Szeretnék egyetemre jelentkezni űrkutatási, elektronikai vagy mechatronika mérnökként, hogy az űrkutatás részlegben tudjak elhelyezkedni. Vélemény, javaslat?
Gyerekként sok minden érdekelt de legfőbbkép a sci-fi műfaj fogott meg és az űrvilág, technológia tanulmányozása. Sajnos gyerekként nem tudtam eldönteni mit akarok kezdeni az életemmel és borzasztó döntések sorozatával elrontottam iskolás éveimet. Gyenge érettségi mellett nem vettek fel sehova máshova és egy technikumi bizonyítványom van gyenge-áramú elektrotechnikus szakból. Jelenleg külföldön Angliában dolgozom és nagyon sokat gondolkodtam a tovább tanulásban, diplomázni szeretnék valamely fent említett mérnöki szakterületen hogy az űrkutatás, űrtechnológia fejlesztés részlegén tudjak elhelyezkedni. Szeretném tisztelt tapasztalt hallgatók véleményét kérni, milyen az egyetemista élet és mire számítsak ha én ezt a döntést meghoznám?
Előre is köszönöm kedves válaszolók segítségét, tudjátok, hogy minden vélemény sokat fog számítani nekem. :)
Tisztelt első válaszoló:
A NASA-ban nagyon én sem gondolkodtam, az magától értetődő hogy oda bekerülni még csak irodistának is az egy borzasztóan nehéz és kihívásokkal teli életcél (már ha nem is lehetetlen) és biztosra veszem hogy közel van a 0-hoz az esélye annak hogy az megtörténik. Ugyanakkor más ügynökségek, cégek is vannak akik ilyen szempontból űrkutatással vagy az ahhoz kötődő technológia fejlesztésével foglalkozik, pl. SpaceX, ESA (European Space Agency) meg sok más cég akik specializált technológia fejlesztésével foglalkoznak. Sokat olvasgatok cikkeket, folyóiratokat, fórumokat és próbálom minél jobban kiterjeszteni a látóköröm olyan szempontból hogy ezen téren érdemes lenne-e elindulnom. Értékelem a reális nézőpontodat ilyen szempontból és ha van bármilyen javaslatod ami segíthet a döntésemben, örömmel fogadom. :)
Teljesíthető az, amit szeretnél. Az egyik volt osztálytársam éppen az ESA-nál dolgozik jelenleg. Azt kell róla tudni, hogy általánosban a törihez, magyarhoz és hasonló humán tárgyakhoz nagyon "hülye" volt, folyamatosan bukás közelben állt, viszont matekból és fizikából mindig kitűnő volt. Középiskolásként kezdte nagyon érdekelne az űrhajózás és kiváltképp a rakéták. 10-esek voltunk mikor fellőttük (főleg ő, én csak segítettem amiben tudtam) az első komolyabb rakétát, ami 2 kilométeres magasságig repült, pedig az egészet ő építette az utolsó darabig. Azóta egy új meghajtórendszeren dolgozik, holott semmi ilyen végzettsége nincs, de a tudása igenis megvan hozzá.
Szóval ha a tudást megszerzed (iskola nélkül nagy érdeklődés kell hozzá), akkor simán van esélyed ilyen helyre bekerülni.
Tisztelt második válaszoló:
Próbálok úgy hozzá állni a helyzetemhez hogy semmi nem elérhetetlen ha az embernek van motivációja a kitűzött cél eléréséhez. Ugyanakkor nyílván magától értetődő hogy egy olyan tudományos részlegben elhelyezkedni ami az emberiség terjeszkedését a kozmoszban tűzte ki céljául, nem mindenkinek adatik meg.
Bevallom hogy túl sokat vállalnék be azzal ha valamelyik tudományágon szeretnék továbbtanulni, ezért is inkább a mérnöki tantárgyak tanulmányozásával töltöm szabadidőmet. Nekem jobban fekszik az elektronika és a elektromechanika tanulmányozása mint az asztrofizika, kémia vagy biológia.
Az angol nyelvtudásom jelenleg profi kommunikatív szinten van, mivel nap mint nap beszélgetek brit-angol emberekkel és 14 éve folyamatosan tanulom az angol nyelvet. Úgy érzem a legmagasabb nyelvvizsgát most már letudnám tenni. Szívesen elkezdeném tanulni az orosz nyelvet is.
Gondolom ha valaki diplomázik vagy doktorál egy tantárgyból, ott nem áll meg a tanulás mert a munkája / karrierje mellett ugyanúgy folyamatosan tanulna.
De ilyen szempontból ha van esetleg valami javaslatod hogy hogyan tudnám a legtöbbet kihozni a döntésemből, örömmel fogadom további válaszaidat. :)
Eéső vagyok.
Hát, ha ennyire otthon vagy benne, akkor hajrá. Az az egy biztos, hogy phd szintű tudás kell fizikából, matekból ahhoz, hogy megragadj a pályán. Ez nem azt jelenti ,hogy kell egy phd, de a tudásod szintjének ütnie kell. De az kitartással véleményen szerint elérhető. Főleg ha érdekel a dolog.
Az angolhoz meg annyit tennék hozzá, hogy a leírtak alapján biztosan megtudnád tanulni, ami odak ell ,de a ommunikációs szint itt nem ér semmit. Ugyanis itt a tudományterületek diszciplínáit kell érteni angolul.
De ahogy írtam, ha megvan benned a kitartás és érted a matekot és fizikát akkor hajrá. Ha ez a kettő megvan, akkor biztos sikerül idővel. :)
"Próbálok úgy hozzá állni a helyzetemhez hogy semmi nem elérhetetlen ha az embernek van motivációja a kitűzött cél eléréséhez."
Ez pontosan így van. Biztos vagyok benne, hogy ha elhatározod magad (ez nagyon fontos) és elkezded, akkor megtudod csinálni. Viszont nem olyan lesz, ahogy azt most elképzeled, erre már most készülj fel. Én annak idején rendíthetetlenül jelentkeztem fizikusnak, mert egy nagyon szép képet állítottam össze a fejemben arról, hogy milyen is fizikusnak lenni. Hát távolról sem olyan. Viszont így is szeretem, mert ha valaminek van értelme, akkor ezek a dolgok azok, amelyek a fejlődést szolgálják. Szerintem jó kombó lenne neked egy fizikus BSc meg egy villamosmérnöki MSc. A NASA-s és egyéb dolgokat meg nem kell túlgondolni. Ott is csak emberek vannak. Ha eljutsz arra szintre, hogy doktorálj valamiből, akkor az azt jelenti, hogy azt a valamit jól csinálod, akkor pedig van esélyed. Ahhoz viszont, hogy jól csináld nagyon sok erőforrásodat kell belefektetni. Rengeteg idő, energia, pénz. Én nem rég fejeztem be egy fizikus BSc-t, de akármennyire is szeretem nem állnék neki még egyszer. 20-as éveim közepén járok és semmim sincs, csak diákhitelem. Olyan dolgok, mint a család csak egy távoli álomkép. Meg már bele is fáradtam az egészbe. Folytatni fogom a tanulmányaimat, de 60%-ban csak azért, hogy az eddig feláldozott éveim ne vesszenek kárba. Az egész nem olyan, ahogy azt az ember gondolná. Bár biztosan jobbnak fogom látni a dolgot, ha elvégzem az MSc-t és úgy dolgozhatok végre a szakmában, hogy fizetnek is érte, de most nem fest túl jól a helyzet.
Az angolt egyébként nagyon jó, ha tudod. Mindent angolul kell csinálni, szóval ha magas szinten űzöd félelmetesen sok problémától kíméled meg magad. Igazából még sokakkal szemben előnybe is kerülsz ezzel.
Magyarországon sokféle képzés nem létezik, ami nyugaton már régóta akár BSc szinten is megy, ilyenek az űr vonatkozású képzpsek is.
Érdemes kimenni egyetemre pl. angliába valamilyen műhold vagy kommunikációs mérnöknek vagy legalább itthoni egyetemről Erasmussal kimenni fél/egy évre. Ez lehet egy beugró a későbbi űr karrierhez :)
Az ESA-hoz bejutni egyetemet végzettként nehéz, mert ők már korai fázisban "becsövezik" az embereket magukhoz. Ez azt jelenti, hogy már egyetem elején bevesznek embereket a programjaikba és őket tartják bent, őket képzik. Neked kintről marha kevés esélyed van a "csőbe" bekerülni. Ha még időben vagy és megteheted, menj ki külföldre egy olyan egyetemre, ahol futnak ilyen programok, vagy menj egyenesen ilyen szakra.
Egyetem elvégzése után Magyarországról bekerülhetsz mondjuk egy PhD programba Hollandiában, Németországban, USA-ban stb, ami ilyen témájú.
A kulcs a magas végzettség. A PhD-t érdemes megcéloznod bármilyen természettudományos szakon. Lehetsz te mondjuk biológus is vagy kémikus, fizikus, elektromérnök, programozó stb, de a pályád elején már olyan témákat érdemes választanod pl. TDK-nak, diplomamunkának, ami egyértelműen űr vonatkozású. Onnan ha végeztél, irány külföldre egyértelműen ilyen témájú PhD-t csinálni.
Az USA-ban jó dologba bekerülni nehéz, mert nem vagy USA állampolgár, így a tuti dolgokhoz/pozíciókhoz soha nem lesz hozzáférésed (clearance kell hozzá, amihez meg állampolgárság).
Magyarországon is lehet űrkutatást csinálni, csak itt nagyon belterjes az egész. Én magyar űrmaffiának hívom őket. Pár ember, mindenki ismer mindenkit, előre leosztják a lapokat, cég szinten is. Az egész magyar űrszakma képviselői elférnek egy nagyobbacska asztalnál. Ha a jövőben netán pályázol pénzre, projektre egyebekre, kerüld ki őket, direktbe a külföldi forráshoz, egyetemhez stb pályázz, mert ezek már itthon megszűrik a pályázatokat, a tiédet kidobják és a haverét küldik tovább, akkor is ha EU-s pályázatról van szó. Sajnos hallottam olyan beszélgetést, ahol egy pályázat kiírása előtt a "havert" megkérdezték, hogy "akar-e...". Majd kiírták a pályázatot és természetesen ő nyerte el. Szal esélyed van ezerrel :)
Csak külföld. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!