Hova menjek továbbtanulni, konkrétan milyen szakot lenne érdemes tanulnom, ha humán beállítottságú /magyar, töri, angol, német/ vagyok? Szeretnék még több nyelvet Melyiket lenne érdemes?
Én a a nemzetközi tanulmányokra gondoltam. Érdemes arra jelentkezni?
Nyelvek közül vonz a spanyol, az orosz, az olasz és az északi nyelvek tetszenek.
Köszönöm a válaszodat.
Ilyenen már én is gondolkoztam, de hol tanulhatnék fordítónak/tolmácsnak? Nincs túljelentkezés az ilyen szakokra?
jó a nyelvérzékem és szeretem is őket tanulni. Tavaly megcsináltam (előrehozottal) a német középszintű érettségimet és ebben az évben megyek angolból is, valamint jövőre mindkét nyelvből szeretnék emelt érettségit is tenni.
anglisztika? germenisztika?
ezeket is néztem de a rokonságom nagy része szerint pont olyan felesleges elvégezni mint a nemzetközi kapcsolatokat.
bár a 3 szak közül a legjobban a nemzetközi kapcsolatok áll.
Szia! Én is a nemzetközi tanulmányokat jelöltem meg első helyen annó, szerencsére nem vettek fel. Azért szerencsére, mert rájöttem, egyáltalán nem nekem való. Jó kiindulási pont lehet, ha megvan az érdeklődési köröd, de ezek a tantárgyak elég sok irányba vihetnek.
Én elvégeztem egy 1,5 éves tolmács-szakfordítő képzést gazdasági angol nyelven a BGF-en, ezt egyébként egy BA vagy Bsc után lehetett annó megcsinálni, de az Eltén pl. megcsinálod a nyelvszakot és utána mesterszakként 2 év alatt a tolmács/fordító képzést, ha jól tudom, régebben legalábbis így volt.
Fontosabb kérdés viszont, hogy mit, és miért szeretsz csinálni? Mi az, amivel értéket tudsz adni az embereknek? Mik azok a dolgok, amikben jó vagy? Mi az az átfogó cél, amiért szívesen dolgoznál? Ezekhez van egy 27 kérdésből álló lista, amit érdemes végiggondolnod. Innen letöltheted pdf-ben: [link]
Nekem ezek segítettek annó. Csak te tudod, hogy mit csinálnál igazán szívesen, ami amúgy azért fontos, mert igazán jó egy szakmában kitartással lehetsz, ami honnan lesz meg, ha majd utálod, amit csinálsz? Még ha sok pénzt is keresel vele, azt vajon tényleg sikernek fogod érezni, amikor arra vágsz majd , hogy csak legyen már hétvége?
Ne kövesd el a hibát, amit annó én elkövettem, ne hallgass ebben senkire, csak saját magadra. Ez alatt nem azt értem, hogy ne kérd ki mások véleményét, mert igenis lehet jó ötlete a barátoknak, és családnak, de nem ők fognak majd helyetted dolgozni az adott szakmában rááldozva az idejük nagy részét az életükből.
Áss mélyre, tölts el elég időt a kérdések megválaszolásával,ameddig azt nem érzed belül, hogy igen, ez az, ez nekem való, ezért a dologért érdemes tanulnom, és később majd dolgoznom érte. Én sokáig csak a felszínt kapargattam, vagy csak azt néztem, miből lesz majd pénzem, és mit ismernek el majd mások. Nem ez az, ami örömet fog hosszú távon adni.
Sok sikert a válaszaid megtalálásához!
A családnak mindig megvannak az elképzelései (nálunk is megvolt). Mehetsz persze jogi pályára is és specializálódhatsz olyan területre, ami érdekel. és ha tényleg érdekel, akkor hiába lehet a jogászokkal Dunát rekeszteni, mert akkor meg fogsz tenni érte mindent, hogy a lehető legjobb legyél benne, ezt adja az, ha szereted, amit csinálsz. Nálunk is megvolt a jogász/közgazdász sztereotípia, és nagyon meg akartam felelni az elvárásoknak, úgyhogy nem is ismertem fel elég sokáig, hogy engem az érdekel, hogy mi motiválja az embereket, miért éreznek úgy, ahogy, és mi teszi őket boldoggá. A környezetemben többek szerint túlanalizálom a dolgokat, viszont a választott pályámon szükség van erre a készségemre, szóval bátran vállald fel önmagad, kísérletezz, nézd meg, mi passzolna hozzád. Szerencsés helyzetben vagy a nyelvszeretettel és a külföldi tervekkel, de majd idő közben biztos fogod tudni szűkíteni. Ha szeretnél beszélni nyelvszakosokkal, dobj egy privit, vannak barátaim és ismerőseim, akik között biztos van, aki szívesen elmondja, mit tudsz ott megtanulni, és utána mihez kezdhetsz vele.
De ha nyelvszakot választasz ahhoz nagyon kell szeretned a nyelvet, annyira, hogy kész legyél azt ízekre szedni, mindenféle nyelvtani dologba meg régies irodalmi stílusba belemenni, a kultúráról nagyon részletesen tanulni, ezért ezt akkor javaslom ha nagyon kötődsz egy vagy két bizonyos nyelvhez, vagy ha nyelvtanár akarsz lenni, amit ugye még nem tudsz:)
Amiről én tudok neked mesélni, az a piackutatás, amit Németországban csináltam 1,5 évig. Na ehhez kell a nyelvszeretet, németet és angolt is napi szinten folyamatosan használtam, és néha a magyar is jól jött, de az, hogy a nyelveket szereted, még nem biztos, hogy alkalmassá tesz egy állásra, pedig ebben is központi szerepe van a nyelvnek. De itt kell még az is, hogy tudj jól kommunikálni, szeress kapcsolatot felvenni teljesen idegen emberekkel, stb. Szóval sok dolog van. Tudok még neked mesélni a masszőri pályáról, bár ezt csak 6 hónapig gyakoroltam, a személyi trénerkedésről (edzés), de ezek nem hiszem, hogy érdekelnek, viszont sokáig tanítottam angolt privátban, így ezekről is tudok mesélni, illetve a fordító-tolmács pályával kapcsolatban is van valamennyi tapasztalatom a képzésnek köszönhetően, illetve mellette pár munkának. (Mindig mosolyognom kell, amikor hallom, hogy legyél fordító, vagy tolmács, abból mennyire meg lehet élni. Ha ez a pálya érdekel, erről is szívesen mesélek).
Volt idő, amikor zenei pályára készültem, úgyhogy a paletta elég széles, de még ennyi minden mellett, vagy talán pont emiatt nehezen tudtam kihámozni ebből azt, hogy engem mi érdekel. Zárd ki ebből a döntésből a külvilágot. Ismerd meg magad annyira, hogy tisztában legyél azzal, hogy önállóan, vagy csapatban szeretsz/tudsz inkább dolgozni, otthonról, vagy munkahelyen, 8-6-ig, vagy saját beosztás szerint, stb. Ezek amúgy akkor derülnek ki, ha kipróbálod valamilyen formában (nem feltétlenül munkában).
Szereted-e a vezetői szerepet, vagy inkább azt szereted, ha megmondják, mit csinálj? (ez is meglepő módon ki tud derülni valakiről, aki nem gondoltam magáról korábban, hogy vezető típus).
Most jelent meg egy könyv, az a címe, hogy Karrieriránytű (angolul már 1970 óta jellenek meg a kiadásai majdnem minden évben, az a címe, h What color is your parachute). Azt olvastam, hogy ez is nagyon jó könyv, esetleg segíthet ez is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!