Mit szóltok ahhoz, hogy 2020-tól bemeneti követelmény lesz a nyelvvizsga a diplomához?

Figyelt kérdés

Én alapjáraton egyetértek vele, és jó ötletnek tartom.


Viszont én nem így oldottam volna meg ezt a problémát.


Az önköltségesek esetében nem változtattam volna semmit. Ugyanúgy kimeneti követelmény lenne nekik a nyelvvizsga a diplomához, amit elévülési idő nélkül bármikor be lehetne mutatni a záróvizsga után. Tehát az ő esetükben ugyanúgy lenne mint eddig.


Az államisoknál viszont aki a záróvizsgától számított tíz éven belül nem mutatná be a diplomához szükséges nyelvvizsgá(ka)t, annak vissza kellene fizetnie a taníttatása költségeit. (Mintha a tanulmányai alatt önköltséges lett volna.) Így megszűnne a rinya, hogy fölöslegesen költöttük rá az állam pénzét. Ha kiegyenlíti a tartozását, akkor utána továbbra is elévülési idő nélkül mutathatná be a nyelvvizsgáját. Ha viszont a tíz évtől számított fél éven belül nem egyenlíti ki a tartozását, akkor érvénytelenítik a záróvizsgáját, a szakdolgozatát és az összes teljesített tárgyát. (Ezzel együtt viszont a tartozása is megszűnne, és most jöhetne a rinya, hogy akkor mégis az állam pénzén taníttattuk, de szerintem ez így ebben a formában már elhanyagolhatóan kevés embert érintene.)


Szerintem ez jobb módszer lenne, mert mindenkinek joga van három négy öt évet fölöslegesen szenvednie az egyetemen, tehát mindenkinek joga van hülyének lenni. (A bemeneti követelménnyé tétellel ettől a joguktól fosztanánk meg a diákokat, pedig gyakorlati szempontból teljesen mindegy, hogy bemeneti- vagy kimeneti követelmény-e a nyelvvizsga, mert nyelvvizsga nélkül ígyse-úgyse kap diplomát a delikvens. Fölöslegesen pedig ígyse-úgyse tanulhat az állam pénzén, mert ha nincs nyelvvizsga, akkor tíz év múlva vissza kell fizetnie a tandíjat.)



2018. febr. 25. 02:40
1 2 3 4
 1/32 Garpe ***** válasza:
83%

Nem értek egyet a dologgal.


Aláássa a felvételi pontszámító rendszert (bár valószínűleg azon is változtatnak)

Én sok nyelvet beszélek (kicsit, nagyot, élőt, holtat) van egy pár nyelvvizsgám, korrepetáltam s tanítottam is már egy pár nyelvet, így látom milyen jó dolog nyelveket tanulni s tudni. De úgy érzem ez a nyelvvizsga elvárás megöli az emberben a tudás vágyat s a tudás érzetét. Másrészt nem úgy tűnik, hogy ezzel tényleg nyelvet beszélő, szalmailag a nemzetközi paicon kommunikálni, fejlődni és dolgozni tudó emberek lesznek a dimplomások. Sokkal inkább egy szűrtebb réteg, akik képesek voltak még egy vizsgán átmenni.


A lenyomása a dolognak csak erősíti a még keményebb bemeneti elvárásokat. Nem szép behozni ide a politikát, de ennek politikai okai vannak. Ma a vezetőink egy középosztályban gondolkodnak, ahol a gyerek jó középiskolába jár, ahol megtanítják neki mind két nyelvet (ami elvben bármi lehet, technikailag ha az egyik nem "isten nyelve" az angol iszonyatos kínokat tapasztalhat meg az ember az egyetemen), még itt az iskolában elmegy nyelvvizsga felkészítésre (amit a szülő ki tud fizetni) aztán elmegy nyelvvizsgázni (amit megint a szülő fizet, aztán utána állambácsi a meghatározott módon majd visszatéríti). Ez a középosztály ahol a szülőnek van pénze külön órákra/tanárokra s vizsgákra.

Akinek ez nem áll módjában, attól elveszik az egyetem lehetőségét. Így egyetemistaként rengeteg emebrt ismerek, akik hatalmas tehetségek lesznek szakmájukban, de egy jó részük most erölködik, hogy valamilyen nyelvvizsgája legyen.

2018. febr. 25. 03:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 anonim ***** válasza:
45%
Egyetértek veled kérdező, már rég kötelezővé tettem volna a nyelvvizsgát, hogy egyetemre mehessen valaki mert alatta úgyse fogja megszerezni
2018. febr. 25. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/32 anonim ***** válasza:
51%

Szerintem ez a nyelvvizsga olyan hülyeség hogy hihetetlen. Mármint hogy kötelező.


Lehet sanyi rohadt jó gépész mondjuk, tervezhet 0.001 mm pontossággal és mindig tökéletesen ha nincs nyelvvizsgája akkor ő már nem ér annyit mint béla aki perfekt beszél angolul de közben fele annyi tapasztalata sincs?

Az hogy valaki beszél egy nyelvet ne egyetemi követelmény legyen hanem munkahelyi... Attól senki nem lesz jobb semmilyen területen hogy 17 nyelvet beszél (kivéve nyelvszakon persze)

2018. febr. 25. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/32 A kérdező kommentje:

Ezzel nem értek egyet, hogy ne legyen kötelező.


Aki járt felsőoktatási intézményben az tudja, hogy a tárgyak kb. 80 százaléka még közvetetten sem kapcsolódik ahhoz, amiből az ember a diplomáját kapja. A nyelvvizsga is ugyanilyen. Ennyi erővel akkor töröljük el a tárgyak ezen 80 százalékát is, és akkor minden egyetemi szak legyen maximum két féléves.


Tévhit, hogy a nyelvvizsga egyenlő a nyelvtudással. Csak egy vizsga, amin ugyanúgy át kell menni mint a többin. Semmi több. Szerintem ez simán elvárható attól aki diplomát szeretne. Nem tudom miért hiszik azt sokan, hogy egy középfokú nyelvvizsga letételéhez perfekt nyelvtudás kell.


Aki le tud záróvizsgázni egy bármilyen szakon, az át tud menni egy középfokú nyelvvizsgán is. Ég és föld a nehézségbeli különbség. (Természetesen a nyelvvizsga sokkal de sokkal könnyebb.) Ez olyan mintha valaki egy diploma után nem lenne képes megtanulni az autószerelő szakma elméletét. (Ugye, hogy nem létezik ilyen? Vagy ha igen, akkor a felsőoktatással vannak gondok.)


Az sem igaz, hogy pénzlehúzás. Olyan nyelvvizsgaközpontba kell menni, aminek külföldön van a központja (pl. TELC), mert egy ilyen nyelvvizsgánál a magyarországi nyelvvizsgáztatók egy fillért nem keresnek azon ha valakit megbuktatnak. Szóval nekik tökmindegy, a pénz megy ki külföldre.


Egyetlenegy darab középfokú nyelvvizsgához nem kell nyelvérzék. Nyelvérzék ahhoz kell, hogy valaki öt nyelven tolmács legyen. (Egy középfokú nyelvvizsgához messze nem kell "tolmácsi" szinten tudni a nyelvet, hiába hiszik ezt sokan.)


Külföldön valóban nem kell nyelvvizsga a diplomához, de ott vajon gondot okozna, ha mindenkinek le kéne tennie egy ilyen vizsgát? Röhögve menne át mindenki.


Most csak az esetlegesen felmerülő érveket akartam megcáfolni a kötelező nyelvvizsga ellen. Hogyha CSAK A PAPÍRT(!) nézzük akkor "sanyi" igenis kevesebbet ér mint a tapasztalatlanabb, viszont nyelvvizsgával rendelkező kollegája. Viszont ez ellen nagyon könnyen tudna tenni és nem értem, hogy miért nem tesz.

2018. febr. 25. 11:03
 5/32 anonim ***** válasza:
23%

Ismerősöm "diplomás" mérnök űrlappal vagy mivel :)

Tanárok beszéltek vele akik lehetőségeket ajánlottak neki miszerint vezetői pozícióba menjen el felvételizni, közben meg sok béla diplomával semmi ilyen lehetőségről nem hallott közben sanyi meg ilyet kapott.


Amúgy meg szeretik azt mondani ezekre a tantárgyakra hogy egy szemléletet adnak.

Na egy nyelv milyen szemléletet ad? Mintha az irodalmat mondanánk.

Oké kommunikációhoz fontos, de ennyi. Ezt pedig nem az iskolának kellene megkövetelnie hanem az adott cégnek.


De most ha minden áron a nyelvre akarsz apellálni mondhatunk legalább 2 nyelvet is mert azok már alapok (német angol).

A tapasztalat és a szemlélet meg többet fog nyomni mindig mint egy nyelv.

De amúgy mondhatnánk azt is hogy csak az menjen adott szakból egyetemre aki már legalább 2 évig dolgozott hozzá hasonló területen. Ezt a 2 évet is bárki megtudná csinálni nem, és lehet még rálátása is lenne a dolgokra.

2018. febr. 25. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/32 A kérdező kommentje:

Ezért hangsúlyoztam ki, hogy ha csak a papírt, mégegyszer mondom, csak a papírt nézzük, akkor béla szakmailag többet ér. A papír nem mindig egyenlő a tudással. (És ezzel nincs is feltétlenül baj. Ilyen az élet.)


(Sanyi ez ellen miért nem tesz? Akkor már nem csak a gyakorlatban, hanem papíron is jobb lenne bélánál. Ez csak a saját hülyesége.)


Valóban azért kell a tárgyak többsége, hogy szemléletet adjon. De meg tudod mondani minden egyes tárgyról, hogy konkrétan(!!) milyen szemléletet ad? Ha nem, akkor honnan tudod, hogy egy középfokú nyelvvizsga nem ad szemléletet?

2018. febr. 25. 11:30
 7/32 A kérdező kommentje:
Bocsi, nem akarok ebből haragot, vagy hogy megbántsak valakit egy ilyen hülye elvi vita miatt, szóval nem ez a célom. :)
2018. febr. 25. 11:32
 8/32 anonim ***** válasza:
91%

De minek jó plusz egy papír, ha szinte semmi tudás nincs mögötte csak valahogy átmakogta magát a középfokú nyelvvizsgán?

Azzal nem értek egyet, hogy így külön kéne szedni a követelményt az államis meg önköltséges hallgatókra. Államin így is van bőven időmegkötés a hallgatókra, különben fizethetsz fenyegetéssel, felesleges lenne még pluszban egyet (írom úgy hogy önköltségesen tanultam, nem magam védem).


Azzal még egyet értek, hogy kimeneti követelmény legyen, de bemenetinek nem. Sok középiskolában kritikán aluli a nyelvoktatás, nem tanul meg annyira a diák egy nyelvet hogy elsőre levizsgázzon belőle. Egyetem mellett azért lehet dolgozni valamennyit, legrosszabb esetben diákhitekt felvenni és elmenni magántanárhoz vagy nyelvtanfolyamra.


Főleg hogy ha bemeneti követelmény ezt a szülőnek kell jó eséllyel fizetnie (meg esetleg plusz felkészítőt) aztán ki tudja mennyire engedheti meg magának. Én gimi végén nyelvvizsgáztam a pluszpontok miatt, de engem nagyon zavart hogy erre kellett költenünk kb 25 ezret mikor amúgy is rossz anyagi helyzetben voltunk. Egyetem végén más volt, addigra dolgoztam, magamnak fizettem ki a felsőfokút ami a diplomához kellett.


Kicsit off, de én sose "rinyáltam" hogy feleslegesen költi az államisokra a pénzt az állam. Engem jobban zavar hogy mennyit nyúlnak le meg költenek milliárdokat stadionra, vizes vb-re meg hasonló dolgokra, mikor az oktatás meg az egészügy a béka feneke alatt. A legkisebb bajom lenne hogy államisoknak fizetnek akik aztán nem szereznek nyelvvizsgát.

2018. febr. 25. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/32 anonim ***** válasza:
3%

Sok mindennel nem értek egyet a felsőoktatásban, de ezt jó ötletnek tartom. A diploma egy tudományos fokozat, és meg van kötve annak az embernek a keze a szakmájában, aki nem képes legalább egy gyakran beszélt idegen nyelven megérteni egy szöveget, a magyar nyelvű szakirodalom ugyanis majdnem minden tudományterületen összemérhetetlen az angol vagy német nyelvűvel. Az én szakomon szaknyelvi nyelvvizsga is kell a diplomához, és úgy tudom, a legtöbb diploma megszerzéséhez nem akármilyen nyelvvizsga kell, hanem valamelyik gyakran beszélt nyelvből kell megszerezni, felteszem, hogy ezért, meg hogy a későbbiekben hasznosíthassa a tudását. Persze, ha a világ a mi nyelvterületünk körül forogna, mint egy amerikainak, tök értelmetlen lenne, de magyarként sajnos nem ez az igazság. Amúgy a legtöbben nyilván az angolt vagy a németet választják, mert ezeket tanítják az iskolákban, és azokra maximálisan igaz, amit fentebb írtam. Nálunk párhuzamosan van angol meg német oktatás is, már az is tök jó volt, hogy simán be tudtam menni angolul pótolni, de egy csomó diát ezért eleve angolul csinálnak meg a tanárok, és ez csak az én szakomon az én tapasztalataim.


Biztosan vannak sanyik, akik zseniális mérnökök, de ez egy sarkított példa, a valóságban a sanyik már az egyetemre belépésük pillanatában egy csomó hasznos forrástól, oktatóvideótól satöbbitől vágják el magukat, és a legtöbbek tanulmányaiban igazán nem a nyelvvizsga a sarkos kérdés.


Azt amúgy mindig nyelvtanároktól hallom, hogy ez elvágja a tehetséges fiataloktól a továbbtanulás lehetőségét, mert hogy a nyelvvizsgához magántanárhoz kell járni. Nekem nem ez a tapasztalatom, ettől persze még lehet, hogy sokakkal így van, de ilyen erővel mondhatjuk azt is, hogy az emelt érettségi is hátrányba helyezi a szegény, de tehetséges diákokat, amire valahány ember, akit ismerek, magántanárral készült. Lehet, hogy én vagyok túl cinikus, de nekem már a könyökömön jön ki ez a "szegény, de tehetséges" toposz, mert ja, mindenre tök jó érv, hogy akinek van pénze, nyilván hozzájuthat plusz lehetőségekhez, és ez soha nem is lesz máshogyan, úgyhogy mindig fel lehet hozni a szegény tehetséges, vagy a zseni, de egy nyelvet középszintre megtanulni képtelen embereket, mintha az igazán szegény, de tehetséges emberek nem lennének már általános iskola óta behozhatatlan hátrányba hozva, és ez lenne a nagyátlag, de ugyan már, még csak nem is felsőfok meg perfekt nyelvtudás kell, és bizony, ahol van pénz meg jobbak a szociális körülmények, az emberek eleve jobban teljesítenek (ez kész tudományos tény), de ezt az oktatás feljavításával meg leginkább a szegénység felszámolásával kellene kompenzálni, nem azzal, hogy azon problémázunk, hogy jaj ugyan már, csak a gazdagok gyerekei tudnak teljesíteni egy amúgy észszerű követelményt, szóval akkor ne is vezessék be. Az is tuti könnyebben megcsinálja az egyetemet nálam, aki ki meg tudja venni a tanárt szigón, de attól még én sem vagyok elvágva a célom elől. Az meg valóban nagyon nem reális, hogy valaki az egyetemen szedi fel magára a középszinthez szükséges nyelvtudást, főleg, hogy előtte nem is rendelkezett vele.

2018. febr. 25. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/32 anonim ***** válasza:
35%

Utolsó el leszel vágva a célod előtt, vagy az utannad következők azaz a te gyerekeid el lesznek vágva, ha nem tartozol a szűk elithez. A szük elit gyerekeinek a szülők megvesznek mindent, elfoglalják azt a néhány helyet ( a kapacitást), amire az állami ösztöndíj jár, mert jobbak lesznek az eredményei, mint a szegényebb rétegek gyerekeinek.

El fog jönni ismét az urak és szolgák országa, ha ez így megy tovább.

2018. febr. 25. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!