Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mi a különbség az önköltséges...

Mi a különbség az önköltséges és a költségtérítéses finanszírozási státusz között?

Figyelt kérdés

Kerestem korábbi kérdések között, de ott azt állították, hogy a két fogalom egy és ugyanaz. Ugyanakkor a "A Pécsi Tudományegyetem térítési és juttatási szabályzata" mint egymástól eltérő fogalmak kezeli.


"Az Egyetemen a hallgatók finanszírozási státusza államilag támogatott, magyar állami ösztöndíjjal támogatott, magyar állami részösztöndíjjal támogatott, költségtérítéses, vagy önköltséges lehet."



2018. aug. 1. 11:02
 1/5 anonim ***** válasza:
13%

Önköltsėges. Te fizeted ki a tanulmányaidat.

Költsėgtėrítėses. Az állam fizeti a tanulmányaidat.

Inkább hanyagold az egyetemet.

2018. aug. 1. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
1%
A költségtérítéses, azon túl, hogy a tanulmány költségét megtéríti neked az állam, azt is magában foglalja, hogy aláírsz egy nyilatkozatot, miszerint a diploma után idehaza fogsz dolgozni a tanulmánnyal megegyező ideig (ezt teljesíteni 20 évig lehet), vagy vissza kell fizetned a tandíjat. Az önköltségesnél önerőből fizeted a tandíjat, és nincs ilyen szerződés. Egy félév költsége általában 300-600 ezer Ft.
2018. aug. 1. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
83%

Amiről az első két válaszoló ír az az állami ösztöndíjas/államilag támogatott és az önköltséges/költségtérítéses közötti különbség.


Én is azt gondolnám, hogy az önköltséges és a költségtérítéses között nincsen különbség. Én még sehol sem találkoztam olyannal, hogy külön kezelték volna a két fogalmat, mert általában szinonimaként használják a két kifejezést. A felvi.hu, illetve az oktatas.hu is azt írja, hogy a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény előírásai szerint a hallgatók finanszírozási jogállása lehet magyar állami ösztöndíjjal támogatott, magyar állami részösztöndíjjal támogatott vagy pedig önköltséges. Szerintem itt is így érthették a "vagy"-ot, hogy ugyanazt jelenit a kettő, bármelyik használható. Viszont most már én is kíváncsi vagyok, hátha valaki többet tud :)

2018. aug. 1. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
92%

Nagyon egyszerű a két fogalom között különbség.


Az "önköltséges" finanszírozási formát a 2011-es Nftv. vezette be. A "költségtérítéses" megnevezés pedig a korábbi, 2005-ös Ftv.-ból maradt meg.


Mindkét formában saját magadnak fizeted a tanulmányaidat. A két fogalom között elsősorban jogi különbség van, bizonyos esetekben más szabályok vonatkoznak rá (pl. önköltséges vehet fel Diákhitel2-t, költségtérítéses nem). Mivel vannak még a mai napig is hallgatók, akik a korábbi törvény szerint nyertek felvételt, különbséget kell tenni köztük.


Az első két válasz nem, tudom, miért született, ha valaki nem vágja a témát még alap szinten sem, akkor nem kell hozzászólni.

2018. aug. 1. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a hasznos válaszotok harmadik és negyedik válaszoló! Így már tisztán látok.

A később következő bekezdések könnyebb megértésében is segít, mostantól különösen figyelek xdátum előtti, és utáni kitérésekre.

2018. aug. 1. 17:32

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!