Milyen tanárképző főiskolák és egyetemek vannak?
Az alapképzéssel nem taníthatsz sehol sem! Sajnos semmit sem ér önmagában. Én magyaros vok a DE-n. Úgy működik, hogy a 2. szemeszterben döntened kell, hogy tanár szakos leszel, vagy diszciplináris (azaz valamilyen kutató)képzésben akarsz tovább tanulni. Ha tanár szakos leszel választasz egy minor szakot, pl. töri. A magyar lesz a főszakod, a töri a második szak, a kettő nem egyenértékű, mert magyarból kétszer annyi kreditnyit tanulsz majd, mint töriből. + a tanárszakos tárygak, pl. pedagógia és pszichológia (ezek a PEPSZI TÁRGYAK :) )
Szóval lehetsz nemtudó tanár! Már nincs különbség a főiskola és az egyetem között, csak a névhasználatban. Max. annyiban térnek el, hogy pl. a DE több mester és alapképzési szokat indít, mint a NYF. De amúgy nincs különbség.
Szia!
Én azért átgondolnám, mennyire éri meg tanárnak menni... Én legalábbis tanár vagyok, egyetemi két nyelvszakkal, és az álláslehetőségek száma mondjuk úgy, nem éppen kielégítő. A kezdő nettó fizetés pedig 70 000 forint. (Szakvezetőm 20 éves gyakorlattal keres nettó 89 000 forintot!) Biztos megéri szétcseszni az idegeidet ennyi pénzért?
Ennyit a lebeszélés részéről.
Egy másik aspektus: olyan, hogy tanárképző főiskola, gyakorlatilag nincs már. Ahhoz, hogy tanár legyél, fel kell venned egy alapszakot, ahol első évben el kell kezdened a tanári alapozó tárgyakat teljesíteni 10 kredit értékben.
Ez gyökérség, ha lehet ilyet mondani: pszichológia, művelődéstörténet, oktatásfilozófia, stb. Semmi gyakorlati haszna nincs. Azután másodéven fel kell venned egy tanárképes minor szakot, minthogy az egyszakos tanárszak, mint olyan, már nem létezik a bolognai rendszer miatt.
Ha leteperted a három évet, megvan a BA/Bsc diplomád, jelentkezned kell tanári mesterszakra (már ha az adott egyetem indít ilyet, ami egyáltalán nem biztos), ahol jön a többi tanári szaktárgy, pl. didaktika, neveléselmélet, a komplex szigorlat, végül a tangyakok. Ezután kapsz egy "... szakos bölcsész és tanár"-diplomát, amivel taníthatsz általános- és középiskolában is. Ez a rendszer azonban már most döglődik, úgy, hogy még el sem indultak a tanári mesterszakok. Történt ugyanis, hogy a most harmadévesek előző év végén leadták a master-jelentkezési lapokat, amiből kiderült, intézményenként és szakonként max. 3-4 ember szeretne tanár lenni (10 fő alatt törvényileg tiltják a szak indítását!), így sok helyen (pl. az én egyetememen is) el sem indítják a tanári masterek többségét. Így előfordulhat, hogy az ország másik végébe kell majd tanári masterre járnod. Nem tudom, pontosan melyik egyetemre szeretnél jelentkezni, de mielőtt döntesz, szerintem érdemes átgondolni ezeket...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!