Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Egy PhD hallgató miből él...

Egy PhD hallgató miből él meg, amíg tanul?

Figyelt kérdés

Nem vagyok már gyerek (hisz elvégeztem egy msc képzést is). Idén 2014-ben végeztem, de nem mertem PhD-ra jelentkezni mert tartottam tőle, hogy nem tudok miből megélni amíg tovább tanulok (25 évesen azért cinkes a szülőkkel eltartatni magam). De fájó pont, hogy nem tanultam tovább így bújkál bennem a kisördög, hogy jövő nyáron mégis megpróbálom. Miből fogok megélni amíg tanulok? lehet nappalis phd képzés mellett dolgozni?


Főleg tapasztalt emberek válaszának örülnék, de bárki kifejtheti a véleményét :)


25/F



2014. nov. 10. 11:34
 1/9 anonim ***** válasza:
12%
A PhD hallgatók kapnak ösztöndíjat (100e), és viszonylag rugalmas az időbeosztásuk, szóval bátran bevállalhatnak különböző egyéb kutatásokat, projekteket, consultancy feladatokat extra pénzért. Én ezeket már MSc mellett is bőven csináltam. Ha te ennyire nem vagy képben a világ dolgaival és a lehetőségekkel kapcsolatban, akkor szerintem inkább ne menj PhD hallgatónak. Éppen ez a mai PhD rendszer problémája: az megy el kutatni, akinek semmi egyéb ötlete, lehetősége, vagy ambíciója nincsen, csak melegedne még pár évet a megszokott körülmények között. Igazából aki ténylegesen le szeretne tenni valamit az asztalra, az nem Mo-n kezd kutatói pályába, mert egy vicc a színvonal. Nem hogy nem írnak, de még csak nem is olvasnak publikációkat az itthoni tanárok.
2014. nov. 10. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
17%
Ja, és ez a "nem vagyok már gyerek" elég viccesen hangzik, párosítva azzal a ténnyel, hogy azt sem tudod mihez kezdj. Én is 25 vagyok, 3 év szakmai munkatapasztalat, több sikeresen levezényelt projekt itthon és külföldön is, saját kis cég Londonban, hetente hívnak különböző konferenciákra előadni innováció, városfejlesztés, környezeti technológiák témakörben. Azt javaslom, hogy tölts el pár évet az iparban, szedj össze egy kis tőkét, és utána döntsd el, hogy tényleg szükséged van-e a doktorira. El lehet végezni egyébként levelezőn is.
2014. nov. 10. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, és részben igazad van. De azért azt hozzátenném, hogy Magyarországon nem úgy mennek a dolgok hogy hogy csak úgy konferenciázgatunk meg konzultálgatunk és leesik a nagy lóvé. Egy nyamvadt TDK-t nem tudtam véghezvinni egyetem alatt mert jöttek a problémák. Elromlott a (amúgy kb 30-40 éves) mérőeszköz, fél évig nem rendeltek hozzá alkatrészt mert nincs pénz. Még hónapok mire megszerelték. Másik tanszék nem engedte használni az övét mert túlterhelt a gép és piszlicsáré MSc hallgatónak nem adják oda. Ha konferenciákra akarsz menni vagy hasonló akkor verjed a valagad a földhöz, hogy egyáltalán elmehetsz, nemhogy még pénzt is kapj érte. Külföldre menni azért kell egy tőkealap. Ahhoz, hogy kiharcolj magadnak dolgokat kell egy karizma és egy jól fejlett beszélőke. Én nem az az embereknél taposós teperős típus vagyok, nekem nem olyan egyszerű lebratyizni a fél egyetemmel azért hogy kiváltságokat kapjak.


Az meg hogy nem tudom hogy zajlik egy phd képzés szimplán azért van, mert még nem vettem részt benne. Ami papíron levan írva azt tudom én is (östztöndíj, maximum részmunkaidőben dolgozhatsz, minimum 300 óra félévente kutatás+oktatás+előadás sb). Én arra lettem volna kíváncsi, hogy a gyakorlatban hogy működik ez. Pl mennyire rugalmasak a tanárok, lehet e pl egy heti 3x8 órás pozit elvállalni mellette előadások mennyire kötelezőek és mégis miket kell tanulni (hisz mindenki mást kutat, hogy lehet egy egységes órarend vagy hogy van ez?) Ilyesmi.

2014. nov. 10. 11:57
 4/9 A kérdező kommentje:
És kimondta, hogy nem tudom mihez kezdjek. Tudok gratulálni ahhoz, hogy te még sohasem értél válaszúthoz az életben. Egész egyszerűen választanom kellett, hogy a biztos megélhetést választom (munka) vagy a bizonytalant (phd). Előbbit választottam, a kérdést azért tettem fel hogy támpontokat kapjak az ügyben, hosz még van időm dönteni jövő nyárig.
2014. nov. 10. 12:01
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Én több mint egy tucat országban voltam azon a jogon, hogy MSc hallgató vagyok, és jelentkeztem képzésekre, konferenciákra, ha nem volt minden fizetve akkor meg pályáztam mellé ösztöndíjat (campus hungary, stb). Szóval igenis, mehet így. A magyar egyetemek állapota valóban szánalmas, az eszközpark a hatvanas évekből való, ipari kapcsolatok nulla, fejlesztés nulla. Éppen ezért mondom, hogy itt elmenni kutatónak kábé mintha sírásónak mennél, csak még fizetni sem fizet olyan jól. Nem tudom mi a szakterületed, esetleg a CEU-t nézd meg, ott legalább 240et kapnak a PhDsek, ami még mindig elmarad egy normálisabb melótól, de azért már egész korrekt. Szintén opció még, hogy levelezőn (hétvégén) nyomod le a PhD-t.
2014. nov. 10. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Jól hangzik a 240 ezres ceu ösztöndíj, 10 éve kaptam fokozatot, nem keresek ennyit.

A többi esetfüggő: ösztöndíjas voltam, anno elvoltam belőle albérletben, mellette tudtam dolgozni heti 10-15 órát, bejárni kellett az órákra, heti egy nap volt.

2014. nov. 11. 03:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:

Munkáltatód is támogathatja a képzésed - meghatározott mértékig és feltételek mellett – kedvezményes béren kívüli juttatásnak minősül. Évi max 500e Ft-ig támogathat.


(Véleményem az olvasottak alapján. Azért tagadod és azért kezelnek gyerekként, mert az vagy!

Mi sem bizonyítja jobban, mint a saját hozzászólásod.

"Tudok gratulálni ahhoz, hogy te még sohasem értél válaszúthoz az életben."


Lehet kívülről úgy tűnhet az Úr hozzászólása, -minden klaffol az életében, de oltári nagy naívság azt hinni, hogy beleült a jóba.)

2014. nov. 11. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

"Tudok gratulálni ahhoz, hogy te még sohasem értél válaszúthoz az életben" Ez egy szarkasztikus beszólás akart lenni a válaszoló ezen állítására:

"Ja, és ez a "nem vagyok már gyerek" elég viccesen hangzik, párosítva azzal a ténnyel, hogy azt sem tudod mihez kezdj."


Nyilván neki is kellett döntéseket hozni, és nem feltétlenül döntött jól. De ennek ellenére ő pusztán amiatt, hogy egyetem után nem rögtön tanultam tovább, hanem elmentem dolgozni és ennek a döntésemnek a helyességében csak most bizonytalanodtam el, úgy jellemzett, hogy "nem tudom mihez kezdjek". Erre reagáltam szarkazmussal....

2014. nov. 11. 15:58
 9/9 anonim ***** válasza:
Ne törődj az okvetetlenkedőkkel. Milyen tudományból csinálnád?
2015. jan. 14. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!