Mi a különbség az Alkalmazott közgazdaságtan és a Pénzügy-számvitel alapszakok között?
Az adott szakok a gazdaság mely területeivel foglalkoznak? Melyiket nehezebb elvégezni, illetve milyen érdeklődéssel ajánlott? Milyenek az elhelyezkedési lehetőségek, melyikkel könnyebb munkát találni és hol (pl bank, multi cég, stb)?
Még egy kérdés: angolul vagy magyarul érdemesebb elvégezni?
Az alkalmazott közgazdaságtanon inkább ténylegesen közgazdaságtant tanulsz. Sokkal elméletibb, sokkal matekosabb.
A pénzügy és számvitel szak alapvetően egy üzleti képzés. Ennélfogva ott jóval kevesebb elméleti közgazdaságtant tanulsz, viszont több "gyakorlatias" ismeretet; több számvitel, kontrolling, jogi tárgyak, menedzsment etc.
Ha tudod, hogy téged az üzlet világa egyáltalán nem érdekel, hanem ténylegesen közgazdaságtannal szeretnél foglalkozni, akkor az előbbit javasolnám, minden más esetben az utóbbit, azzal azért több a lehetőség.
Hogy melyik a nehezebb, arra nehéz egzakt választ adni, kinek mi a nehezebb, de talán az AK a mélyebb matematikai háttér miatt.
Mindkettővel elhelyezkedhetsz bankoknál, biztosítóknál (bár az AK-t ezeken a helyeken egy fokkal jobban szeretik), ezen túl, ha a közszféra érdekel, inkább AK, ha a versenyszféra, akkor inkább PSZ.
Teljesen mindegy, milyen nyelven végzed, de egy stabil, legalább középfokú angol nyelvtudás kell mindkettőhöz. PSZ-hez az se árt, ha még egy nyelven beszélsz.
Amennyire én rálátok, mint valaki, aki AK-n végzett, az AK sokkal szerteágazóbb szak, több területbe enged bepillantást, így hasznos lehet hozzá egy mesterképzést végezni valóban abba az irányba, ami érdekel. PSZ alapdiplomával ebből a szempontból könnyebb elhelyezkedni, mivel konkrétan "kitanulsz" egy területet, viszont ha rájössz közben, hogy mégse érdekel, akkor nehezebb váltani.
Ennek ellenére a szakról végzés után többen is egyből el tudtunk helyezkedni jó munkahelyeken, én és még páran elég jó bankoknál, mások elemző cégeknél.
Klisének hangozhat, de interjúkon közvetlen tapasztaltam, hogy a végzett szaknál többet számít az egyetem, ahol végezted azt, illetve, hogy mi érdekel/érdekelt egyetem alatt, milyen plusz tárgyakat vettél fel, milyen témából írtad a szakdogád; vagyis, hogy tényleg érdekel-e a terület, rád illik-e a pozíció.
Ha jó az angolod, sokat számít, de ahhoz nem feltétlenül kell angolul végezned a szakot. Akkor már hasznosabb (és olcsóbb), ha sikerül kijutnod Erasmusra 1-2 félévre egyetem közben.
Összességében Magyarországon általánosságban elég gyenge a gazdasági képzés, úgyhogy nincsenek nagy különbségek a szakok között nívó szempontból, de az apró pluszokkal (egyetem, Erasmus, versenyeredmények, diákszervezetek, nyelvtudás, érdeklődés) ki lehet tűnni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!