, hogy jön valaki, aki majd jól aládígér.
Persze ha nem a szakmájában dolgozik, MLM-átverésben van benne, vagy külföldre megy, az más téma, csak hát az meg eléggé lutri, hogy elismerik-e ott a magyar diplomát.
"Van lehetőség, persze. HA van munkahely. Ott az a fránya "ha"."
Továbbra sem érted mit akarok mondani.
Abban szerintem megegyezhetünk, hogy akkor találhat állást valaki, ha van betöltendő munkahely. Tehát nem értem hogy jön ide jogász, orvos, informatikus szakma, mikor mindegyikre igaz továbbra is amit írtál.
"Ezt az állítást mire is alapozod?"
Mondanám, hogy tapasztalat, de a tapasztalataim jobbak, pont azért, mert fővárosban mozgok jobb körökben, de ez az országos átlag. Ezek az adatok felvi.hu-ról vannak.
"Idehaza maximum csókos vagy kihalásos alapon kerülhetsz olyan pozícióba, ahol meg is élsz a keresetedből és nem kell attól tartanod, hogy jön valaki, aki majd jól aládígér."
Itt az a nagy kérdés inkább, hogy te honnan veszel ilyen sületlenségeket. Aki nagyvállalati környezetben dolgozik az meg fogja mondani neked, hogy könnyedén érvényesülni lehet, ha tehetséges az ember és van benne kellő elhivatottság, talpraesettség. Olyasmi állapotok, amiket felvázolsz közszférában eléggé jellemzőek valóban, de közgazdászok nagy részét a vállalati szektor szívja fel.
A munkahelyek száma azért releváns, mert itt derül ki, mire van kereslet. Informatikus, programozó, mérnök például bármikor találhat állást. Egy közgazdász ezt utoljára 1995 környékén mondhatta el magáról. Az egész egy lufi volt 90 után, amikor orbitális hiány volt jogászból és közgazdászból is. Az egyetemek ontották magukból a végzősöket, mindnek jutott munka és zsíros fizetés. Ez úgy 5-6 évig ment is, aztán telítődtek az álláshelyek, és újak nem nyíltak olyan ütemben, hogy a kitermelt többlet elhelyezkedhessen. Hence, túltermelés lett.
Ezért nincs értelme olyan képzésre jelentkezni, ahol a megszerzett tudásod röhej tárgyává válik a képzés végére.
Ja, és hogy honnan veszem a "sületlenségeket"? 5 közgazdász ismerősöm van, ebből 2 munkanélküli, 1 MLM-átverésezik, 1 pedig valami kulimunkát végez, csak egyetlen egy ember dolgozik a szakmájában, cseppet se álomfizetésért.
A mai munkáltatók pedig így működnek kishazánkban. Egyrészt, az álláslehetőségek bő 80%-át meg se hirdetik, hanem kiadják belsősnek. Másrészt, a meghirdetett állásra rengeteg a jelentkező, mivel nemcsak közgazdász van sok, hanem a munkanélküliség is óriási. Hasamra csapok, legyen mondjuk 100 jelentkező 10 álláshelyre (HR-esektől tudom, hogy átlagban 4-500 CV érkezik be), ami egy nagyon kedvező becslés. Ebben a százban vannak egyrészt csókosok, másrészt kenőpénzesek. A fennmaradóból már csak akkor válogatnak, ha ezek közül mindnek jutott állás.
Ez minden szektorban így van. Közszféra, vállalati szektor, építőipar, de még a natúr közmunkások közt is brutális a versengés. A munkáltatónak meg a profitmaximalizálás a lényeg. Ha egy kirakodóvásáron ugyanazt a cipőt látod 2000 és 1000 forintért, melyiket fogod megvenni? Na ugye. Same thing.
Bocs, hogy belekotyogok a szájkaratéba, de 65%-nak van igaza. Aki tehetséges, tanul rendesen, és akar dolgozni, az érvényesül közgazdászként. Rengeteg a lehetőség. 74% te elég szerencsétlen körökben mozogsz, ha a közgazdász ismerőseid csak ennyit tudnak felmutatni.
Inkább az érdekelne, hogy vajon a mérnök szakma maga a megtestesült álom-e? Hát... nem hiszem... ha jó mérnök vagy, rengeteg lehetőséged lesz. Ha béna mérnök vagy, akkor nem. Na de akkor ugyanott vagyunk, mint a jogász, közgazdász stb. esetében.
Jó szakma a mérnök, de azért ne essünk túlzásokba. Mindenhol kell a tehetség, az ambíció a sikerhez.
Köszönöm a válaszokat!
Jó kis "verekedés" volt éjjel!! :)
És attól az embertől kérdezem, akinek 5 közgazdász barátja van, hogy mi az az "MLM-átverés"??
Mi az?
Az egyáltalán milyen munkakör?
Amúgymeg.
Minden szakmára igaz, hogy akkor lesz jó fizetésed, meg állásod, ha kapsz munkát.
Ha nem kapsz, akkor meg nincs fizu.
És Ti ezen vitatkoztatok?! :)))
17-es: Most erre mit mondjak? Egy állítólagos személyes tapasztalat (5 ember alapján) meg mint te magad is írod, hasraütések alapján érvelsz. Ahelyett, hogy arra reagálnál, amit én írok.
Mivel nem is írsz semmi konkrétumot, csak előveszel számokat a levegőből erre nem is tudok mit írni igazából. Amit reagáltam volna erre, azt Manche Dinge elmondta helyettem ebben az utolsó kommentjében. Soha nem állítottam, hogy minden közgazdász el tud helyezkedni, szépen le is írtam neked a számokat, amiket ügyesen ignorálsz. Azt sem állítottam, hogy érdemes közgazdásznak menni egy alibi egyetemre és 0 szorgalommal. Aki tehetségtelen azt nem fogják felvenni. De valóban ugyanígy igaz ez a mérnökökre, programozókra is például. Tehát miről beszélünk tulajdonképpen?
Azt az állításod mire alapozod, hogy nevetség tárgyává lettek a közgazdász szakok? Ha rengetegen munkát találnak ilyen végzettséggel miért lenne nevetség tárgya?
És az is érdekelne, hogy hol van ebben az egészben az, hogy szerinted pénzügyesnek megéri elmenni. Mivel anblock szidod a közgazdász képzéseket ez azt jelenti pénzügy is egy kalap sz*r. Ergo saját magadnak mondasz ellent tulajdonképpen. Tedd rendbe a dolgokat odafent.
Az pedig látszik, hogy sosem dolgoztál még vállalati szektorban. Nyilván akadnak itt is csókosok, de aki tehetséges, az könnyedén el fog helyezkedni protekció nélkül is. Ha már személyes példákat mondunk, nekem 3 állásom volt eddig 3 különböző multinál és banknál, egyiket sem protekcióval szereztem. A jelenlegi helyemen régebb óta vagyok, és rálátok a toborzásra is (legalábbis a csapatoméra), és megnyugtathatlak, hogy még sosem találkoztam lezsírozott pályázattal. Ugyanúgy itt is a tapasztalatot, tehetséget vizsgáljuk, mint egy programozó vagy például egy mérnök esetében. És itt is szeretném felhívni egy hibára a figyelmed. Mindegy milyen arányban tudnak elhelyezkedni az emberek, potenciálisan ugyanakkora százalék rendelkezhet protekcióval a programozók közül, mint a közgazdászok közül. Tehát ez alapján szidhatjuk az egész vállalati szektort meg mindent, nem csak a közgazdászokat. A belsős felvételéről meg annyit, hogy egy belsőst akkor fognak felvenni egy újabb pozícióra, ha az addig jól teljesítette a munkáját. Ez nem protekció, simán arról van szó, amiről beszélek. A tehetséges munkaerőnek van esélye.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!