Nem nagyon vagyok ezekkel tisztában, tudnátok esetleg segíteni?
1. a PhD az nem egyszerűen képzés mint a BSc és MSc, hanem olyan mint egy munkahely (főleg ha nappali ösztöndíjas forma, és ráadásul még tanársegédi állásba is felvesznek)
2. a PhD-ért ösztöndíjt adnak alapból, vagy ha mellette tanársegéd valaki, akkor fizetést. De mindkettőért elvárják, hogy akkor az illető munkahelyként tekintsen az Egyetemre, végig ott legyen a tanszéken, oktatási, kutatási feladatokat vállaljon és végezzen el.
3. A PhD állami ösztöndíj független az államilag támogatott felsőoktatási félévektől. A kettőt külön számolják, és senkit sem érdekel hogy mellette önköltséges vagy még állami félévet használsz el (ha van).
4. Jogilag semmi akadálya annak amit írsz. Gyakorlatban persze abszurdum, hogy kutatói karrier mellett valaki alapképzésre jár. Ezt normális egyetemen nem lehetne megtenni, ugyanis a kutatói feladatok mellett nem maradhat arra energiád, hogy egy alapképzést elvégezzél. A PhD célja pont az, hogy a lehető legjobban fókuszálj egy adott területre és eljuss a tudományos mélységekig. Egy új alapképzés meg pont-hogy szélesíti inkább a fókuszt, minthogy mélyítené azt, amivel épp foglalkozol. Szóval ütközik a kettő. Ha valamire való tanárok vannak azon az egyetemen, amint meghallják a terved, az a minimum hogy kinevetnek, és komolytalannak tekintenek.
Attól függ milyen PhD... nálunk egy Idegtudományi PhD-t teljesen esélytelen egy BSc szak mellett megcsinálni. Az egy rendes napi 8 órás munka, és adott esetben még tanítanod is kell heti 4 órát kötelezően (Roska PhD).
Tehát egy intézetben, kutatócégnél vagy napi 8-10 órát, néha átjársz a karra és órát kell tartanod, készülnöd stb... Jobb esetben a cégtől kapsz 150-200 nettót a 140 nettó mellé, akkor az már egész jó fizu. Rosszabb esetben meg semmit.
Viszont az tuti, hogy egyik mellett sem lenne idő egy komolyabb valamirevaló BSc-re. Szerintem amúgy semmi értelme még egy alapképzésnek. Munkából vagy PhD-ből sokkal többet tanulnál ha csak arra koncentrálsz... későbbi munkahelyek szempontjából is sokkal többet ér a szakmai tapasztalat, mint egy újabb alapképzés egy rakás értelmetlen tölteléktárggyal, vagy újabb alapozótárgyakkal.
Aztán kitudja, egy ismerősöm ELTE Térképtudományi es Geoinformatikai Tanszéken kezdett PhD-t, és azt mondta halál kamu az egész. 1 év után ott is hagyta... nevetséges a színvonal, a professzorok tettek az egészre kb. Úgy volt ott egy évet, hogy semmi érdemleges nem történt. Ehhez képest nálunk kb félévente, évente kijön egy Nature, Science vagy Neuron cikk ami brutális sok háttérmunkával jár.
Szóval lehet van olyan PhD ami mellett nevetve elvégzel egy BSc-t is mert annyi időd van, de vannak olyan PhD-k ami szinte több mint egy főállás és nagyobb stressz is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!