Érettségire felkészülés, középiskolai támogatás nélkül? Hogyan, miből?
Felnőttoktatásra járok érettségi előkészítőre, de emellett a felkészülés jelentős része egyénileg hárul a tanulókra.
Májusban fogok érettségizni, de egyre jobban tartok tőle. A választott tantárgyat és az idegen nyelvet leszámítva igazából tanácstalan vagyok, hogyan tudnék eredményesen felkészülni. Milyen könyvekből, milyen módszerekkel. Hatalmas a lemaradásom, többé-kevésbé az egész középiskolás anyagot át kéne vennem, de nem tudom, ezt hogyan oldhatnám meg a leghatékonyabban, hogy meg is maradjon a vizsgákig.
A szóbeliktől különösen félek.
Ha vannak tanácsaitok, megköszönném. Esetleg könyvjavaslatok, bevált tanulási módszerek?
#1
Na kösz... Nem vagyok hülye, csupán tartok a központi feladatsoroktól. Egészségügyi okokból kényszerültem erre a megoldásra, kicsúsztam a nappali tagozatos korhatárból az évkihagyásokkal, műtétek miatt.
Emelt szintű angol előrehozottat már csináltam, 85%-os eredménnyel.
A kérdésem nem ez volt.
Helló!
Én csak a történelmet illetőleg szeretnék hozzászólni, mivel anno csak törihez használtam külön könyveket a felkészüléshez. Az érettségire nem kell a teljes 4 év minden leckéjét átnézned, ugyanis az írásbelin csak meghatározott témakörök kerülhetnek elő (emelt szinten ezek magukban foglalják a középszint témaköreit + még ugyanannyi újat). Az érettségi mindkét szintjén előkerülő témakörök listáját egyébként itt találhatod meg: [link] 9-17. oldal.
Érdemes lenne beszerezned olyan könyve(ke)t, amik csak az adott témaköröket dolgozzák fel. Én annak idején Perger Gábor: Történelem. Felkészítő könyv a középszintű érettségire c. könyvéből és Boronkai Szabolcs: Érettségi témakörök vázlata történelemből. Középszint. c. könyvéből tanultam. Utóbbi vázlatosan tagolja mondanivalóját, előbbi pedig a folyamatos szövegezést alkalmazza. Nagyon jók, ugyanis ezek már tényleg csak a lényeget tartalmazzák, így nem kell bíbelődni a jegyzeteléssel stb... Ezek a középszintű írásbeli összes témakörét ismertetik., s ha jól emlékszem, léteznek emelt szintű változataik is.
Szóbelire is vannak ilyen könyvek, nekem például van olyan, amelyik minden egyes tételhez külön ad több oldalnyi forrást is, s a kidolgozott változatokat is tartalmazza (igaz, azt a neten keresztül tudod elérni, ugyanis már nem fért volna bele a könyvbe, hiszen csak a források is rendkívül "megvastagítják"). De a lényeg, hogy a szóbelihez is lehet találni könyveket. Sokan netes tételekből tanulnak, nos, azok között is vannak nagyon jók, amiket pl. a diákok könyvekből írtak ki, vagy a szaktanár tett közzé - igaz, ezeket keresgélni kell.
Az én stratégiám az volt középszintre, hogy az írásbeli részre igazából csak olvasgattam az említett két könyvet. Ez elég volt, ugyanis az atlasz használata megkönnyítette a rövid feladatokat, a kifejtősöknél pedig olyan témaköröket választottam, amikről lexikálisan is volt fogalmam, tehát nem csak a feladatlapon megadott forrásokra tudtam támaszkodni.
Szóbelire pedig természetesen megtanultam minden tételt részletesen A-tól Z-ig. A "stratégiám" jó volt, ugyanis 90% fölött lett végül az eredménye (sajnos a pontos százalékszámra már nem emlékszem, a bizonyítványt pedig most lusta vagyok előhalászni).
#5
Nagyon szépen köszönöm a részletes és kifejtett válaszodat. Mindenképpen utánajárok az általad említett könyveknek és a tanácsaiddal is élni fogok. Sokat segítettél.
Nos, mégis hozzászólnék, mert látom, hogy a magyar a töri mellett a másik, amivel gondban vagy.
Én abból is középszintűt csináltam. Az írásbelire semmit sem készültem. Ott volt a rövid feladatsor, ahol megadtak egy szöveget, s ahhoz voltak kérdések. A hosszú résznél pedig az érvelést választottam. Tudtam, hogy esszét fogok majd írni, így a műelemzés lépéseit például nem is tanultam meg, viszont ha Te inkább olyan beállítottságú vagy, aki nem érvelni szeret, hanem művet elemezni, akkor érdemes ezeknek utánanézned. Ha pedig te is esszét kívánsz majd írni, akkor nagyon jó, ha minél több olvasmányélményed van, ugyanis műveket is kell majd példaként említened az esszében, azokkal is alá kell majd támasztanod vagy cáfolnod némely állításodat (ha jól tudom, akkor irodalmi műre való utalás, hivatkozás nélkül súlyos pontlevonást lehet kapni).
Szóbelire pedig ugyanaz a stratégia, mint törire: irodalom tételek és nyelvtan tételek megtanulása részletesen A-tól Z-ig.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!