Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Van esélyem doktori képzésre...

Van esélyem doktori képzésre bekerülni? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Helló!

Nemrég fejeztem be az MA képzésem, és az egyik tanárom felvetette, hogy megvannak a képességeim, hogy doktori iskolában folytassam a tanulmányokat (filozófiatörténet). Viszont beleástam magam a témába - mármint abba, hogyan is megy egy doktori képzésre való jelentkezés-, miután sikeresen bogarat ültetett a fülembe; van egy bölcsész szakos alapdiplomám, illetve egy társadalomtudományi képzésben megszerzett mesterdiplomám. Azonban nem vettem részt egy TDK-n vagy OTDK-n sem, nem publikáltam (még), de még csak az előző szakdolgozataim sem kötődnének a kutatási témámhoz.

Mindezek mellett érdekelne az is, hogy egy olyan doktori képzéseket indító intézményben is van-e mód arra, hogy az ember fia/lánya csak úgy felkeressen egy tanárt, és megkérje, hogy témavezetőként közbenjárjon a doktori képzés során.

A fentebb felvázolt információk fényében van lehetőségem, vagy inkább előtte kutassak/publikáljak, és csak utána érdemes nekiveselkedni?

A válaszokat előre is köszönöm =)



2015. jan. 30. 18:26
 1/5 anonim ***** válasza:
85%

Témavezető biztos lesz, hiszen a tanárnak is szakmai érdeke, hogy végezzen ilyen munkát.

Kutatást a dolgozatoddal kapcsolatosan elő is írnak majd, publikációt, előadásokat akár nemzetközi szinten is.

Az biztos, hogy konkrét tervvel érdemes jelentkezni: mit akarsz kutatni, vizsgálni. Mit akarsz a vizsgálatokkal bizonyítani. Ha kérdőíves vizsgálatokat,kísérleteket, megfigyeléseket végzel, az komoly statisztikai elemzéseket feltételez.Az biztos, hogy a fejedben össze kell álljon a téma, kész tervvel kell jelentkezned, tudsz-e valami újat, egyedit felmutatni a dolgozatoddal. Ehhez kezdetben tájékozódnod kell a meglévő szakirodalomban, s éppen az adhat ötletet egy újabb kutatási témához.

2015. jan. 30. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
80%

Hát, kutass, mert az kötelező lesz, valamint a publikálás és az óraadás is, akár konferenciákon is. Enélkül nem lehet megszerezni a phd-t.

Tudtommal doktori programba való jelentkezéskor van beszélgetős felvételi, ahol vázolnod kell a kutatási területed, ami azért már MA alatt szépen szokott körvonalazódni.

Szerintem egy próbát megér, aztán maximum ha most nem jön össze, kutass, publikálj, aztán fuss neki még egyszer. :)

2015. jan. 30. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindkét választ, 100%-ban hasznos volt a hozzászólásotok. Ettől függetlenül szívesen várok további véleményt/tapasztalatot is =)
2015. jan. 30. 19:55
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

A doktori iskolákba lényegében minden formai követelményeknek megfelelő jelöltet felveszik, ha a doktori iskola egyik témavezetője által meghirdetett témára jelentkezik és a témavezető támogatja.


A kérdés amiért a harcok folynak, hogy állami ösztöndíjat kap-e.


Ez döntően attól függ, hogy a választott témavezetője erős ember-e. A legnagyobb ágyú jelöltjét fogják felvenni.

Ha több egyformán erős embernek vannak jelöltjei, akkor számít a jelöltek kiválósága, amit elsősorban a publikációk (TDK is ide tartozik, de nem a legfontosabb), másodsorban nyelvvizsgák és diplomák esetleg külföldi résztanulmányok határoznak meg.


Ha a témavezetők erősségében nincs nagy különbség és a jelöltek között sok a nálad jobb, akkor el lehet kezdeni költségtérítésesként a kutatásokat és tanulmányokat és egy év múlva újra lehet ösztöndíjért pályázni, akkor már publikációkkal felvértezve.

2015. febr. 1. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Hálás köszönetem, most már átlátom kb., hogyan is folyik egy kiválasztás. Engem nem zavarna, ha akár költségtéritéssel vennének fel első körben, és az átsorolásos megoldással kapcsolatos infót is köszönöm.
2015. febr. 2. 18:33

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!