Ez a minor hogy működik az egyetemeken és milyen szakok mellé lehet felvenni? Egyáltalán mi az a minor?
Vegyünk egy Btk-t. Ahhoz, hogy a Bsc-t elvégezd 180 kredit kell. Ebből 120 a főszak, 50 a minor (vagy specializáció), 10 szabad.
Minornál egy másik szak óráit veszed fel, specializációnál pedig a főszakkal kapcsolatban vannak még további tárgyak. Minornak bármilyen másik szakor fel lehet venni, de van amihez szintfelmérőt kell csinálni. Vagy év közben derül ki ki maradhat bent.
És ha mondjuk történelem szakon vagyok, minornak felveszem a magyart, utána a diplomába mindkettő bekerül? És utána taníthatom is a magyart?
A minor csak BSc-hez kell?
És a szabad krediteket hogy kell megszerezni?
Mi mindkettő kerül be? Nyilván történelem szakon történelem szakos diplomát kapsz. A minor legfeljebb egy megjegyzésként szerepel benne, hogy azt is elvégezted.
És nem hogy a magyart, de egyik szakot sem taníthatod egy BA-s diplomával. Bölcsészkaron BA-s diplomát kapsz, nem BSc-set, de egyikhez sem kell minor, csak egy lehetőség.
A szabd krediteket meg pont ugyanúgy kell megszerezni, mint a kötelezőket: elégtelennél jobb jegyet kell szerezni adott tárgyból.
"Szóval, ez most nem jött össze, kedves utolsó."
- Nézd, nem gond, ha ki akarsz oktatni, de legalább nézz utána, miről beszélsz, és akkor se egy diplomás tanárt próbálj kioktatni.
Egyszerűen fogalmazok: tévedsz. Több ponton is. A főiskolai tanári végzettség általános iskolai tanításra képesít, nem 9-10-ig. Ez alól a nyelvtanári diploma már kivételt jelent. Főiskolai tanárképzés, mely emlékeim szerint 3 és fél évig tartott, a korábbi rendszerben volt: ma ilyen NINCS. Főiskolai szintű pedagógusok ma egyedül a tanítók és az óvodapedagógusok. Ma már csak külön általános iskolai tanárképzés van, de az is az OSZTATLAN tanárképzés része.
De ennél fontosabb: alapszakról beszélsz, érted? NEM KAPSZ tanári diplomát, pedagógiai végzettséget, hanem okleveles bölcsész leszel. Tanári végzettséget tanárképzésben kapsz. Ez teljesen érthető, hiszen alapszakon nem tanulsz módszertant, és csak minimális pedagógiát és pszichológiát, esetleg nyelvpedagógiát a nyelvszakosok. De nem tanítanak meg tanítani, nincs tanári gyakorlat.
Annyiban megértem a dolgot, hogy ezt a tévhitet nem először hallom, valószínűleg Te is mástól hallottad, de ez nem mentség az arroganciára.
A BA/BSc dologgal kapcsolatban meg kb. ugyanazt írtad le, amit én. A második válaszoló kavarta ide a Bsc tévesen.
Az arroganciára csak a te arroganciád adott okot.
"Mi mindkettő kerül be? Nyilván történelem szakon történelem szakos diplomát kapsz. [...]
És nem hogy a magyart, de egyik szakot sem taníthatod [...]". A kiemelt részek egyértelműen arroganciára utaltak, így erre - pszichológiailag helytelenül - arroganciával válaszoltam. A tévedésemért pedig elnézést, nem tudtam, hogy ez már megváltozott. Tehát ma, ha valaki elvégzi a történelem szakot az egyetemen MA-n (így megvan az 5 éve) akkor sem taníthat? És jól értem, a nyelvtanárok még ma is kivételnek számítanak? Mert sok ismerősöm tanár akar lenni és germanisztika, anglisztika szakokra megy.
Üdv. egy pszichológia szakos hallgató (szeptembertől)
Jelenleg tanárképzés osztatlan formában működik, és nincs egyelőre képzési forma külön a mesterszakot végzettek számára, hogy tanári végzettséget szerezzenek. Mivel korábban volt ilyen, jó eséllyel újra lesz, de a jövőbe nem láthatunk.
A nyelvtanárokra vonatkozó kivétel csak annyit jelent, hogy csak az taníthat középiskolában, és érettségiztethet, akinek egyetemi TANÁRI végzettsége, de aki korábban főiskolai nyelvtanári képesítést kapott, arra nem vonatkozik ez a megszorítás. De továbbra is tanári végzettség szükséges a tanári munka végzéséhez, amit a bölcsész alapszak NEM ad meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!