Fizika emelt érettségihez elég megtanulni azt ami az érettségi vizsgakövetelményekben le van írva?
Idén érettségizem fizikából emelt szinten de nem vagyok faktos. Már nyáron elkezdtem készülni de így is félek nem lesz elég időm (kicsit le vagyunk maradva az anyaggal). Szóval az elméletet tanulom de nagyon részletesen és úgy érzem nem leszek kész ha így folytatom. A vizsgakövetelményt megnéztem de valahogy nehéz elhinni hogy például az egyenáram témakörében a Kirchoff törvényeket ne kérnék. A Faraday állandó sem szerepel a követelményben sem Faraday törvényei(ez csak pár példa volt ennél sokkal többet tudnék mondani). Szóval arra lennék kíváncsi, és elsősorban azoktól kérdezem akik már érettségiztek, hogy a vizsgakövetelményt hogyan is értelmezzem? Mennyire vegyem komolyan hogy tényleg csak az kell csak amit ott írnak? Ha valaki tudna bármilyen tippeket adni vagy segíteni a felkészülésben annak is nagyon örülnék.
Köszönettel (18L)
Ez a részletes fizika érettségi követelmény. Neked valószínűleg másik verzió van meg, mert itt a 3.4.1-es bekezdésben szerepel Faraday törvénye (12.oldal).
Egyébként elég, ezért is van kigyűjtve. Amúgyis csak 21 oldal (a kémia 54:DD)
Én kémiás vagyok, de szerintem a fizikában is van olyan számítási feladat, ami nem szerepel a követelményrendszerben, csakúgy, mint a kémiánál. Kérd ki egy tanár vagy egy fizika faktos osztálytárs véleményét is. :)
Ja és van még majdnem egy egész éved, ha szorgalmas vagy és rendszeresen előveszed a fizikát, akkor fel tudsz rá készülni fakt nélkül is. De ha van rá lehetőséged, akkor biztos, ami biztos alapon vedd fel a faktot - ez a legtöbb iskolában minden év elején lehetséges.
*Kirchhoff-törvény és Faraday-állandó. (Kirchhoff nevét sokan rosszul írják.)
Hát… Mást nehezen kérhetnek, szóval tényleg csak az kell, amit ott írnak. Amúgy a Faraday-féle indukciós törvény szerepel a követelményben (3.4.1); a Kirchhoff-törvényeket hirtelen nem találom explicite, de az
> Értse a soros és a párhuzamos kapcsolásra
> vonatkozó összefüggések magyarázatát, és
> alkalmazza ezeket összetettebb áramkörökre
> is.
bekezdéshez simán jól jöhet.
Köszönöm a válaszokat hasznosak voltak. Egyébként a részletes vizsga követelményt néztem. Az igaz hogy az indukciós törvény szerepel a követelményben azt azonban nem láttam mert sajnos ott még nem tartok :S Én egyébként Faraday első és a második törvényét nem találtam ami még az egyenáram témakörébe tartozik (legalább is az én könyvemben). De például az elektromos áram gázokban című
fejezetre se találok utalást és az se egy kis anyag. De sorolhatnám a végtelenségig hogy mi mindent nem találok szerintem sose lenne vége :) szóval egy picit tehetetlen vagyok. Ha mindent megakarok tanulni akkor az nagyon sok, nem végeznék vele de nem szeretek semmit a véletlenre bízni:/ Egyébként arra van valamilyen ötletetek hogy melyik könyvből érdemes készülni? (nekem a Calibra van meg az néha talán túl részletes,néha meg alapvető dolgok nincsenek benne a mozaikra meg sokan mondják hogy nem olyan jó).
Ha csak pár dolgot nem találsz meg a könyvedben, akkor nem érdemes több könyvet venni. Javaslom, hogy menj el egy könyvtárba, vagy ha a sulitoknak van, akkor a sulikönyvtárba, és ott keresgélj másfajta fizikatankönyveket, a könyv hátuljában általában szokott lenni tárgymutató, onnan roppant egyszerűen meg lehet találni a keresett kifejezéseket. Ha pedig valamit egy könyvben sem találsz, akkor érdemes itt megnézni [link] . Ha itt sincs, akkor egyéb internetes oldalon.
Nekem NTK-s tankönyveim vannak online változat is van:
9.-es
9.-es emelt szintű kiegészítéssel
10.-es
Sajnos csak ezek vannak meg elektronikus formában. Remélem itt találsz hasznos infókat. :)
Tavaly érettségiztem emelt szinten fizikából, bár nem tudom, mennyire lesz hasznodra a tapasztalatom :)
Mi mat-fiz. osztály voltunk gimiben, szóval mindig heti 5-6 fizikánk volt, de így elég volt fél év a felkészülésre. Heti 2 órát rászántunk a problémás részekre, a többit meg itthon meg lehetett oldani. Így jött ki kb. heti 2-3 fejezet kidolgozása. Mi a mozaikos könyvet használtuk, de nem tudom, van-e jobb, rosszabb, mert ez az egy fordult meg nálam :) Ebben amúgy a 12.-esben benne van a négy éves anyag röviden, témakörökre szétszedve, és vázlatnak jó. Feladatgyűjteménynek tudnám mondani, ha a számolásokat akarod gyakorolni a Moór Ágnes féle középiskolai fizikapéldatárat, valamint a tematikus feladatgyűjtemény fizikából névre hallgató könyvet, többek között Csiszár Imre és Győri István tanár uraktól. A szóbeli tételek gyakorlására nem tudom, van-e lehetőséged, de megéri egyszer-egyszer mindet kipróbálni. Mármint a kísérleteket elvégezni.
Még azt ajánlanám, hogy visszamenően oldj meg néhányat, ha még más nem tanácsolta volna. És nem kell tőle félni, semmi meglepetés nincs benne, csak a négy nagy témakör, plusz még a függvénytábla is ott van puskának ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!