Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Most akkor hogyan működik a...

Most akkor hogyan működik a középiskolai tanárrá válás Magyarországon?

Figyelt kérdés

Ez a bekezdés fejtegetés lesz:

Teljesen el vagyok veszve. A felvi.hu-t nézem, de látom hogy a pedagógia címszó alatt a tanítóképzés a "legutolsó", ami általános iskolai tanárt jelent. Úgy hallottam, hogyha gimnáziumi tanár akarok lenni, akkor előbb a választott tantárgyak szakjain kellene tanulnom és utána továbbmenni tanárnak(?). Szintén a felvi.hu-n nézem a tanárképzés-választó fült, de ott csak akkor ad ki olyan lehetőségeket mint "német, angol, földrajz, kémia, stb" tanár, ha előtte a legelején azt jelölöm be, hogy már van felsőfokú végzettségem. Utána ki kellene választanom hogy abból milyenem van, itt az egyik lehetőség pl hogy tanítói alapképzés oklevél. Utána kihozza hogy miket talált az oldal ezeknek a feltételeknek megfelelőnek (angol, német, biosz, kémia, stb tanár meg sok más). De akkor hogy van ez? Előbb kellene valami tanítói alapképzési oklevelet szerezni, gondolom... de hol?


A lényeg:

Valaki segítene eligazodni hogy hol kellene elkezdenem egyáltalán nézelődni?

Előre is köszönöm!

Illetve egy bónusz-kérdés: megéri külföldön tanárnak tanulni? (középiskolai tanárról van szó még mindig) Mondjuk Dániában, vagy valahol ahol nagyon jó a pedagógus-képzés?



2017. jan. 22. 17:18
 1/7 anonim ***** válasza:
Osztatlan tanári szakot keress, ELTÉ-n pl a TKK-n van nem a TÓK-on. Két szakot kell választani, és ötéves képzés lesz.
2017. jan. 22. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Dániában ha tanárnak akarsz tanulni tudni kell dánul, amennyire én tudom azt angolul nem indítani, csak az ország hivatalos nyelvén.


Amúgy középiskolai tanárhoz a 10 szemeszteres osztatlan mesterképzést kell választani, nem kell előtte mást megcsinálni (régebben volt hogy alapszak után mentek tanárnak, de az elég katyvasz volt és az helyett van inkább most osztatlanban, mert ez lényegesen könnyebbeb átlátható). Felvin nem tudom hogyan lehet ezeket normálisan megnézni, de ha a felvételis résznél bejelölöd a sulit és kipipalod az X-et hogy mutassa az osztatlan tanári szakokat akkor ott is meg tudod nézni melyik egyetemen milyen szakpárok indulnak.

Vagy pl itt beírod h Debreceni Egyetem Bölcsésztudomány Kar kihoz többoldalnyi lehetőséget. A hozzád közelebb lévő egyetemeket írd be ahol van tanárképzés, és nézd meg milyen szakpárok vannak ott.

[link]

2017. jan. 22. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Most úgy néz ki kb megtaláltam amit keresek, legalábbis azt amit ti leírtatok, meg konkrétan x egyetemre rákeresve a lehetséges tantárgypárokat. Annyit sikerült még kiderítenem, hogy pár szakot - ha minden igaz - csak akkor tudok elvégezni, ha már van tanári végzettségem (?) pl japán vagy finn, ilyesmi szakokat. De így utólag minden más (matek, magyar, angol, stb) is felvehető, ez négy félév. Szóval szerintetek ilyen alapon ha elmegyek magyar-töri szakos tanárnak, akkor utólag elvégezhetem az angolt is négy félév alatt, mint mondjuk a finnt?

Jó, bocs, ennyire szerintem senki nem látja át a felvi.hu-t :D Kicsit bonyolult.


A dánnal nem lesz baj, mivel azt már tanulom, bár csak példaként írtam. A finnt is nyűvni akarom még. Dániában van elvileg olyan egyetem, ahol lehet nemzetközi diplomát szerezni, iskolánkban reklámozták. A jelenlegi tervemben a fentebbi alapján az szerepel, hogy az egyetem végén angol-német-finn szakos tanár legyek. Szerintetek hogy éri meg? Itthon angol-német szak alapból és utólag finn (csak így lehetséges), vagy külföldön angol-német és utólag finn, vagy ha összejön, akkor Finnországban angol/német-finn és itthon utólag német/angol?

Tényleg elnézést ezért a sok kérdésért, de remélem párra még tudtok válaszolni, bár már ez is nagy segítség volt.

2017. jan. 22. 19:05
 4/7 A kérdező kommentje:

*az "utólag" tárgyakat viszont mindenképp itthon tanulnám, annyit tennék hozzá még.

Illetve ha a külföldön szerzett diploma ha nem nemzetközi, akkor előbb honosítom (ami gondolom sok macera meg papírmunka), de azért előbb még utána járok a nemzetközi diplomát adó egyetemeknek. Bár ezt eléggé megnehezíti az, hogy még magyarul is alig értem mit akarnak az iskolák, nemhogy angolul (próbálkoztam már) és nem tudom, hogy buta vagyok-e vagy csak fáradt.

2017. jan. 22. 19:08
 5/7 anonim ***** válasza:

Hát figyelj, ha se finnül/dánul nem tudsz felsőfokú szinten, sem angolul, akkor hanyagolnám a külföldöt. Sima angol/német szakra biztos ott is jelentkezhetnél, de itt Magyarországon pl. van ún. anyanyelvi kritériumvizsga, szóval ezt kb. csak az tudja letenni, aki anyanyelvi szinten beszélni a magyart. Logikus lenne, ha külföldön is lenne hasonló, hiszen ki akarná olyan tanárhoz küldeni a gyerekét, aki a gyerek anyanyelvét nem beszéli anyanyelvi szinten?

Én középiskolai tanárnak tanulok itthon, és úgy megy, hogy osztatlan tanárképzésre kell jelentkezni: ez a valóságban úgy néz ki, hogy van mondjuk 13 órád egy héten, amiből 5 egyik szak, 5 másik szak, a maradék 3 pedig pedagógia/pszichológia. Le kell tenni ehhez egy pályaalkalmassági vizsgát, ami nem nehéz annyira, illetve még a jelentkezéshez fel kell tölteni egy motivációs levelet, de ennyi, semmi extra. Remélem, azzal tisztában vagy, hogy a tanító az totál más, az 1-4 osztályig van, a tanár az aki általános, vagy középsuliban tanít. Az osztatlan tanárképzés, ha általános sulis tanár akarsz lenni, 4 évig tart, a középsulis tanár 5 évig, de az első 3 év közös képzés, és utána döntöd, el, melyik akarsz lenni. Ezeken kívül mindegyik végén van még egy egyéves szakmai gyakorlat, csak utána kapsz diplomát.

2017. jan. 22. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Most akkor hány év?

Öt vagy hat ?

2017. jan. 27. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Öt év a középiskolai tanári, és utána van egy év gyakorlat, amikor még nincs diplomád, de már tanítasz.
2017. jan. 27. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!