Ha bölcsészként végeztél mesterképzésen, doktorira is csak arra jelentkezhetsz, vagy mehetsz más pl pszichológia szakra?
Ha más szakon is lehet doktorálni, kell különbözeti vizsgákat leadni?
És ha igen, egyet a szaktantárgyat-vagy többet?
Köszönöm a válaszokat
Vicces lenne, ha olyan emberek jelentkeznének egy adott terület doktori képzésére, amiből még egy diplomájuk sincs, tehát semmi rálátásuk. :)
Még a releváns diplomával rendelkező jelentkezők közül is jól megszűrik, kit vesznek fel doktori képzésre.
Tehát a válasz: nem.
Azért kérdem, mert egy ezzel foglalkozó magas beosztású személy azt kérdezte, hogy arra a szakra akar a diák menni tovább mesterképzés után, amin eddig is volt?
És elgondolkodtatott, hogy akkor lehetséges másra is,mert
és ezt csak úgy láttam valószinűnek,ha különbözeti vizsgákat tesz le.nem az
De te ezt tudod, vagy igy hiszed?
Ezért kérdeztem, ne vedd támadásnak,mert
Ne vedd
Pedig de. :)
A jelentkezés általános felvételi feltételei:
A PDI képzésére való felvételinek és a képzésben való részvételnek nem kizárólagos feltétele a
pszichológus diploma. A jelentkezés általános feltétele viszont, hogy a jelentkező szakterületén szerzett
diplomája legalább jó rendű egyetemi / MA, MSc diploma, vagy annak külföldi megfelelője legyen.
Forrás:
Igen
MsC diploma bölcsészettudományon, mely alatt pszichológiából is volt vizsga egyik szemeszterbe
Oké
Ezt én is igy tudtam
De mndom, egy hozzáértő mondott ilyet és összezavart, hogy akkor lehetne ennek más módja is
A doktori képzések esetén nagy a diszkrecionális jogköre a doktori iskolának a felvételin. A PhD nem egy szak diploma, hanem csak egy keret, ahol egy csomó kutatási terület van, és általában egy átfogó tudományágat fed le amivel foglalkoznak. Ezért ha valaki lát pl. az elte pszichológiai doktori iskolában egy gazdaságpszichológiai kutatási területen passzoló témát egy közgazdász, aki a területen már lehet hogy publikált és sokat foglalkozott, akkor a doktori iskola dönthet úgy, hogy felveszi.
Tehát a egy megfelelő kutatási tervet kell lefektetni, illetve korábbi tudományos munkásságot, publikációt, amely összefügg a kiválasztott kutatási területtel és témával. Nagyon sok interdiszciplináris terület van, ezért nagyon sok ilyen keresztezés lehet. De csak úgy nem lehet egy távoli szakról doktori iskolába bekerülni, hogy az illető nem tud egy kutatási tervet lefektetni és megindokolni, hogy mégis hogyan kapcsolódhat össze a korábbi tevékenysége a doktori iskola kutatási területeivel.
Bármilyen legalább jó rendű mesterszintű diplomával bármilyen PhD képzésre lehet jelentkezni, de sok helyen megkövetelik az angol nyelvvizsgát és főként a már meglévő tudományos publikációs teljesítményt, legalábbis az állami ösztöndíjas helyekre.
Ugyanakkor a legfontosabb mégsem ez, hanem, hogy jó érdekérvényesítő képességű erős témavezetőt (befolyásos nagyágyú) válassz, aki el tudja érni, hogy felvegyenek és ösztöndíjat is kapjál. Magyarországon az urambátyám rendszer mindenhol fontosabb az objektív teljesítménynél, de a jó teljesítmény előny ha egyformán erős hatalmasságok csapnak össze.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!