Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Milyen felsőoktatási szakot...

Zsolti0430 kérdése:

Milyen felsőoktatási szakot válasszak bővebben lent?

Figyelt kérdés

Na szóval 20 éves vagyok, van még 2 hetem kitalálni hogy ha egyetemre szeretnék menni (márpedig nagyon kéne) akkor milyen szakot válasszak. Csak államilag támogatott szak jöhet szóba, van egy 2-es matek érettségim, a többi mind 5-ös. Informatika a választott tantárgy, angolból tavasszal mennék emeltezni ha úgy döntök, hogy jelentkezem felsőoktatásba (60% felett nyelvvizsga is meglenne). Hetek óta nézegetem a szakokat, olvasgatok, töröm a fejem de nem jutok semmire. Amire lenne esélyem bekerülni (emelt angol érettségi miatt) és érdekelne is az anglisztika lenne, emellett csak természettudományos és mérnöki szakok jöhetnek szóba, mert azokon (még) nincs emelt érettségi követelmény és a pontszámom is jó eséllyel elég lenne hogy felvegyenek. Anglisztikáról is olvastam sokat, valaki dicséri, valami szidja, valaki szerint "büfészak" és mész vele krumplit sütni (-.-"), valaki azt mondja jók a lehetőségek. Személy szerint én nem igazán szeretnék tolmács vagy fordító lenni, tanár meg végképp nem, szimplán csak szeretem az angol nyelvet és érdekel, de hát ebből megélni nem sűrűn fogok. Mindenhol azt hangoztatják most hogy mérnök és informatikus hiány van, azokkal a diplomákkal biztos a jó munkahely Európa szerte és akinek van egy kis esze, az ilyen szakra megy.

Szóval ez nekem most a nagy dilemmám. Alapvetően inkább humán, mintsem reál beállítottságú vagyok. Fizikával, matekkal, kémiával és ezekhez hasonló tantárgyakkal mindig is hadilábon álltam, de azért mert sosem érdekeltek és nem tartottam őket fontosnak. Kettes-hármas megvolt, sosem tanultam őket és nem is tudok belőlük semmit. Szóval most vagy jelentkezem anglisztikára és megyek arra ha felvesznek, később pedig majd látom a lehetőségeim, vagy pedig összeszedem magam, jelölök programozói, gépészmérnök, élelmiszermérnök szakokat, már az egyetem előtt a nyáron elkezdek tanulni fizikát, kémiát, matekot és teszek egy próbát. Nem tudom mennyi esélyem lenne így, mindenféle előképzettség nélkül egy ilyen szakon. Azt mondják sokan hogy mindent előröl az alapoktól kezdenek, vajon ez elég lenne? Valakinek van hasonló tapasztalata? Várom bárkinek az ötletét, észrevételét stb. Köszi előre is!



2015. jan. 30. 19:53
 1/5 anonim ***** válasza:
Szia! Szerintem, ha valamit nem szeretnél csinálni, főleg nem is vagy belőle túlságosan jó, akkor semmiképp se kezd ez csak azért tanulni, mert hiány van belőle. Ha valami olyat csinálsz, amit szeretsz, az meg fog látszódni és így nagyobb eséllyel kapsz állást, még egy olyan helyen is ahol egyébként túljelentkezés van, mintha utálod, nem is érted, de vannak szabad helyek. Ha nem akarsz anglisztikára menni (engem az angol tanárom is lebeszélt róla), akkor ne menj, én sem akarok, szerintem unalmas. Utálnám. Próbáld meg kitalálni, hogy milyen területek érdekelnek. Én a felvi.hu-n töltögettem ki teszteket és az ott feltett kérdések jó segítséget nyújtottak abban, hogy felállítsak egy sorrendet, hogy mi az, amit mindenképp szeretnék, hogy majd a mindennapi munkám részese legyen. Azt már mondtad, hogy mit nem szeretsz, mi az amit élvezel? Nem feltétlen tantárgy, hanem bármi. Pl segíteni az embereken, vagy gyerekekkel lenni, fotózni, állatokkal törődni, bármi. Ha ezeken elgondolkozol, ez már segíthet valahova lépni. Ha meg semmi se tetszik, akkor még egy év + szerintem már nem számít. Addig próbálj dolgozni, és esetleg olyan területen, ami érdekel.
2015. jan. 30. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Szia!


Én határozottan lebeszélnélek az anglisztikáról. Meg mindenféle bölcsész-szakról. És nem azért a hangzatos kamuérv szerint mert " "büfészak" és mész vele krumplit sütni (-.-")" ...

Ez a világ legnagyobb baromsága. Ha szereted és kiemelkedően jó vagy benne, tuti hogy nem fogsz ilyesmire kényszerülni. DE ezzel akkor és csak akkor érdemes foglalkoznod, ha tényleg nagyon komolyan érdekel, és hajlandó vagy a jövőben akár akadémikusi, publikáló bölcsészkutató pályára lépni (nem lesz könnyű, nagyon sokan vannak jók, úgyhogy tényleg csak akkor, ha hajlandó vagy erre áldozni az életedet). Az a baj ezekkel elsősorban, hogy a legtöbb bölcsészhallgató nem ezért van ott, hanem azért, hogy... legyen valahol. Én az SZTE-re járok, és az itten bölcsészhallgatók jelentős része (tisztelet a kivételnek) semmirekellő sznob, akik minden más kar hallgatóit lekezelnek, alig tanulnak valamit, közben csomóan diszkalkulia meg egyéb hangzatos betegségek miatt a középszintű matekérettségi alól is felmentést kaptak, miközben a három éves alapképzést 10 év alatt se sikerül befejezniük.


Azt meg csak mostanában tapasztaltam, hogy aki arra kényszerül, hogy bölcsészettudományból éljen, nagyon komoly lemondásokat kell tegyen: az éveken át tartó elemzések és tudományoskodások után soha többé nem tud olyan átéléssel és élvezettel olvasni egy jó könyvet, vagy végigülni a nemsznob közönség számára készült filmet.


Tehát... nagyon meggondolandó. Mert a bölcsészet szép és értékes tudomány, de mindig más az, ami érdekel, meg amiből érdemes megélni. Ezt a legnehezebb mérlegeni.



A természet- és mérnöktudományok helyes megítélése pedig középiskolásként szinte lehetetlen. Méghozzá azért az, mert a középiskolás években még annyira de annyira kevés tiszta természettudományt tanultok (hibája jársz faktra, hiába érettségizel emelten), hogy egyszerűen nem tudod megérteni a hasznát és értékét. PEDIG nagyon érdemes természettudományokkal foglalkozni. Legalább annyira sokszínű, érdekes és izgi mint a bölcsészet, kizárt, hogy ne találnál neked tetsző szakterületet. Az pedig, hogy "ezekhez hasonló tantárgyakkal mindig is hadilábon álltam, de azért mert sosem érdekeltek és nem tartottam őket fontosnak" egyáltalán ne tántorítson vissza!!! Egy csomó kutató ismerősöm utálta a természettudományokat középiskolában, most meg ebből élnek és imádják. Én mindig sokkal élvezetesebbnek fogom tartani a természettudományos kutatást, mint az egész nap egy helyben ülős papírmunkát, ami a jogász és közgazdi hallgatókra vár.

+ TTK-s tárgyakból bármit választhatsz, tuti felvesznek (alacsony a ponthatár ált.) - viszont ha TTK, akkor csakis Szegeden, Pesten én még nem találkoztam ahhoz fogható TTK-s képzéssel. UGYANAKKOR ha a bölcsészetet választod, csakis ELTE - ott azért komolyabbak.


Mérnöknek is volna hülyeség lenni, bár erre kicsit kevesebb a rálátásom. Sok volt osztálytársam jár mérnök szakra. Hasznos és jó, de nem egyszerű. Előnye, hogy minimális középsulis előélet kell hozzá (jó, nyilván nem akármelyikhez, de nincs lemaradásod), általában könnyű bekerülni és nagyon sok féle mindennel foglalkozhatsz (érdemes pl. meglesni a könnyűipari mérnök szakot... el nem képzelnéd mennyi izgi dologra specializálódhatsz, ráadásul azért az elég rugalmas és szép képzés). Jól jársz ezzel is.


Sok sikert! És ne félj, túl elhamarkodott döntést nem tudsz hozni, a volt osztálytársaim több mint fele szakot váltott az első egy-két félév után. Igazuk is van: olyan képzésre, ami nem tesz boldoggá nem érdemes éveket pazarolni az életedből.

2015. jan. 31. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
*"Mérnöknek SE volna hülyeség lenni" <-- akartamvolt írni.
2015. jan. 31. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Közben még az is eszembe jutott, hogy: muszáj ragaszkodnod a felsőoktatáshoz?


Igazából két dolog miatt érdemes rajta elgondolkodni.

1. Tudom, hogy mostanában derogáló meg megalázó, de én úgy gondolom, hogy ma nagyon-nagyon érdemes egy jó szakmát kitanulni. Ugyanis: kihalófélben vannak azok a mesteremberek, akik lelkiismeretesen, megbízhatóan és ész érvekre alapozottan dolgoztak, pedig nélkülik a sok kamuértelmiség éhen pusztul. Ilyenekből ezer féle van, kizárt, hogy ne találnál olyat, ami érdekel. Viszont fel kell készülni arra, hogy a leendő diáktársaid nagy eséllyel nem fogják túl komolyan venni az oktatást (jellemzően ma csak azok tanulnak szakmát, akik szellemileg másra nem alkalmasak), épp ezért lehetsz feltűnően jó, és kereshetsz sok pénzt!!


2. Igaza van az első válaszolónak: ha nagyon nincs kedved semmihez, nem kéne sürgetni az egyetemet. Az Európai Unió ezermegegy lehetőséget kínál arra, hogy szinte ingyen világot láthass, önkéntesként utazz, emberekkel találkozz, és közben elgondolkozva a jövődről megfogalmazd magadban, mik is a céljaid. Ez középiskolásként sokkal nehezebb. Viszont ez az évkihagyós dolog elképesztően nagyon haszonnal kecsegtet az életed szempontjából, annyi viszont a hátránya, hogy közben kiesel a tanulási rutinból, és így picit nehezebb lesz beleszokni az egyetemi környezetbe.

2015. jan. 31. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat mindenkinek, sokat segítettetek!
2015. febr. 2. 12:39

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!