Biológia vagy gyógytornász szak? (bővebben lent)
Nem tudom bevállaljam-e a biológia szakot, mert:
- a gyógytornász szakkal könnyebben elhelyezkednék és hamarabb
- könnyebb is lenne elvégezni azt a szakot
- a biosz szaktól félek is, hogy túl nehéz lenne
viszont:
- a biosz szakban meg lenne kihívás, és ha már jól tanulok, félek, hogy esetleg elpocsékolnám az életem, hamar letudnám az egyetemet és munkába állnék, és itt vége. Ezt pedig nem szeretném.
Tud valaki segíteni, tanácsot adni, hogy mégis mi alapján válasszak, aki volt más hasonló dilemmában?
Előre is köszönöm a válaszokat :)
"és ha már jól tanulok, félek, hogy esetleg elpocsékolnám az életem, hamar letudnám az egyetemet és munkába állnék, és itt vége. Ezt pedig nem szeretném. "
Ezt nem nagyon tudom értelmezni.
Teljesen mindegy, mit kezdes, ha nem jön be, válthatsz.
Biosz szakon van még fizika, kémia, matek (analízis), te tudod, hogy ezek mennének-e.
Persze, de ha elkezdek valamit és otthagyom, akkor fizethetem vissza az addig elvégzett féléveket + a következő elkezdett szakot is fizetnem kéne, ha nem marad már államilag támogatott félév.
Tudom, hogy van, de milyen szintű?
Ha nincs túl sok kémia és fizika alapom, akkor is megcsinálható?
Ez az egyéni képességeidtől is függ meg sok mástól.
Nekem nem volt fizika alapom, nem is ment.
Kémiából is sz.r voltam gimiben, de itt kezdtem megérteni, mert a tanár jól magyarázott, ennek ellenére a vizsga nem lett meg, mert szívattak mindenkit.
"biológia szak"
A biológia egy eléggé szerte ágazó tudományterület, ezért igen sok minden tartozik hozzá.
A kérdés az lenne, hogy mely területe érdekelne a legjobban?
A "biosz"-hoz tartozik egy bizonyos szintű kémia tudás követelmény. Ha eddig nagyon nulla voltál belőle, akkor a halálod lesz a kémia vonatkozása miatt. A fizika része nem annyira jelentős, bár természetesen ez is jelen van, de korántsem olyan szinten, mint egy kémia. Amikor elkezdődik az első szemesztered, akkor lesznek alapozó tárgyak: biológia alapjai, kémia alapjai, fizika alapjai stb stb. Ezekhez gyakran tartozik egy labor gyakorlat is, és ekkor behozhatod a lemaradásodat. Természetesen nem lesz egyszerű, és ezért érdemesebb már előtte minimum egy kémia alapot szerezni. Az eddigi tapasztalataim szerint leginkább a kémia, és a matek miatt véreznek el az emberek biosz szakon, és nem fizika miatt. A fizikát mindenki megtudja oldani minimum egy kettesre, de a kémiát, és a leginkább erre épülő molbioszt, genetikát, élettanokat már nem igazán.
"Tudom, hogy van, de milyen szintű?"
Kémia minimum egy erős középszintű érettségi kell, hogy ne szenvedj. Fizikából nem kell feltétlenül érettségi, de kell egy négyes- ötös gimis-szakközepes háttér, szóval kell, hogy az emlékeidben legyen.
A másik kicsit meglepődtem a párosításokon, hiszen itt a gyógytornász vs. biológia van.
De ezek nem igazán hasonlítanak egymásra. Mindkettőnél van élettan, anatómia, de egy biológus azért a törzsfejlődésre éleződik, és az ebből levonható következményekre, ellenben egy gyógytornász inkább az alkalmazott biológia, alkalmazott élettan- anatómiát tanulja, szóval nem igazán összehasonlítható a kettő, pláne úgy, hogy nem is tudjuk a bioszon belüli szakosodási vágyadat.
A fizetéseket összehasonlítva:
ha sikerül elhelyezkedned a biosz szakodon belül, ami megint nem mindegy, hogy mi lesz, mert egy ökológus képzettséggel nem fogsz annyit keresni, mint mondjuk egy analitikával- immunológiával- sejtbiológiával- mikrobiológiával foglalkozó szakember. Persze ehhez be is kell jutnod a különböző helyekre, ami nem feltétlenül tudás alapján döntődik el a szakmában.... sok a protekció, és még mindig sok a régi "elvtárs" az állami helyeken, ezért az újabbak alapvetően kiszorítódnak a versenyszférába, ahol több a pénz, viszont nagyobb is a hajtás, és sokaknak eléggé gyilkos így az élete ( az egyetemi oktató státusz elérése nem könnyű, és sokszor az ökológián belül a kutató finanszírozza a sajt kutatását).
De belegondolva, egy gyógytornásznak sem lesz jobb egy állami helyen (pl.:kórház), bár magánszférában, mondjuk egy öregek otthonában már jobb lehet a sora.
Nehézséget tekintve:
ez hozzáállás kérdése, hiszen ha jól akarod csinálni akkor mindegyik teljes embert fog kívánni.
Tudom, hogy eltérő irány, de csak az volt eddig a tuti, hogy biológiával szeretnék foglalkozni, és ennyi.
A gyógytornász előnyeit már leírtam, azért gondoltam arra a szakra.
Viszont ont az a bajom a gyógytornásszal, hogy ott megtanulom a biosz egy részét, és akkor ékletem végéig csak azzal foglalkozom.
Bioszon meg belekóstolok a biológia csomó ágába, és majd utána eldönthetem, melyikben mélyedek el igazán, meg ott nem ér véget a tanulás az alapdiploma megszerzése után, hogy utána minden napom ugyanúgy teljen.
Vagy rosszul gondolom ezeket?
De az a kérdés, hogy biosz szakon a matek/fizika/kémia milyen szinten elvárt? Mondjuk egy jó középszintű érettségi szintjén kell tudni ezeket, vagy jóval mélyebben?
"Bioszon meg belekóstolok a biológia csomó ágába, és majd utána eldönthetem, melyikben mélyedek el igazán, meg ott nem ér véget a tanulás az alapdiploma megszerzése után, hogy utána minden napom ugyanúgy teljen. "
Igen, ez így van. Jól gondolod, bár nem biztos, hogy az a terület, ami neked tetszik az megtalálható abban az intézményben, ahol tanulni fogsz.
Ha biológusnak fogsz menni, akkor életed végéig tanulsz (publikációkat olvasol, továbbképzésekre mész stb) de azt tanulod, amit szeretsz, így az nem lesz kínszenvedés, élvezni fogod. :)
"De az a kérdés, hogy biosz szakon a matek/fizika/kémia milyen szinten elvárt? Mondjuk egy jó középszintű érettségi szintjén kell tudni ezeket, vagy jóval mélyebben?"
tehát amit írtam:
"Kémia minimum egy erős középszintű érettségi kell, hogy ne szenvedj. Fizikából nem kell feltétlenül érettségi, de kell egy négyes- ötös gimis-szakközepes háttér, szóval kell, hogy az emlékeidben legyen."
kémia: közép szint, ötösre (!)
fizika: nem kell feltétlenül érettségi, de a tanulmányaid alapján legyél négyes-ötös (persze ha biofizikára mész, akkor majd kell a fizika jócskán)
matek: közép szint, négyes-ötös (általában, nem tekintve a specifikációkat: alkalmazott matek I.-II. szokott lenni, meg statisztika- valószínűség számítás különböző formációkban- R statisztikai program keretein belül, de a matek szakosok nem szeretik ezt használni, így nekik van amikor excel-ben + füzetben-lapon kell dolgozni, de ezt betudod magolni)
A bioszon a kémia a fő sodor, ez az alap bsc diplomához elengedhetetlen, a többi majd msc-nél derül ki, illetve a specializációkor.
Pl.: ha magatartásbiológiával fogsz foglalkozni, akkor kötelező lesz az R- programozás, és ehhez alap lesz a statisztika, azaz a matek tudása, de nem feltétele a fizika tudás. Nyilván nem árt, de nem is annyira fontos (persze tudnék mondani példát, ahol elengedhetetlen, de nem bonyolítom).
Ha sejtbiológiával fogsz foglalkozni, akkor pengének kell lenned kémiából, és a fizika bizonyos területei nagy részben dominálni fog. Nyilván nem a csillagászat része, de mondjuk a vezetőképesség, vagy terjedési sebességek stb stb azok szükségesek lesznek, de ne ijedj meg tőle, fogjátok tanulni specifikusan a fizika ezen részét.
Ha hidrobiológus leszel, akkor a kémia ismét szükséges lesz, de ezt fogják is tanítani vízkémia I.-II. keretében, vagy specifikusan lesz alkalmazott biostatisztikátok, sőt lesz speckó hidrofizikai jelenségeket oktató órátok is.
Ha humánbiológus leszel, akkor megint kellesz a kémia, illetve a fizika- matematika rá jellemző része: matekból lesz a statisztika, fizikánál pedig a mozgás- súrlódás stb stb.
Remélem világos, és kielégítő válasz volt, de ha nem akkor kérdezzél, és próbálok a hasznodra válni. :)
Hú, értem, köszönöm!:)
Akkor előkaparom a gimis kémia tankönyveimet, és átrágom magam rajtuk. :)
Igazából erős gimibe járok tényleg, és jól tanulok, szóval ezért szeretném a bioszt, mert kihívás lenne.
Szerintem akkor megpróbálom, hogy ne az legyen később, hogy majd gondolkodhatok rajta, hogy "Mi lett volna, ha..."
Elkezdem, és majd meglátom:)
Kicsit ijesztő amúgy olvasni, hogy mi minden kell majd fizikából, kémiából és matekból, de gondolom azért nem in medias res veszik ezeket az egyetemen, hanem lépésről lépésre haladunk egyre mélyebben a dolgokba, nem?
Szóval remélem nem várják el ott rögtön, hogy én már tudok integrálni meg deriválni, vagy...vagy de?:D
Nem vágnak bele egyből a lecsóba.
Minden logikusan épül föl.
A jegyzeteket érdemes megszerezni (fénymásolás, vagy magánvétel útján), és bejárni (!) az órákra.
Saját jegyzeteket készíteni (!), és nem félni. Ha tanulsz, akkor menni fog!
Minden tanár segítőkész csak más, és más formában. Ha normális vagy, akkor ők is azok lesznek hozzád, szóval ne félj.
Egy kalappal! :)
Küldtem privit is, remélem az is hasznos lesz. :)
Szerintem egy biológus jóval többet keres,mint egy gyógytornász.Pl egy genetikus
Ha bioszra mész akkor gyakorlatilag egész életedben tanulni kellesz (ha kutatói irányra is vágysz),viszont ha szeretsz tanulni akkor nincs itt probléma.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!