Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Magyarországon pontosan hogy...

Magyarországon pontosan hogy néz ki a szakorvosképzés?

Figyelt kérdés
Most felvételizem az általános orvosira, és érdekelne (tudom, hogy még nagyon messze van, csak szeretem tudni előre, hogy mibe vágok bele), hogy mi vár rám. Addig oké, hogy 6 év egyetem (jobb esetben), majd utána bármikor lehet PhD-zni. Hogy van pontosan a szakorvosképzés? Annyit tudok, hogy a diploma után a háziorvosnak még 3 év, majd szíkvizsga, a többinél 5. (Az első szakvizsga, nyilván a ráépített még erre jön rá.) Miben tér el ez egy „sima" kórházban vagy egy egyetemi klinikán (pl SOTE vagy POTE klinika). Úgy tudom, hogy a klinikákon valahogy máshogy van (ott nem rezidens, hanem orvos gyakornok és lehet a szakvizsga után tanársegéd, majd szépen felfelé a ranglétrán). Hogy van ez pontosan? Kérem, csak olyan ember írjon, aki tudja is a választ! (Orvos, medikus stb) Köszönöm.

2016. máj. 21. 10:48
 1/5 A kérdező kommentje:
Annak is örülök, ha valaki veszi a fáradságot és leírja (tudom, hogy nem két mondatos a válasz), de nagyon örülnék egy hivatalos linknek. (NEM wikipédia)
2016. máj. 21. 10:59
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Ez folyton változik, reformálják a rendszert. Most épp azzal borzolják a kedélyeket, hogy a pesti régióban drasztikusan csökkentik a rezidensi pozíciók számát, hátha kedvet kapunk vidékhez... SOTE-s vagyok, itt egyik percről a másikra az egyik évünket is teljesen felforgatták, szóval mire odajutsz, lehet tök más lesz.


Egyébként most van a központi gyakornok a klinikákon (nem mindenki lesz ez, ők az oktatói utánpótlás is), meg van a rezidensképzés, összességében a kettő hasonló. A rezidensképzés első két évében kötelező gyakorlatokat teljesítesz, van sürgősségi blokk meg a szakodtól függően letöltendő gyakorlatok. Ez klinikától és kórháztól függ, hogy mennyire kell letöltened, valaki mindent szabály szerint teljesít, mások pedig szülészeten töltik a kardiológia gyakorlatukat... A PhD, ha szakirányú, akkor beszámíttatható a képzésbe. Utána szakvizsgázol, de arról már gőzöm sincs, pontosan hogy megy.


A SOTE ÁOK kari honlapján van egy "szakorvosképzés" címke, ott minden szabály, felvételi és szakvizsga-követelmény fenn van, célszerű azt nézegetni, ha ennyire érdekel.


De szerintem élvezd ki a maradék szabadidődet. (Tudom, én is ráépített szakképzéseket nézegettem felvételi előtt, azóta már csak a tetves diploma lebeg a szemem előtt, és hagyjon mindenki békén :D)

2016. máj. 22. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Pestet pont nem jelöltem be, de azért köszi. :) Szegedi vagyok, úgyhogy az az első. Akkora különbség meg szerintem nincs az orvosi egyetemek között, hogy ezért felköltözzek Pesre minimum 6 évre. Ráérek, ha megvan a diploma. (Csak a vidékes mondat miatt írtam.)
2016. máj. 22. 13:58
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Nem a vidéki nagyvárosok klinikáira akarnak minket terelni (én szívesen élnék akár Szegeden, akár Debrecenben, de nyilván egy SZOTE-s nagyobb előnnyel indul egy szegedi pozícióért, mint én), hanem az isten háta mögötti kórházakba... (Ezzel nem őket akarom leszólni, mert vannak remek kórházak, de nyilván a legnagyobb hiány a tragikus helyeken van.)


Szeged remek hely, sok sikert hozzá!

2016. máj. 22. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Állandóan variálnak valamit a szakorvosképzésen, szóval lehet, hogy mire oda kerülsz, már nem ez lesz a rendszer.

Eddig -ha jól tudom- úgy volt, hogy a kórházak és klinikák hirdették meg a saját gyakornoki helyeiket, amikre lehetett pályázni, a fizetést pedig a kórház vagy klinika fizette. (Ezt még tovább bonyolította, hogy létezett rezidens és központi gyakornok, de mivel ilyen már úgy sincs, ezt nem keverném bele).

Ezzel szemben 2015-től létrehoztak egy központi szervezetet (ENKK - Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központ), ami gyakorlatilag az összes rezidenst foglalkoztatja, illetve most már a fizetést is az ENKK-tól kapjuk. A kórházak leadták, hogy melyik területre mennyi gyakornoki helyre lenne szükségük, az ENKK meg kiosztotta és kiadott egy listát róla, ezekre lehetett jelentkezni.


A szakképzés maga úgy néz ki, hogy áll egy 2 éves törzsképzésből, ami szaktól függően különböző gyakorlatokból áll. Ami minden szakon kötelező, az a törzsképzési tanfolyam és a sürgősségi modul (SBO, mentő, ITO, trafós tanfolyam, reanimációs tanfolyam), emellett pedig egyéb, szaktól függő dolgok (mondjuk sebészeti szakirányokon skill képzés). A részletes listát megtalálod az egyetemek honlapján. Pl. itt: [link]


Ami fontos, hogy nincs minden kórház mindenféle képzésre akkreditálva. Tehát ha valaki Mucsaröcsögén dolgozik egy kórházban, akkor bizonyos gyakorlatokat olyan helyen kell elvégeznie, ami akkreditálva van (jellemzően a területének megfelelő klinikán). Nyilván trafós meg ilyen-olyan tanfolyam sincs minden városban és faluban, azt is az egyetemi központokban kell intézni.


Elég idegesítő és komplikált az egész:) Egyrészt ugye szerződésben vagy az ENKK-val, közted és az ENKK között a területi Szak- és Továbbképző Központ a kapocs, emellett meg szerződésben vagy még a kórházzal is, ahol dolgozol. És persze mindig, mindenfele jelentgetni kell mindent. Kicsit frusztráló:)


Nem tudom mennyire sikerült értelmesen leírnom a dolgot, de ha van még kérdésed, akkor nyugodtan írj akár privátban is. Amúgy Szegeden végeztem, ott is dolgozom:)

2016. máj. 27. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!