Hogyan tudnám lebeszélni a fiam a jogász szakról?
Én most érettségizek. Kedvés válaszolók, el vagytok tévedve, azt hiszitek hogy a kérdező rosszat akar a fiának. Szerintem, ha az ember rendelkezik alap intelligenciával a 400-430 pont elég sima ügy, szóval az a 30 pont tényleg összehozható valamennyi tanulással. Magára vessen ha nem lett meg az a 30 pont.
Ha ennyire ragaszkodik a joghoz, próbálja meg jövőre ujra, az ő baja. Meg kéne értetni vele, hogy a jogi karra nem való több szempontból is: ha lusta volt az érettségire tanulni, valószínüleg lusta lesz a jogi egyetem 10x annyi magolást meg szorgalmat igénylő anyagához.
Azt kéne felfogja, hogy egy mérnöknek sokkal stabilabb a jövője, hisz mérnökökre egyre nagyobb szükség van. Rengeteg új innováció, akár céget is alapíthat és bőven többet kereshet mint jogászként.
De ha ő jogász akar lenni?? Sosem lesz kitűnő mérnök, ha nem érdekli.
Én is most érettségiztem, és nem, nem fognak felvenni orvosira. De a szüleim egy pillanatra se mondták azt, hogy akkor menjek máshová, mert tudják, hogy ez az álmom. Októberben újraérettségizek, már most tanulok rá, pedig pénteken még szóbeliztem.
Érdekes, hogy valaki(k) csak azokat a válaszokat pontozzák 0-ra, akik azt mondják, hogy a jogi egyetemen bizony keményen tanulni, magolni kell, és ha lusta, akkor el se kezdje!
Vigyázz kérdező, valaki nagyon-nagyon át akar vágni ezzel a lepontozással.
Teljesen felesleges lebeszélni. Egyrészt nem vagy köteles fizetni neki, ha nem akarod. Másrészt engem lebeszéltek a szüleim a szakról, amire menni akartam, elkezdtem azt, amit ők akartak, egy év múlva pedig otthagytam, és mentem oda, amit eredetileg is szerettem volna. Csak elpazaroltam egy évet tök fölöslegesen.
Ha benyomod gépészmérnökire úgy, hogy nem azt akarja tanulni, jobb esetben otthagyja egy év után, rosszabb esetben 5-6 évig fog bukdácsolni és utálni fogja az egészet, aztán ugyan úgy fizethetitek vissza a tandíjat, ha nem fejezi be.
Kedves 16-os!
Azért, mert a kérdező szerint a fia lusta, lehetett volna neki jobb eredménye, pontszáma is, de nem igazán szorgalmas. Éppen ezért, ha így áll a dolog, akkor kár elkezdenie a jogot, mert ott bizony keményen mellé kell ülni és biflázni!!!
Mi az, hogy lebeszélni?
Elmondok egy történetet. Jóeszű gyerek voltam, általános iskolában kitűnő mindenből, nyertem versenyeket, ráadásul nem tanultam igazából sokat. Mehettem volna bármilyen szakra, de én humán tagozatra mentem. Hiába voltam csupa ötös mindenből, hiába értettem minden tárgyat, hiába tanultam meg mindent könnyen, engem a magyar és leginkább a történelem mozgatott meg. A gimnáziumom a legjobb volt a városban, ahol minden tanártól azt hallgattuk, hogy nagyon gyorsan keressünk valami mást, mert ezzel az érdeklődéssel semmire nem megyünk majd az életben. Gimiben ugyanúgy szinte nulla tanulással voltam 4 éven át színötös mindenből, értettem minden tárgyat, de egyedül a történelmet, a magyart és a nyelveket szerettem. De elhittem a tanároknak, hogy belőlem ezzel az érdeklődéssel semmi sem lehet, ezért emelt szinten tanultam a matematikát és a fizikát, hogy mérnök lehessek. Értettem ezt a két tárgyat, laza ötös voltam, de utáltam őket. De erőltettem, mert minden tanár azt erősítette meg bennem, hogy ez lesz nekem jó. Aztán tudod mi történt, kedves kérdező? A pályaválasztás előtt összeomlottam. Nem tudtam enni, nem tudtam aludni, folyton stresszeltem. Egy hónap alatt 10 kilót fogytam. A szüleim nem értettek semmit, kétségbe voltak esve, aztán egyszer csak kibukott belőlem az igazság. Azért mentem tönkre lelkileg és testileg, mert megpróbáltam magamra erőltetni egy olyan dolgot, ami nem én vagyok. És tudtam, hogy nem is lehetek soha.
Na, a szüleim támogattak mindenben. Valószínűleg egy életre kiábrándultam volna belőlük, ha olyan szakra kényszerítenek, amit én nem akarok. Sőt, ki voltak akadva, hogy így próbáltak befolyásolni az iskolában. Végül a jogot jelöltem meg. Életem legjobb döntése volt.
Remélem, látod, mi lehet a vége annak, ha olyan dolgot kényszerítesz a gyerekedre, amit ő nem akar. Én elértem az állami ösztöndíjas ponthatárt, de ha nem értem volna el, akkor sem mentem volna máshová. Természetesen nem a szüleimmel fizettettem volna ki, felvettem volna a diákhitelt. Szerintem ezt a fiad is meg tudja tenni. A haszontalan szakról pedig annyit, hogy minden szak haszontalan, ha az ember nem ad bele mindent. Márpedig, ha olyan szakra kényszeríted, ahová nem akar menni, biztos, hogy nem fog beleadni mindent. El fogja végezni az egyetemet, de nem fogja szeretni, amit tanul, éppen ezért a minimálisnál egy fokkal sem fog több energiát belefektetni. Na, az a diploma semmit nem fog úgy érni. Ellenben, ha engeded, hogy olyan dolgot tanuljon, amit szeretne, akkor valószínűleg teljesítene. Persze, ha link, akkor semmire sem fog menni egy jogi diplomával. De lehet ezt máshogy is csinálni. A legtöbb ismerősöm tudományos diákköre járt, kutatott, versenyeken vett részt, tisztességesen tanult és elért legalább egy cum laude diplomát. A diplomaosztó után egy hónappal már mindannyiuknak munkahelye volt.
Az ember nem szakot választ ilyenkor, hanem hivatást, ami egy életre szól. Ez az egyik legfontosabb döntés a gyerek életében. Nem dönthetsz helyette. Az ő élete. Szerencsésnek érzem magam, hogy engem a szüleim támogattak és nem akartak rám kényszeríteni olyat, amit én nem akartam, illetve nem akartak lebeszélni arról, ami engem érdekelt. Szerintem neked sem kellene.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!