Jogi egyetemre 32 évesen, levelező tagozatra érdemes-e jelentkezni?
Őszintén szólva én a nem ajánlom, hogy család és munka mellett végezd ezt el. Alapból nappalisként diákmunka mellett elég nehéz elvégezni, főleg, hogy még csak ne is legyen benne csúszás. Én 4. évnél tartok, de elég megerőltető.
Jó ötlet, hogy más területet szeretnél kipróbálni, de szerintem ne a jog legyen ez.
Nyilván neked kell eldöntened, hogy meg tudod-e úgy oldalni, hogy legyen időd a gyerekek és munka mellett bejárni az órákra és otthon tanulni is.
Szerintem érdemes belevágnod minden szempontból.
Sok harmincas jár levelezőre. Pont jó korban vagy a levelezős tanuláshoz. Tehát korod ne riasszon el.
A másik téma a család, gyerek és munka mellett érdemes-e?
Nos ezt helyetted nem mondhatja meg senki.
Nem tudom hány éves a gyereked, mennyire önálló..
Nem tudjuk milyen "típusú" a férjed..kapsz-e segítséget a háztartáshoz férjedtől vagy valaki mástól. Esetleg a gyerek már akkora hogy segíthet.
Munkahelyedről el tudsz-e menni konzultációkra és vizsgákra? Támogatnak vagy csak eltűrik vagy kifejezetten keresztbe tesznek-e majd neked? Na ez egy nagyon fontos tényező a munka melletti tanulás szempontjából.
Az sem árt az estben ha közel van az egyetem. Legalábbis abban városban legyen ahol élsz vagy nagyon gyorsan megközelíthető legyen a település.
Egyébként ha fentiekre tudod a választ akár a munkahelyed oldaláról..akár a háztartás oldaláról akkor mindenféleképpen jelentkeznék már most keresztfélévvel ha indul a szak. Jogász képzés sehol sem lesz könnyű..
Kedves előző, azért sokan végigcsinálják a jogot csúszás nélkül, nem abból kell kiindulni, hogy 5+x év. Ez fontossági sorrend kérdése, meg lehetőség. Nem biztos, hogy annyira kicsi a gyerek,és nem mindenki él minimálbérből.nem írta, hogy annyira szűkös a keret, hogy ez akadályozná.
Azt sem írta, hogy ügyvéd szeretne lenni. Nem kötelező a szakvizsga!Se a közigazgatásba nem kell jog szakvizsga, se a cégekhez nem kell.
Szóval indulj ki, hogy 37 évesen lesz jogász. Megéri.
Azzal igen számolnia kell,hogy se bíró se ügyész nem lesz belőle se közjegyző.
Közig szak nem ugyanaz, és az sem könnyű, aki nem a tanulást helyezi előtérbe az onnan is kibukik. Ha normális állást kar az is 5 év. (közig szakból sem elég az lapszak, ha jó pozíciót akar..)
Kedves előző! Én saját tapasztalatból indultam ki. Nekem közig BA diplomám van. (+ egy totál másik szakterületen is van BSC-s diplomám és most végzem azon a szakterületen az MSc-t) Szakigazgatásban pályázok állásra, azért ez a végzettség kombináció.(kell a szakigazgatási területemen az MSc + nem árt ha már közigazgatás egy közig diploma se, legalább az alapszakos) De persze nézelődtem más területen lévő közig állásokat is.
Az alábbi tapasztalataim vannak:
Közig szak nem sokkal könnyebb, mint a jogász szak, ha valaki normál pozíciót akar, akkor oda is kell az MSc és akkor már 5 évet tanult. Hiába szakirány a közigazgatásba a közig szakos diploma, egy jogász ugyanarra az állásra előnyben van a közig szakossal szemben, vagy eleve az olyan állásokat amit bőven közig szak kompetenciája már csak jogászokat vesznek fel. Közig állásoknál nem kérik a jogi szakvizsgát jogászoktól. Azért én már nem egy-két állásra pályáztam ahova végül jogászt vettek fel szakvizsga nélkül. Szóval sokkal jobban megéri jogot végezni mint közig szakot. Ráadásul ha valaki közig szakos érthetősen csak a közigazgatásban keresgélhet állásokat. Jogászként sokkal szélesebb a merítés. Igazad van, hogy a szakvizsgázott előnyt élvez a nem szakvizsgázottal szemben. De az is igaz hogy a nem szakvizsgázott jogász előnyt élvez a közig szakossal szemben. Politológus meg fogalmam sincs hova kell, de én még nem láttam állást ahova politológust keresnek, én azt abszolút hanyagolnám. Ezért mondtam, hogy ha eleve jogász szak volt a kérdező álma (és anyagi családi körülményei olyanok, bár az a segítség akkor is kell bármilyen szakra is jár!!!) akkor menjen csak jogásznak, felesleges mással próbálkoznia ami csak hasonló.
Az ügyvédi irodában az állás teljesen irreális elképzelés.
(max akkor reális ha van ismeretséged és az ismerősöd felvesz dolgozni)
Nem részletezem, de nincs szükségük az ügyvédi irodáknak csak adminisztráló munkaerőre. Erre használják a kezdő bojtárt, akit szükség esetén tárgyalásokra is mehet az ügyvéd helyett, sokkal praktikusabb őt alkalmazni mint egy "csak" titkárnőt. Ha már a képzettségnél tartunk, akkor ott van a jogi asszisztens okj, tömegével végeztek az elmúlt 6-8 évben és egy-két kivételtől eltekintve egy sem tud elhelyezkedni az asszisztensi papírral, mert ugye a nekik szánt munkákat elvégzi a bojtár. Ez van.
Ha van 4 órás szakképzettségednek megfelelő munkád, akkor az sokkal de sokkal jobb, kiindulási alap ahhoz hogy egyetemre járjál. Szóval azon ne változtass.
Az elhelyezkedés tényleg nem olyan egyszerű jogászként manapság, de azért a legendákkal ellentétben lehet találni munkát. (én vagyok a közig szakos hozzászóló, férjem meg jogász úgyhogy van némi rálátásom a témára)
Mennyire nehéz? Nem annyira mint a legendákban, közel sem! Viszont a vizsgaidőszakban való tanulás kevés lesz a sikeres vizsgákhoz. (mondjuk közig szakon is kevés)
Azt, hogy mennyi/milyen lesz a család segítsége te tudod megítélni. Én azt tapasztaltam saját bőrömön közig szakon, hogy bizony amíg tanul az ember pláne ha már vizsgák vagy zh-k vannak, hogy a páromnak írtam a listát mit vegyen a boltba (nem volt arra időm hogy én vásároljak) Helyettem takarítottak itthon..és sokszor volt mirelit pizza vagy milánói ebédre vagy virsli..mert arra volt csak időm. Ezt/ezeket kell tolerálni a családnak..
Szóval nem árt ha helyetted vezetik a háztartást legalább vizsgaidőszakban..Ez az amit tehetnek..illetve neked ott a gyerek..akivel nem te fogsz programokra menni..
Ezeket gondold át..de szerintem ez minden komolyabb egyetemi szakon így lenne...
Erősebb egyetemen arra számíts, hogy a vizsgaidőszak az vizsgaidőszak, ezen a szakon nem elég olvasni, hanem 2,5 hónap kemény tanulás van, napi minimum 8 órában. Ezt érzem nálad a legproblematikusabb pontnak. Emellett háztartást vezetni, gyereket nevelni nem lehet, főleg harmadévtől kezdve, a záróvizsga-időszakról ne is beszéljünk, akkor enni sincs időd. Levelezősök munka mellett simán szoktak csúszni 2-3 évet is és nem rakják le az államvizsgákat sem fél év alatt.
Anyagi háttér sem mindegy, arra kell számítani, hogy ügyvédi irodában egy gyakornok keres átlag legfeljebb 40 ezer forintot, diploma után egy ügyvédjelölt úgy 90-100-at, közigazgatásban 110-130-at. Nem mindenki engedheti meg magának, hogy évekig tartson, amíg eljut egy nettó 200-as fizetéshez. Multiknál jobban keresnek a jogászok, de oda tényleg nehéz manapság bekerülni.
Károlit nem ajánlanám, mert igenis számít, hogy hol végeztél és az említett egyetemet nem kedvelik a Hr-esek.
Ez azért hatalmas túlzás (a napi 8 óra tanulás). Elég ha minden hétvégén rendszeresen tanulsz. Vizsgaidőszakban tényleg fullban kell, ott nincs idő másra.
Ügyvédi irodásba meg nem kell menni végzés után.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!