Azt hallottam, hogy az első diploma megszerzése korhatár nélkül lehet államilag támogatott. Én 29 vagyok, és nagyon foglalkoztat a dolog. Hogy tudnék normálisan informálódni? Estin vagy távoktatásban is működhet így a dolog?
Kérdésed megfogalmazásából nekem az tűnik ki, hogy rosszul hallottad, vagy csak felületesen mondták el neked a felsőoktatásba való továbbtanulási lehetőségeidet.
1. NEM az első diploma ingyenes! Mindenkinek jár(!!) törvényi szabályzás alapján 12 db államilag támogatott félév a felsőoktatásban, korhatár nincs az állami ösztöndíjas hallgató lehet akár 80 éves is éppen az sem akadály.
2. A 12 db. félévet arra használod fel amire akarod, ebből kitelik pl. egy alapszak és egy mesterszak, és még marad 2 féléved ha nem csúszol sehol. De kitelik két alapszak is, azt is elvégezheted akár egyszerre akár egymás után...szóval sok a variációs lehetőség, csak az egy embernek járó keretet nem lépheted túl.
3. Létezik, természetesen nappali képzésen kívül,levelező, esti és távoktatásos képzés is. Az hogy valakinek az állam finanszírozza a tanulását feltétele hogy az adott szakon és tagozaton induljon állami támogatásos képzés.(azaz nem mindenhol van ilyen)Összességében elmondhatom, hogy a távoktatás nem jellemző egy-két helyen van és az esti képzés sem annyira elterjedt. Mindkettőből szinte csak fizetős szakok vannak, ha államit akarsz akkor ezeket nem tudod választani. Levelező rendszerű az a képzési forma ami a legelterjedtebb a felsőoktatásban, mint részidős képzési forma. Ebből bőven van sok szakon álla támogatott hely is.
4. Ha ingyenesen akarsz tanulni, akkor államira kell jelentkezned, ergo csak olyan szakra tudsz menni ahol van állami keret,és felvételinél el kell érned a bejutáshoz szükséges ponthatárt, bár fizetős szakon ugyanúgy van ponthatár mint államin, csak általánosságban alacsonyabb szokott lenni. (ez sem igaz minden esetben)
5. A hivatalos forrás ahol mindenről tájékozódhatsz a www.felvi.hu honlap. Itt minden évben megjelenik, hol milyen képzésre, milyen határidővel lehet jelentkezni, mik a jelentkezés feltételei. Érdemes tanulmányoznod, nem csak bele-bele olvasni, mielőtt jelentkezel.
"Erről tudnak a felsőoktatási képző intézmények is?Mármint hogy minden középfokú végzettséggel rendelkezőnek jár 12 ingyenes félév? (Gondolom ehhez azért fel is kell hogy vegyék az illetőt az adott szakra.) Vagy felvételizni se kell?"
1. Szerinted ismerik a felsőoktatási törvényt a felsőoktatási intézmények? Ismerik azt a tv-t ami alapján ők kapják a finanszírozást az államtól a hallgatók után? Te sem gondolod komolyan hogy nem ismerik az egyetemek hogy mik a jogaik, és mik a kötelezettségeik.
2. Nem minden középfokú végzettségúnek jár 12 állam támogatott félév hanem bárkinek végzettségtől függetlenül. (Pl. annak is jár aki csak 8 osztályt végzett, csak éppen a felvéeli követelméyeket nem tudja teljesíteni. Annak a több diplomásnak is, aki aki nem használta el a 12 félév keretét mert minden előző diplomáját fizetős képzésen szerzett.)
3. Felvételizni kell mindenkinek. Az adott/jelentkezett szakon el kell érni a ponthatárt és az adott szakok speciálisan előírt követelményeinek is meg kell hogy feleljél. Annyi külömbség hogy NEM felvételi vizsga van, mint 15 éve, hanem felvételi eljárás, azaz a pontjaidat a középiakolai eredményeidből és érettségi eredményeidből számolják.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!