Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Jogi egyetemre 32 évesen,...

Jogi egyetemre 32 évesen, levelező tagozatra érdemes-e jelentkezni?

Figyelt kérdés
Kiegészítésként annyi, hogy egy 7 éves kisfiú anyukája vagyok. Régi vágyam, hogy elvégezzem a jogi egyetemet, de az élet máshova sodort. Gyerekek közelében dolgoztam, ám sajnos másodszülött babánkat elveszítettük és a fájdalom miatt nem tudok visszamenni a régi munkahelyemre dolgozni. Úgy érzem, más területre kell lépnem, ami elvonja a figyelmem arról, ami velünk történt. Pár hónapja gondolkozom azon, mi lenne, ha ennyi idős fejjel megpróbálnám megvalósítani a régi álmom, s belevágnék a jogi tanulmányokba. Sokan lebeszélnek, a család biztat. Tapasztalt hallgatóktól, végzett szakemberektől és bárkitől, aki érintett kérdezném: van értelme? Felsőfokú angol tudás mellett lesz esélyem valaha elhelyezkednem jogász végzettséggel? Egyáltalán mekkora áldozatot követel az előttem álló 5 év gyerek, család, munka mellett? Keresztfélévben KRE-ÁJK-ra érdemes beadnom a jelentkezést vagy inkább várjak szeptemberig az ELTE jogra? Bármilyen hasznos tanácsot örömmel fogadok. Köszönöm!

#tanulás #jogász #levelező #jogi egyetem #pályamódosítás 32évesen
2014. nov. 7. 14:03
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
69%

Őszintén szólva én a nem ajánlom, hogy család és munka mellett végezd ezt el. Alapból nappalisként diákmunka mellett elég nehéz elvégezni, főleg, hogy még csak ne is legyen benne csúszás. Én 4. évnél tartok, de elég megerőltető.

Jó ötlet, hogy más területet szeretnél kipróbálni, de szerintem ne a jog legyen ez.

Nyilván neked kell eldöntened, hogy meg tudod-e úgy oldalni, hogy legyen időd a gyerekek és munka mellett bejárni az órákra és otthon tanulni is.

2014. nov. 7. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem érdemes belevágnod minden szempontból.

Sok harmincas jár levelezőre. Pont jó korban vagy a levelezős tanuláshoz. Tehát korod ne riasszon el.

A másik téma a család, gyerek és munka mellett érdemes-e?

Nos ezt helyetted nem mondhatja meg senki.

Nem tudom hány éves a gyereked, mennyire önálló..

Nem tudjuk milyen "típusú" a férjed..kapsz-e segítséget a háztartáshoz férjedtől vagy valaki mástól. Esetleg a gyerek már akkora hogy segíthet.

Munkahelyedről el tudsz-e menni konzultációkra és vizsgákra? Támogatnak vagy csak eltűrik vagy kifejezetten keresztbe tesznek-e majd neked? Na ez egy nagyon fontos tényező a munka melletti tanulás szempontjából.

Az sem árt az estben ha közel van az egyetem. Legalábbis abban városban legyen ahol élsz vagy nagyon gyorsan megközelíthető legyen a település.

Egyébként ha fentiekre tudod a választ akár a munkahelyed oldaláról..akár a háztartás oldaláról akkor mindenféleképpen jelentkeznék már most keresztfélévvel ha indul a szak. Jogász képzés sehol sem lesz könnyű..

2014. nov. 7. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
88%
A helyedben mást választanék, egyrészt a korod miatt, másrészt pedig a körülményeid miatt a jog nagyjából egyenlő lenne egy öngyilkossággal. Arról nem is beszélve, hogy mire odakerülnél, hogy elkezdhetnél valóban praktizálni, már nagyjából 40-41 éves lennél (5 év az egyetem, amit csúszás nélkül ilyen helyzetben bárki előtt leborulok, ha megcsinálja, utána meg három év a szakvizsgák előtt, ami alatt a minimálbért se nagyon fogod megkeresni, ha egyáltalán nem te fogsz fizetni, hogy dolgozhass. És ez most nem a vicceskedő, túlzó kijelentések közé tartozik, arról nem is beszélve, hogy a szakvizsgák baromi drágák, és bár nem ismerem a ti anyagi helyzeteteket, az alapból kiindulva egy átlag magyar család minimálbér mellett kisgyerekkel, nem fog tudni manapság több százezret vizsgákra költeni, hogy utána a kamarai tagságról már ne is beszéljünk...). Szóval, nem a tanulásról akarlak lebeszélni, inkább azt mondom, hogy válassz mást. Mondjuk, közigazgatás, politológia, ilyesmi nem érdekel?
2014. nov. 7. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
52%

Kedves előző, azért sokan végigcsinálják a jogot csúszás nélkül, nem abból kell kiindulni, hogy 5+x év. Ez fontossági sorrend kérdése, meg lehetőség. Nem biztos, hogy annyira kicsi a gyerek,és nem mindenki él minimálbérből.nem írta, hogy annyira szűkös a keret, hogy ez akadályozná.

Azt sem írta, hogy ügyvéd szeretne lenni. Nem kötelező a szakvizsga!Se a közigazgatásba nem kell jog szakvizsga, se a cégekhez nem kell.

Szóval indulj ki, hogy 37 évesen lesz jogász. Megéri.

Azzal igen számolnia kell,hogy se bíró se ügyész nem lesz belőle se közjegyző.

Közig szak nem ugyanaz, és az sem könnyű, aki nem a tanulást helyezi előtérbe az onnan is kibukik. Ha normális állást kar az is 5 év. (közig szakból sem elég az lapszak, ha jó pozíciót akar..)

2014. nov. 7. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
100%
Én a szakvizsgát főképp azért írtam , mert mivel manapság tényleg igaz, hogy minden bokorból elő lehet húzni egy ügyvédet, akik ugyanarra a szakvizsgát nem igénylő állásra jelentkeznek mondjuk, mint majd a későbbiekben a Kérdező tenné szakvizsga nélkül. Innen már nem nehéz kitalálni, hogy melyiküket veszik fel. Szakvizsga nélkül nem lesz normális állásod, olyan állásod, ami miatt sokan elkezdik a jogot (hogy majd ők nagyot szakítanak). Hacsak nincs óriási protekciód, persze. A közigazgatást, meg a polit csak azért mondtam, mert hasonló területek, hasonló órákkal, ismeretekkel, és valószínűleg azt is élvezné a Kérdező.
2014. nov. 8. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
100%

Kedves előző! Én saját tapasztalatból indultam ki. Nekem közig BA diplomám van. (+ egy totál másik szakterületen is van BSC-s diplomám és most végzem azon a szakterületen az MSc-t) Szakigazgatásban pályázok állásra, azért ez a végzettség kombináció.(kell a szakigazgatási területemen az MSc + nem árt ha már közigazgatás egy közig diploma se, legalább az alapszakos) De persze nézelődtem más területen lévő közig állásokat is.

Az alábbi tapasztalataim vannak:

Közig szak nem sokkal könnyebb, mint a jogász szak, ha valaki normál pozíciót akar, akkor oda is kell az MSc és akkor már 5 évet tanult. Hiába szakirány a közigazgatásba a közig szakos diploma, egy jogász ugyanarra az állásra előnyben van a közig szakossal szemben, vagy eleve az olyan állásokat amit bőven közig szak kompetenciája már csak jogászokat vesznek fel. Közig állásoknál nem kérik a jogi szakvizsgát jogászoktól. Azért én már nem egy-két állásra pályáztam ahova végül jogászt vettek fel szakvizsga nélkül. Szóval sokkal jobban megéri jogot végezni mint közig szakot. Ráadásul ha valaki közig szakos érthetősen csak a közigazgatásban keresgélhet állásokat. Jogászként sokkal szélesebb a merítés. Igazad van, hogy a szakvizsgázott előnyt élvez a nem szakvizsgázottal szemben. De az is igaz hogy a nem szakvizsgázott jogász előnyt élvez a közig szakossal szemben. Politológus meg fogalmam sincs hova kell, de én még nem láttam állást ahova politológust keresnek, én azt abszolút hanyagolnám. Ezért mondtam, hogy ha eleve jogász szak volt a kérdező álma (és anyagi családi körülményei olyanok, bár az a segítség akkor is kell bármilyen szakra is jár!!!) akkor menjen csak jogásznak, felesleges mással próbálkoznia ami csak hasonló.

2014. nov. 8. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat! Nagyon hasznos dolgokat írtatok. Őszintén szólva mindegyik állásponttal tudok azonosulni, hiszen valóban egy óriási vállalásról lenne szó, s bizonytalan a cél eléréséhez vezető út. Gyermekünk 7 éves, tehát már viszonylag önálló, férjem, családom támogat, de amint írtátok, a jogi egyetem elvégzése a körülményeim mellett segítség nélkül nem menne. Kérdés, mennyi ez a segítség és milyen gyakori? Van már diplomám (pedagógus), aminél elég volt vizsgaidőszakban tanulni, olvasni. Jognál ez hogy van? Hallottam a "rémisztő" hosszúságú, töménységű könyvekről, a magas követelményekről....de olyan nehéz ezt ismeretlenül megítélni, hogy bírnám-e. Jelenleg 4 órában dolgozom, s arra gondoltam, hogy az egyetem alatt vállalhatnék ehelyett ügyvédi irodában munkát. Irreális? Rengeteg infó kering a neten, fórumokon, ismeretségi körömben, s az egész jogi pályával, egyetemmel, elhelyezkedéssel kapcsolatban ellentétes dolgokat hallani. Szóval nehéz a döntés, egyelőre nem tudom, mi billenthetne át valamelyik oldalra...Azzal egyetértek, hogy ha közigazgatásban akarok majd elhelyezkedni (nem kizárt), akkor inkább jogi diploma (szakvizsgát letenném úgyis, ha már addig eljutok...)
2014. nov. 8. 12:42
 8/20 anonim ***** válasza:
100%

Az ügyvédi irodában az állás teljesen irreális elképzelés.

(max akkor reális ha van ismeretséged és az ismerősöd felvesz dolgozni)

Nem részletezem, de nincs szükségük az ügyvédi irodáknak csak adminisztráló munkaerőre. Erre használják a kezdő bojtárt, akit szükség esetén tárgyalásokra is mehet az ügyvéd helyett, sokkal praktikusabb őt alkalmazni mint egy "csak" titkárnőt. Ha már a képzettségnél tartunk, akkor ott van a jogi asszisztens okj, tömegével végeztek az elmúlt 6-8 évben és egy-két kivételtől eltekintve egy sem tud elhelyezkedni az asszisztensi papírral, mert ugye a nekik szánt munkákat elvégzi a bojtár. Ez van.

Ha van 4 órás szakképzettségednek megfelelő munkád, akkor az sokkal de sokkal jobb, kiindulási alap ahhoz hogy egyetemre járjál. Szóval azon ne változtass.

Az elhelyezkedés tényleg nem olyan egyszerű jogászként manapság, de azért a legendákkal ellentétben lehet találni munkát. (én vagyok a közig szakos hozzászóló, férjem meg jogász úgyhogy van némi rálátásom a témára)

Mennyire nehéz? Nem annyira mint a legendákban, közel sem! Viszont a vizsgaidőszakban való tanulás kevés lesz a sikeres vizsgákhoz. (mondjuk közig szakon is kevés)

Azt, hogy mennyi/milyen lesz a család segítsége te tudod megítélni. Én azt tapasztaltam saját bőrömön közig szakon, hogy bizony amíg tanul az ember pláne ha már vizsgák vagy zh-k vannak, hogy a páromnak írtam a listát mit vegyen a boltba (nem volt arra időm hogy én vásároljak) Helyettem takarítottak itthon..és sokszor volt mirelit pizza vagy milánói ebédre vagy virsli..mert arra volt csak időm. Ezt/ezeket kell tolerálni a családnak..

Szóval nem árt ha helyetted vezetik a háztartást legalább vizsgaidőszakban..Ez az amit tehetnek..illetve neked ott a gyerek..akivel nem te fogsz programokra menni..

Ezeket gondold át..de szerintem ez minden komolyabb egyetemi szakon így lenne...

2014. nov. 8. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:

Erősebb egyetemen arra számíts, hogy a vizsgaidőszak az vizsgaidőszak, ezen a szakon nem elég olvasni, hanem 2,5 hónap kemény tanulás van, napi minimum 8 órában. Ezt érzem nálad a legproblematikusabb pontnak. Emellett háztartást vezetni, gyereket nevelni nem lehet, főleg harmadévtől kezdve, a záróvizsga-időszakról ne is beszéljünk, akkor enni sincs időd. Levelezősök munka mellett simán szoktak csúszni 2-3 évet is és nem rakják le az államvizsgákat sem fél év alatt.

Anyagi háttér sem mindegy, arra kell számítani, hogy ügyvédi irodában egy gyakornok keres átlag legfeljebb 40 ezer forintot, diploma után egy ügyvédjelölt úgy 90-100-at, közigazgatásban 110-130-at. Nem mindenki engedheti meg magának, hogy évekig tartson, amíg eljut egy nettó 200-as fizetéshez. Multiknál jobban keresnek a jogászok, de oda tényleg nehéz manapság bekerülni.

Károlit nem ajánlanám, mert igenis számít, hogy hol végeztél és az említett egyetemet nem kedvelik a Hr-esek.

2014. nov. 8. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
75%

Ez azért hatalmas túlzás (a napi 8 óra tanulás). Elég ha minden hétvégén rendszeresen tanulsz. Vizsgaidőszakban tényleg fullban kell, ott nincs idő másra.

Ügyvédi irodásba meg nem kell menni végzés után.

2014. nov. 8. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!