Biológia, Matek, Kémia fakt-tal milyen szakok lennének jók továbbtanulásra?
molekuláris bionikára is kíváncsi lennék, ott mennyire van szükség a fizikára és informatikára, mi a leghangsúlyosabb?
állatorvos/biomérnök/vegyész/vegyészmérnök/gyógyszerész/biológia stb.?
"molekuláris bionikára"
fizika és informatika is kell. Informatikából még a programozás is elég hangsúlyos, a fizika pedig folyamatok értelmezéséhez, és modellezéséhez szükséges.
Ez egy olyan szakma, ahol minden természettudományos területet ugyanolyan szinten kellene tudnod, és alkalmaznod. Elég nehéz szak, és nem feltétlenül kecsegtet annyi előnnyel, mint amennyit belefektetsz energiát, és ne dőlj be az egyetemek szaknépszerűsítő propagandájának.
Még annyit róla, hogy amolyan "holisztikus" szemlélet szükségeltetik hozzá, azaz rendszerszinten kell tudnod gondolkozni, váltani a különböző területek között.
"állatorvos/biomérnök/vegyész/vegyészmérnök/gyógyszerész/biológia"
A biomérnök egy speciális vegyészmérnök, de inkább ötvözése az élelmiszermérnöknek, és a vegyészmérnöknek, ide az elején matek+kémia kell, és majd később biológia (mikrobiosz, genetika, analitika, molbiosz stb). A biomérnök a jelenlegi kor természettudományos popszakmája ( nagy keletjük van). Sokan a vegyészeti tárgyak miatt buknak ki, hiszen sokan csak a matekben erősek, viszont kell egy nagyon erős kémia alap is. Igazából elég "korcs" szakma, tényleg a jelenkori ipari igények hívták életre.
A vegyészmérnök tonnákkal- több szák kilóval számol, amíg a vegyész csak kis mértékekben dolgozik. A vegyész megalkotja a módszert laborban, amit majd a vegyészmérnök alkalmaz egy ipari telepen, "nagyban".
A biomérnöknek kell az emelt matek, és kémia, illetve jó hozzá a biológia (de ne biosszal juss be a szakra), viszont a vegyészmérnöknek javarészt csak a matek+ kémia kell. A vegyésznek javarészt elég a kémia is, de hangsúlyos lesz a matek is, de nem annyira, mint egy mérnöknek...
A mérnök szakhoz nem árt az emelt szintű matematika,hiszen jobb ha a békés középsuliban-gimiben tudod le az alapokat, és nem a nagy egyetemi pörgésben.
Alapvető különbség a vegyészmérnök, és a biomérnök között, hogy a biomérnök élőfolyamatokat helyez ipari környezetbe és ezeket irányítja- tartja életben tehát pl.: baktériumok a fermentációs iparban, vagy gyógyszeriparban, vagy szennyvíztisztításban, amíg a vegyészmérnök az élettelen kémiai folyamatokat hasznosítja az iparban, tehát ő csinál pl.: műanyagot, vagy egy gyógyszergyárban figyel bizonyos kémiai folyamatokat, vagy vegyipari komplexumokban állít elő vazelint, vagy kenőanyagokat stb stb (a vegyész, és a területtől függően mondjuk az anyagmérnök-amit kihagytál- által javasolt módszereket helyezi át az ipari környezetbe). A vegyész aládolgozhat a biomérnöknek is, és a vegyészmérnöknek is, és még egy sor egyéb szakmának. Vegyésznek akkor éri meg menned, ha nagyon, de nagyon nagyon nagyon jól fogod tudni a kémiát, szóval iszonyúan jó vagy belőle (sok telep csak technikusokat foglalkoztat helyettük).
Állatorvosnak a biológia a fő, és hozzá jön a kémia. Itt matek javarészt inkább csak statisztikai színterén valósul meg, bár a gyógyszereket ők keverik sokszor, de ez nem számolási feladat, hanem inkább kémiai lesz. Ha nem megy annyira a matek, vagy nem szereted, nem akarod egész életedben használni felsőfokon, akkor lehet ő a megoldás, viszont nehéz bejutni. Ha bejutsz és elvégzed, akkor annyi munkád lesz, hogy életed sem lesz, így ezért felejtős, de ez végső soron a te döntésed, van akinek jó az ilyen pörgés.
Biológia alatt gondolom biológust értettél. Szerintem ezt felejtsd el, mert bár én ódákat tudnék zengeni róla, de nem teszem. Az ökológia és társtudományai halottak, nincsen rá nagy igény az újkorban, mert bár fontos a természet+környezetvédelem, de nem fizet érte senki semmit, amit mondjuk nálunk Mo.-on tapasztalhatsz, azaz olyanok kerülnek a döntési pozíciókba, akiknek gőzük sincs róla (tüzépesek), és ez nem véletlen.
Az analitikai, molekuláris biológia+ területei genetikai, biokémiai részekre pedig elég szervilis emberek tudnak csak elhelyezkedni. Bár szép szakmák, de az elhelyezkedés a speckó mérnök szakok miatt elég nehéz, és ezt mondom úgy, hogy teljesen tisztában vagyok, hogy egy biomérnök, egy gyógyszerész totál nulla mondjuk pl. a molekuláris biológiában, pedig tanulnak róluk igen sokat, de egészen más amikor egy biológusi alappal közelíted meg a problémát. Biológusnak csakis akkor menj, ha nagyon tudsz küzdeni, és pofára esni, és vannak nagyon nagyon speciális tulajdonságaid mondjuk a küzdés területén, vagy menedzseri vénáid is vannak. Sok munka, hivatás a szó legszorosabb értelmében, és minimális elismerés akár a bérezés területén.
Gyógyszerész, szerintem ő teljesen világos, így nem koptatom a bil-t érte. Unalmas terület, de jól fizet. Ha pedig még gyógyszertárad is lesz, akkor pedig kiskirály lehetsz.
Szerintem a legtöbb tőke a gyógyszerészhez, és az állatorvoshoz kell, hiszen mindkettőt csak mint magánvállalkozó érdemes csinálni, úgy lesz benne sok pénzed, ellenben a többivel amit nehéz lenne vállalkozóként csinálnod, bár nem lehetetlen.
Remélem tudtam segíteni valamicskét! :-)
off:
tanár nem akarsz lenni? mondjuk matek-kémia tanár? lenne állásod, és órád bőven, bár pénzed az nem biztos....
A lepontozós emberszabásúaknak üzenném, hogy tessék válaszolni, nem más válaszát pontozni.
Könnyű leszólni mást, de alkotni érdemben az már nem menne.
Gratulálok!
Ilyen szempontból mindent az alapoktól kezdenek.
Semmilyen felsőoktatási intézmény nem vág bele a lecsóba egyből.
Van egy közös tudás szintre hozás, hiszen azokon a szakokon, ahol több felvételi tárgy van, közel azonosra kell hozni a tovább lépés miatt.
Azt, hogy a közös alapozó tudást pár előadás keretein belül fogják megtenni, vagy esetleg indítanak nyáron alapozó tárgyakat, vagy egy- két féléves alapozó tárgyakat indítanak az már az adott iskolától függ. A BME biomérnök szakán van nyári- őszi-tavaszi szintre hozó kémia oktatás, és van ugyanígy matekból is, amikor tanárok megalapozzák- bepótolják, szintre hozzák az ott lévő diákokat. A nyiregyi fősuli, illetve debreceni egyetem több szakán(máshol is van, csak pl ott már tanítottam ezeket) pedig az első félévben van biológia alapjai, fizika alapjai stb stb oktatás, amikor egy féléven keresztül szintre hozzák a tudásokat, majd ezután épülnek rá a különböző tárgyak, mondjuk biokémia, sőt ezek is több részre vannak osztva, nem egyben darálják le a tárgyat, azaz van pl.: biokémi I. majd jön a biokémia II. sőt van ahol van ezután alkalmazott biokémia, amikor összesítve az eddigi tudást az iparban, illetve egyéb helyeken, az élőben használt legnépszerűbb eljárásokat-folyamatokat tanítják.
Szóval ilyen alapon mindent meglehet tanulni, és nincs hátrány; rossz esetben majd 3 hónap alatt fogod megtanulni 2-3 év kémiáját, vagy fizikáját stb. :)
Nagyon köszönöm a választ :) Az anyagmérnök valóban kimaradt a sorból. A matekot 7. óta emelt óraszámban tanulom, a kémia oktatás viszont nem volt olyan erős a suliban alap órákon, fakton persze már jobb a helyzet. Még van egy évem, hogy felhozzam a tudásom amennyire lehet.
A fizikát eléggé elhanyagoltam, most jöttem rá, hogy nem kellett volna... Infom már nincsen, alapszinten egy kis programozást korábban tanultam. (bionikára egyébként PPKE-re gondoltam nem SZTE-re gondoltam)
Tanárban azért nem gondolkozom, mert nem hiszem, hogy emberekkel/diákokkal tudnék foglalkozni, feléjük nem lennék igazán türelmes.
Állatorvosira meg valóban elég nehéz bejutni, pedig az érdekel :)
(és igen biológusra gondoltam a biológiánál)
-gondoltam*
Biomérnökként tudnék leginkább elhelyezkedni?
"A vegyész aládolgozhat a biomérnöknek is, és a vegyészmérnöknek is, és még egy sor egyéb szakmának. Vegyésznek akkor éri meg menned, ha nagyon, de nagyon nagyon nagyon jól fogod tudni a kémiát, szóval iszonyúan jó vagy belőle (sok telep csak technikusokat foglalkoztat helyettük). "
Te honnan szeded ezt a baromságot, hogy egy vegyész aládolgozik!!!! a többi mérnöknek, meg hogy sok helyen csak technikusokat foglalkoztatnak helyettük????????
Akkor az orvosok helyett meg ápolónőket, ugye? Mivel kötözni és szurit adni ők is tudnak.
Elég fontos szakma a vegyész és bármikor helyettesít vegyészmérnököt is!!!!
A gyógyszergyárban sem "kicsiben" dolgoznak a vegyészel, valaki alá.
Ja, és nézz már utána az új tanári fizetéseknek, sajnos már vetekszik egy átlag mérnökével!!!!
Egy vegyiparban dolgozó vegyész, aki nagyban dolgozik és nem mások alá és nem helyettesíthető technikuskával!!!!
Mellesleg a jelenlegi helyzet szerint a kérdezőnek én a gyógyszerészt javaslom, de hogy a jövő mit hoz nehéz eldönteni, mert a gyógyszerész szakma rohamosan telítődik, pont a népszerűsége miatt. Saját gyógyszertárra pedig nem könnyű szert tenni.
A molekuláris bionikában van fantázia, én már részletesen nem írnék róla.
A biomérnök is elég népszerű mostanában, mivel a szintetikus gyógyszergyártás visszaszorulóban van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!