Hogyan működnek az egyetemek?
Most vettek fel és sajnos rá kellett jönnöm, hogy fogalmam sincs, hogyan működnek... Valaki röviden elmagyarázná?
(Alapképzés, mesterképzés, BA, stb. ?!)
???
Úgy jelentkeztél, hogy fogalmad sincs az egészről? :D WHAT
BA = alapképzés (6 félév) erre épül az -> MA = mesterképzés (4 félév)
Bolognai rendszerben van az alapképzés (BA-BSc), mesterképzés (MA-MSc), és ezután jön a PhD, azaz a (tudományos) doktori képzés. Ezenkívül van néhány szak, amely osztatlan képzési rendszerben indul, amik általában 5 évesek. A PhD megszerzése után vannak különböző tudományos fokozatok, amiket publikációkkal lehet elérni.
Az egyetemek pedig úgy működnek, hogy van az egyetemnek egy vezetője (az egyetem rektora), az egyetemen belül (általában) vannak karok, amiknek a vezetői az egyes karok dékánjai. Emellett léteznek rektori és dékáni hivatalok, amelynél különböző tisztségeket (oktatási rektorhelyettes, gazdasági rektorhelyettes, stb.) viselő emberek vannak. Az egyes karokon vannak tanszékek (több karon is oktathatnak) , amelynek van egy tanszékvezetője és egy helyettese (általában). A tanszékek feladata a kutatás megszervezése, illetve minden egyes tárgy egy-egy tanszéki dolgozóra (oktatóra) van bízva, mint tárgyfelelős. A tárgyfelelős feladata a tárgy oktatásának megszervezése, úgy mint tematika, számonkérés és gyakorlatvezetők (demonstrátorok = olyan oktató, aki még alap- vagy mesterképzésen hallgató) vagy laborvezetők meghatározása.
Ettől lehetnek eltérések. Az egyetemen belül több központ és csoport is működhet, pl. idegennyelvi központ, illetve kutatócsoportok. Amit leírtam attól lehetnek eltérések, de nagyjából így működik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!