Honnan tudhatnám meg, hogy érdekel-e a közgazdaságtan?
Nos, a közgazdaságtan egy meglehetősen tág tudomány, nem is véletlen az, hogy még a közgazdászok is "szakosodnak" valamely konkrét területre. Az előttem szóló ajánlotta Nordhaus könyvét. Szerintem is jó ötlet, hogy beleolvass kicsit. Nem írtad, hogy középsuliban vagy egyetemben gondolkodsz. Mert nem mindegy. Ha középiskolába készülsz, akkor én javaslom, hogy próbáld meg a közgazdaságtant, mert veszíteni nem veszítesz vele semmit. Ha utána más irányba tanulnál tovább, akkor sem okoz túlzottan nagy gondot az, hogy eddig közgázos suliba jártál.
Ha egyetem már a cél, akkor a helyedben több könyvet is átlapoznék, esetleg közgáz szakot végző/végzett hallgatókkal is elbeszélgetnék (amire egyébként rengeteg lehetőséged van). Már csak azért, mert a közgazdaságtan tényleg rengeteg mindennel foglalkozik. Lehet, hogy neked a pénzügy nem jön be, de a marketingért oda vagy. A kettő helyenként hiába fedi egymást, akkor is más beállítottságot kíván meg az embertől. Ez esetben tehát gondold át alaposan a dolgot, ha pedig kérdésed van, akkor kérdezz bátran :)
Jó, mondjuk a leírásom alapján kissé inkonzisztensnek állítottam be a közgazdaságtant :D Nem épp ez volt a célom. Csak azért, hogy érthetőbb legyen a dolog, azért leírom, hogy a közgazdaságtan (ahogy azt feljebb is írták), valóban azzal foglalkozik alapvetően, hogy az egyes javakat, erőforrásokat hogyan ossza fel az egyes gazdasági, társadalmi szereplők között úgy, hogy az minél optimálisabb legyen.
Tipikus példája ennek a jövedelem egyenlőtlenség. Napjaink egyik erősen vitatott közgazdasági témája, miszerint miért van az, hogy egyesek hihetetlen jólétben élnek, míg mások nyomorban? Hogyan lehetne ezt a problémát megoldani továbbgyűrűzés nélkül?
Középiskolás koromban bátyám megkérdezte tőlem, hogy a Nemzeti Bank miért nem nyomtat annyi pénzt, hogy mindenkinek elég legyen? Hiszen ekkor kifizethetnénk a hiteleinket, megvehetnénk a normális életkörülmények eléréséhez szükséges javakat, és a javuló életkörülmények hatására egyenesbe jönnénk. Ez pedig ahhoz is vezethetne, hogy a stabil anyagi helyzet miatt többet vásárolunk, így fellendül a gazdaság. Akkoriban nem igazán tudtam erre mit mondani, azonban az egyetemi évek segítettek megérteni, hogy miért is lenne az rossz, ha a Magyar Nemzeti Bank, mint az őrült pénzkibocsátásba kezdene.
Számomra azonban a közgazdaságtan többet jelent, mint pusztán a társadalmi, gazdasági összefüggések megértésének a tudománya. Számomra alapot adott az önmenedzselésre is. Nemcsak a világot látom másképp, de önmagam és környezetem is. Máshogy kezelem a pénzügyeim, a társas kapcsolataim és segített életmódot váltani is. Jó, persze az sem mellékes, hogy milyen közösségben tanultam, dolgoztam, szórakoztam az egyetemi évek alatt, de a közgáz nagyban hozzásegíett a változáshoz. De ezt csak azért írom le, hogy láss valami személyesebb dolgot is, azonkívül, hogy miről szól ez az egész. És igazából mindegy is, hogy középsuliba vagy egyetemre készülsz. Nem tudom, hogy hány éves vagy, de ha 10-en éves vagy még, akkor nyugodtan merj bármibe belevágni, mert csak tanulhatsz belőle :)
Köszi a sok hasznos választ! Egyébként gimibe járok csak elkezdtem gondolkozni a továbbtanuláson és ugye a legtöbb szakhoz vmit hozzá tudtam kapcsolni, ehhez nem nagyon.
A könyvbe biztos beleolvasok majd :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!