Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Ősszel érettségizni szeretnék....

Ősszel érettségizni szeretnék. Hogy kezdjem a tanulást? Van valami jó módszer rá?

Figyelt kérdés
Esti sulin fejeztem be a 12. osztályt 3 éve, a vizsga sajnos elmaradt, mert a sulinak problémái voltak és megszűnt. Utána dolgozni mentem, de érettségi nélkül elég nehézkes. Idén szeretnék viszont vizsgazni végre. Segítenének pár tippel?

2018. ápr. 22. 19:19
 1/2 Mysphraghmuthosis ***** válasza:

A középszintű történelem- és a középszintű a magyarérettségi kapcsán volna pár javaslatom.


1. Történelemérettségi


Mindenekelőtt legyél tisztában a vizsgakövetelményekkel, azok közül is különösen fókuszálva a számonkérhető témakörökre. E témakörök listáját megtalálod az alábbi dokumentum 8–13. oldalán: [link]


Az írásbelire készülés során javaslom, hogy kövesd az alábbi metódust:


Frissítsd fel, sajátítsd el újra a számonkérhető, a linkelt középszintű témakörökhöz tartozó elméleti ismereteidet. Ezt megteheted tankönyvekből, vagy akár használhatsz olyan, érettségire felkészítő kiadványt, amely a középszintű témakörök kidolgozott változatait tartalmazza.


Az elméleti tudás felfrissítése, elsajátítása mellett fontos, hogy megoldogass korábbi érettségi feladatsorokat. Ezzel egyrészt megismerkedsz az érettségin megjelenő feladattípusokkal, azok megoldási mechanizmusával, az atlaszhasználat módjával stb.; másrészt pedig az elméleti ismereteid is bővülnek. A megoldásaidat ellenőrizd a kapcsolódó javítási-értékelési útmutató segítségével.

Korábbi évek feladatlapjait a hozzájuk tartozó javítási-értékelési útmutatókkal eléred az alábbi linken: [link]


Írásbelire gyakorlás során ügyelj arra, hogy mindvégig (tehát mind a feladatlap első, rövid válaszokat igénylő felében, mind pedig a második, esszéírást igénylő részében) használd az atlaszt. Az esszéírás kapcsán fontos az is, hogy tisztában légy az esszéírás szempontjaival, hiszen ezek alapján pontozzák majd a munkádat. E szempontok – jelen esetben nagyon vázlatosan – a következők:


1. Feladatmegértés: arról írj, amit a feladatmegfogalmazás kijelöl számodra, attól egy kicsit se térj el. Végig azon kérdések megválaszolására törekedj, amelyeket kitűztek eléd.


2. Tájékozódás térben és időben: helyezd el az esszében tárgyalandó témát földrajzilag és az idő dimenziójában.


3. Kommunikáció, a szaknyelv alkalmazása: ügyelj a nyelvhelyességre, a helyesírásra, a szöveg tagolására stb.; használd a megfelelő, témához kapcsolódó szakkifejezéseket.


4. Ismeretszerzés, forráshasználat, az eseményeket alakító tényezők feltárása, problémaközpontú és kritikai gondolkodás:

Itt egyrészt a lényeg, hogy az esszéhez adott forrásokat építsd bele a fogalmazásodba. Azonban ne csupán tartalmi megállapítást emelj át a forrásból, hanem kapcsolj hozzá valamilyen megállapítást, következtetést. A forrásból tehát ne csak kiírd a tartalmat, hanem arra támaszkodva következtess is.

Másrészt fontos, hogy ezen "elvet" mindvégig érvényesítsd az esszéírás során: ne csak tényeket, adatokat sorolj fel egymást után, hanem azokhoz kapcsolj megállapításokat például ok-okozati, előzmény-következmény viszony alapján. A "miért?"-ekre keresd a választ.


Ami pedig a történelemérettségi szóbeli részét illeti, meg fogod kapni azon szóbeli témakörök listáját, amelyekhez kapcsolódni fognak a tételek, amelyekből vizsgán húzni fogsz. E témaköröket dolgozd ki (vagy tegyél szert szakszerű, megbízható, már kidolgozott témakörökre), s tanuld meg őket.


2. Magyarérettségi


A középszintű magyarérettségi írásbeli fele két részből áll. Az első része egy szövegértési feladatsort tartalmaz, illetve egy rövid fogalmazási feladatot. A második része pedig egy hosszabb lélegzetvételű műértelmező szövegalkotást kíván meg a vizsgázótól.


A szövegértési feladatsorra készülhetsz úgy, hogy korábbi évek érettségi feladatlapjainak ezen részét megoldogatod, s ellenőrzöd munkádat a kapcsolódó javítási-értékelési útmutató segítségével.

A rövid fogalmazási feladat újdonság, 2017 májusa óta van jelen. E feladat megoldása során kétféle "típusból" választhatsz: vagy egy érvelést írsz, vagy pedig egy ún. gyakorlati szöveget. E feladat kapcsán érdemes utánanézned, hogy a (helyes) érvelésnek milyen formai, tartalmi követelményei vannak, illetve hogy milyen gyakorlati szövegalkotási formák fordulhatnak elő, s azoknak milyen formai és tartalmi követelményei vannak.

Ami utóbbit, a gyakorlati szövegalkotást illeti, tavaly májusban egy motivációs levelet, októberben pedig egy felszólalást kellett írnia a vizsgázóknak. A hivatalos vizsgaleírás szerint ( [link] egyébként a motivációs levélen és a felszólaláson túl előfordulhat még például hivatalos levél (panaszos levél stb.), kérvény, vitaindító, hozzászólás, ajánlás és méltatás.


Az írásbeli második részében két feladat közül kell választanod egyet: vagy egy művet/műrészletet elemzel a megadott szempontok szerint, vagy pedig két mű/műrészlet összehasonlító elemzését végzed el a megadott szempontok alapján.

Korábbi évek feladatlapjainak műelemző feladatait megoldogathatod, s a javítási útmutatók segítségével ellenőrizheted a munkádat.

Korábbi évek feladatlapjai a kapcsolódó javítási-értékelési útmutatókkal elérhetők az alábbi linken: [link]


Ami pedig a magyarérettségi szóbeli részét illeti, kapni fogsz egy tétellistát mind irodalomból, mind pedig nyelvtanból. E tételeket dolgozd ki (vagy tegyél szert megbízható, már kidolgozott tételekre), s tanuld meg őket.

2018. ápr. 24. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Jaj, nem is számítottam ilyen segítőkész válaszadóra. Köszönöm szépen!

Igyekszem majd, remélhetőleg menni fog, utána fogok nézni a régebbi feladatsoroknak is. Le is mentem, amiket írtàl. :)

2018. ápr. 24. 20:44

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!