Milyen szakot tanuljak egyetemen, amivel érvényesülni tudok itthon és külföldön is egyaránt? Humán beállítottságú vagyok.
1 évem van még gimiből, és sajnos nem tudom milyen szakot tanuljak egyetemen. Érdekelne az igazgatásszervező szak is, de azzal nem tudom hogy tudnék külföldön dolgozni?
Pályaválasztási tanácsadóval még nem beszéltem, mivel azt mondta, hogy bocs, de most mégsem érek rá, pedig megbeszéltük :(
Amit nem szeretek, az a matek főként, de a fizika, kémia sem érdekel. Ami legjobban érdekel, az az irodalom, nyelvtan, angol, földrajz.
Szeretek viselkedést is elemezni, érdekel a pszichológia, de úgy érzem túl sok pont kell hozzá, amit nem tudnék elérni :(. És az is zavar, hogy 5 éves, és még azután is tanulni kell, hogy felnőttekkel foglalkozhassak :(
Ezen kívül ami még érdekel: aktuálpolitika, lakásdekoráció, a környezettudatos életmód, informatika alap szinteken. És hát a közigazgatás, viselkedéselemzés, tanácsadás.
Úgy érzem, sok volt ez a gimnázium nekem, irigylem azokat, akik már készek a tanulmányaikkal, nem szeretnék még 5 évet tanulni, maximum 3-at, a gimi után. Jó lenne már, ha azon kéne gondolkozni, hogy hol vegyek házat, vagy hol melyik hónapban tudom megvenni a suzuki sx4-et, ami tetszik nekem :D. Nem érzem magam nagyra vágyónak, de már dolgoznék, hogy legyen a fáradalmaimnak kézzel fogható eredménye, nem úgy, mint most, tanulni, tanulni, azért, hogy még többet tanuljak, amik nagy része ráadásul iszonyat hülyeség.
Sajnos nagyon el vagyok keseredve a mai Magyarországon látván, hogy ennyire keveset keresnek az emberek, ezért is szeretnék külföldön dolgozni, csak kipróbálnám, hogy nekem is legyen saját tapasztalatom, és ha megtetszik, ott is legyen esélyem munkát vállalni diplomával, vagy okj-vel.
Érettségi után le is tehetek ingyen egy okj-s szakmát, még azt sem tudom mi legyen, programozásban gondolkozom. De érdekel az ingatlanközvetítő is, vagy a banki asszisztens.
Szóval még előttem a nagy döntés, remélem sikerül jól meghoznom :)
(A humán beállítottságról és a "nem akarok sokat tanulni"-ról már írtam röviden: http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__egyeb-.. )
Pályaválasztást segítő tesztek vannak a neten,tölts ki párat. Viszont,ha csak humán beállítottságú lennél,akkor nem biztos,hogy érdekelne az igazgatásszervezés vagy a földrajz (főleg,ha csak abból indulunk ki,hogy más területre vannak beosztva. Keress előadásokat,leírásokat vagy ismerősöket különböző területekről. Vagy kérd meg a "reálos" osztálytársaidat,hogy magyarázzák el miért szeretik azokat a tárgyakat.
Nem szereted a matekot,fizikát vagy nem is vagy jó belőlük? Illetve, amiket szeretsz, azokból jó is vagy?
"Szeretek viselkedést is elemezni" - Ez azért elég tág megfogalmazás. Hogyan kell érteni, milyen módszereket alkalmazol, mennyire pontos egy-egy véleményed?
A pontokat hagyjuk figyelmen kívül egy kicsit. Ehhez itthon valóban min. 5 évet kell tanulni.Ha nem szeretnél annyi időt egyetemen tölteni (és tanulni),akkor akár le is húzhatod a listáról. Viszont a legtöbb területhez 5 év kell. Ha elmész földrajz szakra, a mesterképzésen történik a valódi szakosodás (földrajz szakosok nyugodtan kijavíthatnak itt).
Miért volt sok a gimnázium? Nehezen megy a tanulás vagy megterhelő folyamatosan teljesíteni?
Az informatika jó irány,de ha egyetemen akarod tanulni,akkor kell matekoznod is (meg a fizika is kelleni fog,attól függően hova mennél).Persze meséltek rendszergazdáról,aki nem végzett egyetemet és jól keres.Viszont bizonyos problémákat nem tud ezért megoldani.Ezek nélkül is megvan,de akkor a többihez érteni kell.
A Suzuki sx4 4 millió felett van.Nem valószínű,hogy azonnal meg tudod venni (hitel nélkül).
Az okj-s informatika képzéseken is van matek (bár azt nem tudom,hogy milyen nehéz,de valószínűleg annyira nem,mint egy egyetemi képzésen lenne;de akkor is van).
Nem ismerek minden tényezőt,de azt mondanám,hogy inkább ne menj egyetemre. De akár ki is próbálhatod. Ha nem tetszik,akkor kipróbálsz egy másik szakot vagy kiiratkozol.
Továbbá nem hiszem,hogy ez egyetlen nagy döntés.Inkább több döntés adódik össze. Benne van,hogy szakot váltasz időközben elkezdesz tanulni egy nyelvet,s kiköltözöl külföldre.
Nem hiszem,hogy bármelyik pályán igazán kikerülheted a tanulást,s hogy folyamatosan jobb legyél.Legalábbis,ha olyan területre mész,ami viszonylag gyakran megújul (akár egy felfedezés vagy egy új törvény miatt). De asztalosként se leszel rögtön kiváló.
Köszi a választ! :)
Bevallom, mivel nincs konkrét célom, nem tudom még, hogy mit tanuljak, vagy tanuljak-e egyáltalán egyetemen, ezért elmegy tőle a kedvem sajnos :(. Anyukám mondja, hogy egy fiúnak egyetemre kell menni, pénzt kell keresnie, ugyanis nagy valószínűséggel így tud majd jobb munkát kapni.
A matekot, kémiát nem szeretem, és ezekből gyenge is vagyok, 2-es körüli. De a fizikát és a biológiát sem szeretem, de ezeket azért, mert unalmas, úgy érzem semmi hasznosíthatót nem tanulok órákon, pedig sokszor volt már, hogy egy-egy biológiához vagy fizikához köthető műsort néztem ismeretterjesztő csatornákon. De sajnos ezekben több a matek, ezért kevésbé érdekel, közepes vagyok belőlük.
A földrajz más, ott is van, amit nem szeretek, és annak ellenére, hogy rossz volt a tanárom, magát a földrajzot szerettem, azon belül is egyes kultúrák, civilizációk, szokások megismerését, ki mit termel, export, stb... Amit nem írtam le, az az, hogy a történelmet is szerettem, de most egy olyan tanárom van, aki politizál, és szörnyen tanít, megutáltatja velem :(. Viszont amit szeretek még, az az angol nyelv, szívesen beszélek angolul, felüdülés, bár filmeket, könyveket ha lehet magyarul nézek, olvasok.
Én nagyon örülni fogok, ha vége lesz a gimis tanulmányaimnak, nehéz évek voltak, inkább lelkileg, kiábrándítóak :(. Most úgy érzem, hogy dolgozni mennék, szakmát tanulni, legszívesebben, de tudom magamról, hogy képes vagyok minimum 3 évet tanulni és diplomázni, nem szeretném, hogy beigazolódjon, amit anyukám mond, hogy felnőtt fejjel diploma nélkül senkinek érezzem magam :(.
Legfőképp a tanárok vették el a kedvemet, és a diákok. Általánosban ott voltak a barátaim, a tanárok, akikre felnéztem, de itt nincsenek már olyan barátok, és a tanárok már nem foglalkoznak velünk, általánosban sokkal jobb volt a tanítás, a közeg, úgy érzem egy jobb közegben nagyon jól tudnék teljesíteni, ezért is van bizalmam az egyetemhez, ott értelmesebb emberek vannak. Iskolát már szerettem volna váltani, de ahova mentem volna, ott sajnos betelt, és nem mehettem át :(.
Az informatikát szeretem, de csak max okj szinten, nem érdekel annyira, mert tudom, hogy a matek részét nem lennék hajlandó megérteni. Matekban az alap műveleteket még szeretem, de a bonyolult dolgokkal már gondban vagyok.
Ja, a Suzuki SX4-et nem újonnan gondoltam megvenni, hanem használtan, úgy 1,4 millió :D. Azért mondtam, hogy ilyen téren, amíg nincs saját egzisztenciám, addig nekem elég, sőt tökéletes az SX4 és nincs olyan nagy igényem, mint egyes fiataloknak :D
Azt tudom, hogy a jövőben az angol nyelvet nagyon kell tanulnom, és a németre is jobban ráfeküdnöm, ez a második nyelv, amit tanulok. Az angol egész jól megy, a német nagyon rosszul. Szerencsére tavaly átkerültem egy normális német tanárhoz. Ugyanis az első német tanár szadista volt, órán ha valaki kérdezett, arra lesújtóan nézett, mintha megvetné, ezért már kérdezni sem mert az osztály, és senki nem értett semmit.
Tudod, most úgy néz ki az osztályátlag, hogy matekból 2,2 németből 2,4. Ebből a két tantárgyból a legrosszabb az osztály, de én tudom, hogy eszméletlenül sokat számít egy jó vagy rossz tanár, hiszen tudnak adni, vagy elvenni hitet, erőt a tanuláshoz.
Ezért kell utánanézned,hogy mi tűnik érdekesnek és mi az,ami úgy tűnik,hogy jól is megy.
Anyukádnak talán igaza van.De,ez nem nemhez kötött és egyetemre menni nem is kötelező (van,aki remekül boldogul nélküle -pl. egy szakmával,ritkább esetben anélkül-).Ez attól függ,hogy mivel érnél el többet.Én gyanítom,hogy rossz asztalos lennék,ezért nem is fogom kitanulni ezt a szakmát. De vannak egyetemi szakok is,amiket,Ha talán végig is tudnék csinálni,nem lennék igazán jó belőlük (de az is lehet,hogy nem menne több).Meg kell találni,hogy mi lenne a jobb megoldás (ami nem egyszerű;más országokban úgy tudom kissé könnyebben lehet szakokat váltani,de itthon is van lehetőség többet kipróbálni).
A fizika és a biológia szerintem érdekes,de néha unalmasan van előadva.Néhány kísérlettel és hétköznapi példával fel lehetne dobni őket.A kémiát (és a legtöbb tárgyat is amúgy),csak arra több iskolában kevés lehetőség van.
Értem,hogy vannak rossz tanáraid is,de a te döntésed is,hogy tanulsz-e.Bár,az tényleg zavaró,ha érthetetlenül lett elmagyarázva valami.Ilyenkor kénytelen vagy valahogy utánanézni.
Egyetemen is lehetnek tanárok vagy évfolyamtársak,akikkel nem leszel jóban.Pusztán erre ne alapozz.
"nem mehettem át" Nem is néztél másik helyet?
Nem lennél képes vagy nem lennél hajlandó megérteni a matekot? Nem ugyanaz a kettő.
Nem szeretnék anyukádra rosszat mondani, de szerintem nem jól látja ezt a kérdést.
Nemcsak akkor lehetsz valaki, ha diplomád, van, akkor is, ha kitanulsz egy jó, keresett szakmát. Még jobban is kereshetsz, mint nem egy diplomás, személyesen is ismerek ilyen embereket, igaz, ők tényleg hiányszakmákban helyezkedtek el, amik keresettek.
Mivel a föci kivételével az összes reál tárgyat felsoroltad, mint utált dolgot, nem tartom valószínűnek, hogy valóban keresett diplomát adó egyetemre tudsz menni. Főleg, hogy a matekot utálod legjobban, az meg minden mérnökképzésen kell, az egészségügyi képzéseken meg a biosz, kémia ilyen.
Humán beállítottsággal kereső, külföldön is használható dolog pl. a pszichológia, bár ott is van ám biosz. De te azt is kilőtted, mert nem szeretnél már annyit tanulni. Ha megvannak a kapcsolataid, a joggal kezdhetnél valamit, de hát az is 5 év, és alighanem fizetned is kéne érte.
Az angol-töri kombó lehet jó kiindulási alap, ha azokból jó vagy, bekerülhetsz anglisztikára, és tanulhatsz pl. tolmácsnak, azzal el lehet helyezkedni. De ez szintén nem olyan, ami 3 év alatt megvan.
Humán (de szerintem reál) területen sem lehet mindössze 3 év alatt használható diplomát kapni. A Bsc kifejezetten arról szól, mégha nem is ismerik el, hogy utána menj szépen Msc-re, ami nélkül a munkáltatók szóba sem igen állnak veled. Tehát, ha használható diplomára vágysz humán területen, szerintem felejtsd el, hogy csak 3 évet akarsz tanulni. Én egészségügyben tudok használható végzettségekről nem 5 éves tanulással, de az meg reál, ugye.
A legjobb lenne elbeszélgetned anyukádról a hiányszakmák keresettségéről, ha annyira nem akarsz tanulni. Azért ne menj el valami büfészakra, hogy legyen egy papírod, amivel azután sehol sem fogsz tudni elhelyezkedni. Nem a papír tesz valakivé...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!