Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Alapképzés vagy Felsőoktatási...

Alapképzés vagy Felsőoktatási szakképzés?

Figyelt kérdés

Olyan helyzetbe kerültem hogy rájöttem hogy a jelenlegi iskolámtól nem teljesen azt kapom amit szeretnék és elgondolkoztam a főiskolán.


2012-ben érettségiztem, majd maradtam az iskolámban technikumom. Informatika rendszergazda szakot tanulok. Ez egy OKJ-s képzés. 2 év, és ad egy középszintű végzettséget. Ahogy kiderült, ez semmire nem elég szóval arra gondoltam hogy ezt most már elvégzem mert már csak ez az év van aztán főiskolára mennék. Mondjuk a GAMF-ra mérnök infóra, azon belül is rendszergazdát választanám.

Persze megpályáznám az államilag támogatott helyet, de nem tudom hogy nekem most alapképzésre kell jelentkeznem vagy felsőoktatási szakképzésre? Mert ugye addigra már lesz papírom a középszintű végzettségemről.

Szóval a kérdés az hogy Alap vagy felsőoktatási szakképzés?



2013. nov. 3. 18:41
 1/6 anonim ***** válasza:

Nézd diplomát csak az alapképzés ad. Felsőoktatási szakképzés annyiban különbözik a most tanult szakmádtól, hogy okj 55 kezdetű (szakmai felsőfokút, de nem diplomát!!!) bizonyítványt ad, jelenleg emelt!!! szintű szakmát tanulsz az okj bizonyítványod 54 481 03 számú lesz. Felsőfokú végzettséged csak a diplomától lesz, minden okj szakmánál attól függetlenül hogy milyen szintű szakma csak középfokú marad a végzettséged, csak a szakmád lehet közép, emelt, vagy felsőfokú de a végzettséged nem!!

Semmi értelme még egy okj bizonyítványt szerezned, pont annyira fog képesíteni a gyakorlatban az FSZ is, mint amit most tanulsz. Előrelépés attól van ha diplomát szerzel.

Nincs olyan hogy erre vagy arra kell jelentkezned, egy van felsőoktatásba való bejutás feltétele az érettségi (én nem szakma) akkor is mehetsz alapszakra ha semmilyen szakmát nem szereztél még, csak az adott szak által előírt tárgyakból rendelkezned kell érettségivel.

2013. nov. 3. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

szóval olyan álláshirdetéseknél ahova az van írva hogy elvárás: felsőfokú végzettség oda csak és kizárólag diplomával lehet pályázni? (megjegyzem: csak ilyen van)


oké, de akkor most te azt írtad hogy "jelenleg emelt!!! szintű szakmát tanulsz"

szóval ha végzek akkor emelt szintű szakmám és középfokú végzettségem lesz. az OKJ-s számom meg 54-el kezdődik. De akkor az 55 az mivel jobb?


meg akkor a GAMF-on a felsőfokú szakképzéssel akkor az OKJ-s 55-öt lehet megszerezni amitől emelt szintű szakmám és középszintű végzettségem lesz.

az alapképzéssel meg diplomát szerezhetek, ami felsőfokú végzettséget és emelt szakmát ad?

szóval mindenképpen alapképzés kell hogy egyáltalán munkát találjak.


vagy valamit rosszul értek?

2013. nov. 3. 19:46
 3/6 anonim ***** válasza:

Igen jól megértetted a lényeget, ha egy álláshirdetésben az van hogy felsőfokú végzettséggel keresnek valakit az diplomást akar felvenni, és nem szakmai felsőfokú okj-s végzettséggel keres valakit. (egyébként a munkáltatóknak egy kalap az okj...úgyhogy mindegy hogy okj 54 vagy 55-ös szakmád van nekik te középfokú végzettségű beosztott lennél)

Okj számok így néznek ki:

21 = alapszintű,befejezett iskolai végzettség nélkül

31 = középszintű, általános iskolai végzettséggel

33 = középszintű, tizedik évfolyam elvégzése után

40 = középszintű, tizenegyedik évfolyam elvégzése után

51 = középszintű, középiskola utolsó évfolyama után

52 = középszintű, érettségivel

54 = emelt szintű, érettségivel

55 = felsőfokú, érettségivel

Igen ha végzel akkor emelt szintű szakmád és középfokú végzettségem lesz.

"De akkor az 55 az mivel jobb?" :A fenti kis táblázatot látod, egy fokkal magasabb szintű szakmai végzettséged lenne. (de ez nem egy hatalmas különbség a munkaadók szemében, sőt legtöbb esetben nem is tudják a munkáltatók, hogy mit jelentenek az okj számok előtagjai)

Igen a GAMF és bármelyik másik felsőoktatási intézménybe FSZ képzésen okj 55-ös kezdetű végzettséget lehet szerezni. Annyi hogy ettől felsőfokú szakmád és középfokú végzettséged lenne.

Az alapképzéssel meg diplomát szerezhetsz, ami felsőfokú végzettséget ad. (diploma az diploma ott már nem szerzel szakmát..ott diploma a megnevezése csak!!)

2013. nov. 4. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
nyugi.. azóta is munkanélküli vagyok osztályelső vizsgaeredményekkel (90%) kib*szott jól jártam...
2014. szept. 11. 03:28
 5/6 anonim ***** válasza:

Velem beszélgettél, még a múlt év végén. Mondtam hogy az okj szakma nem sokat ér. Mért nem adtad be a jelentkezésedet a GAMF-ra? Tanulhatnál nappalin, és haladhatnál valami felé...mert az már egy nagyon jó végzettség. Higgy az idősebbeknek..

Sajnos olyan hogy 20-21 évesen egy okj-vel a kezedben kelendő vagy a munkaerőpiacon az hazugság, bármit is mondanak az okj iskolák és a kormány propaganda, hogy mekkora jó dolog szakmát szerezni..

2014. szept. 11. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A felsőoktatási szakképzés eléggé előnyös dolog elvégezni, mert az ugye 2 év. Ami után van egy pl mérnök-asszisztensi okleveled. Ezután viszont a bsc képzést sokkal rövidebb idő alatt eltudod végezni, ami ugyebár 7 félév (3,5 év) bizonyos mérnöki szakokon. A fosz viszont ezt 1,5 évvel lerövidíti, így a bsc-t 1,5-2 év alatt eltudod végezni.

Szerintem a fosz azért is előnyös, mert vannak akiknek az érettségije nem lett valami fényes, de így viszont elkezdhetnek egy mérnöki pályát.

Külföldön ezt még jobban elismerik, mert a fosz és a sima okj-s képzés között azért vannak különbségek.

2016. júl. 9. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!