Melyik szakot válasszam?
Egyre közeleg a középiskolai érettségi, és ezzel együtt a továbbtanulás kérdése is kísért. Mivel gimnáziumba jártam (/járok, nyelvi szakra), ezért úgy gondoltam, hogy mindenképp egy egyetemre jelentkezek és nem főiskolára vagy OKJ-s továbbképzésre. Van két szak, amely közül nem tudok választani és állandóan köztük cívódom. Az egyik a média és kommunikáció, a másik pedig a turisztika. Média terén az újságíráson és a műsorvezetésen gondolkoztam, mert imádok beszélni és másokkal megosztani a véleményem, gondolataimat. Emellett még az írás is nagyon vonz. A Turisztikán belül peig az idegenvezetés fog meg, hiszen nagyon szeretnék utazgatni, új helyeket megismerni, látni és átadni a tapasztalataim másoknak is. Imádok emberekkel foglalkozni és még ezért is vonz az idegenvezetés. Nagyon szociális és bőbeszédű lány vagyok (ami szerintem az itt írt kisregényemből is kiderül:D). De egyszerűen nem tudok választani a két opció közül. Melyik jövedelmez jobban? És melyik az amelyik hosszabb távra is alkalmas? Ti mit választanátok (/választottatok), és miért?
Nagyon sajnálom, ha bármilyen helyesírási hibát vétettem, de a telefonom billentyűzete elég gyatra. Tudom ez nem mentség, de egy kifogásnak jó.:D
Előre is köszönöm a válaszokat!:)
Szép amit leírtál, csak az élet nem így működik.
Először is kezdjük a médiával! Az összes suli egy nagy lehúzás, semmit nem tanítanak, elcseszel 4 évet és max akkor fogsz a médiban dolgozni, ha eszméletlenül jó kapcsolataid vannak.
Turisztika. Még egy olyan szak, amit sürgősen be kellene szüntetni, mert szintén csak lehúzás és utána ha végzel, ott fogod csapkodni az asztalt, hogy nincs állásod, pedig te diplomás vagy. Ha utazgatni akarsz meg idegenvezető lenni, akkor tanulj meg nyelviskolában, vagy magadtól két-három nyelvet és uccu neki.
Ha meg diplomát akarsz + egyetemre járni, akkor válassz egy olyan szakot, ami ér is valamit. Persze ezeket az emberek 5-10%-a képes csak elvégezni, de csak azért mert diploma kell, felesleges elpazarolni több évet és jó sok pénzt, mert amúgy is csak egy méregdrága papírdarabot kapsz, ami másra nem j, csak hogy elmondhasd, hogy diplomád van.
Előzővel egyetértek, igaz a vége már kissé túlzás, de sok mindenben igaza van.
A kommunikáció és média az 3 éves szak, de már volt róla szó, hogy megszüntetik, mert nincs sok értelme, amúgy 450 a ponthatár, szóval még emelt szintű érettségi is kell hozzá (amúgy ez előírt ennél) és még ezzel sem biztos, hogy ennyit összeszedhetsz, mert nagyon jól kell csinálni.
A turizmus-vendéglátás 428 pont körüli, ennél nincs kötelezően előírva emelt szintű érettségi, de nagyon nehéz elhelyezkedni vele, és a diplomához kell több nyelvvizsga is ennél a szaknál.
Ezt a két szakot hanyagold. Mérnöki, közgazdasági, jogi, és informatikai szakok keresettek, ha matekból jó vagy, akkor ilyenekre jelentkezhetsz, ezekhez nagyon jó matek tudás kell, de ha érted, akkor tanulható.
Amúgy sok diploma értékes, még ha nem is közvetlen munkához, de másban kamatoztatod a vele megszerzett tudást, és kicsit komolyabban vesznek sok munkahelyen, ha van diplomád, szóval hasznos, csak ez a kettő nem egészen az, de bölcsészszakok kivételével a szakok nagy része az.
Az jó gondolat, hogy egyetemre kell menni. A diploma és az egyetemi évek alatti intenzív szellemi fejlődés akkor is fontos, ha később pályát módosítasz és nem az eredeti szakod témájában fogsz dolgozni, mert csak a képzett embert lehet hatékonyan továbbképezni vagy átképezni és csak a képzett ember alkalmazkodóképes, mobilis.
Az is nyilvánvaló, hogy olyan szakot érdemes választani amihez kedved és tehetséged van.
Sajnos az általad említett szakok meglehetősen túltelítettek és sok gyenge intézmény indít média-kommunikáció vagy turizmus-vendéglátás jellegű szakokat.
Én ha tehetném inkább olyan önmagában is értelmes szakok közül választanék amik valami tényleges reális ismeretet nyújtanak a világról (természettudományok, műszaki tudományok, agrártudományok, egészségügyi-orvosi tudományok, élettudományok, környezettudományok, de még akár komoly bölcsészettudományi szakok (pszichológia, történelem, régészet) is).
A kommunikáció meg a vendéglátás aféle menedzsmenthez hasonló kamuszakoknak tűnnek az én szememben és tapasztalataim szerint. Azért kamuszakok mert nem igazán tesznek alkalmassá arra, hogy a megnevezésben szereplő területen sikeres legyél. Nem mondom, hogy teljesen feleslegesek, de más dolgok -- idegen nyelvek ismerete, jó kapcsolatok, tűzhöz közeli helyzet -- fontosabbak hozzá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!