Gyógyszerészek, fogorvosok, orvosok, és ezeknek tanulók! Válaszolnátok pár kérdésemre?
1, Mért választottátok a szakotokat?
2, Mik a (leendő) munkád előnyei, ill. hátrányai?
3, Szerintetek összeegyeztethető a munkátok a családdal? Sok stressz jár a munkáddal?
4, Ha ma kéne szakot választanotok, ugyanígy döntenétek?
5, Milyen fizetést (fogtok) kapni kb?
Nem tudok választani a három szakma közül, mert mindenki mást javasol...
Köszi minden kedves válaszolónak! :)
Orvosira járok.
1. Lehet meg leszek kövezve, de én nem az a fajta vagyok, ami már 5 éves korában tudta, hogy orvos akar lenni, mert minden vágya volt embereket megmenteni. Nagyon szerettem a bioszt, azon belül is az embertant. Iszonyatosan érdekel, lenyűgöz a dolog. Szerettem betegségekről olvasni, mert érdekesnek találtam. Sokáig nem is akartam orvos lenni, mert azt hittem, nem bírnám, ha vkit szenvedni látnék. Aztán egyszer csak átkattant vmi, és úgy voltam vele, hogy márpedig orvos leszek. Persze most már, hogy idősebb vagyok, benne van a segíteni akarás is a dologban.
2. Előny:
- orvosra mindig szükség lesz, így vszínűleg nem leszek munkanélküli
- azt csinálhatom, ami érdekel, emelette a társadalom számára hasznos munkát végezhetek
- vmilyen szinten presztízs, bár Mo-n ez már nem nagyon igaz
- van előrelépési lehetésg a munkában
- van lehetőség arra, hogy az ember jól keressen vele (az más kérdés, hogy baromira nem egyszerű odáig eljutni....)
Hátrányai:
- iszonyatosan nagy stressz (az orvosok korábban halnak...), nagy felelősség, baromi sok meló
- nevetségesen alacsony fizetés, főleg a pálya elején (ha az ember normálisan meg akar élni, akkor vagy 5x annyit kell dolgozni, vagy külföldre menni)
- a hibákon akár életek is múlhatnak (egyrészt a betegé, másrészt a tiéd, ha elveszik a diplomád vagy dutyiba kerülsz...), de még akkor is beperelhetnek, ha nem cseszel el semmit
- a sok munka mellett kevés idő a családra és magadra
- Mo-n a társadalmat valahogy nagyon sikerült az orvosok ellen hangolni, így lassan örülhet az ember, ha a beteg nem köpi le
- Mo-n borzasztóak a munkakörülmények. Hiába akarsz vmit jól és precízen csinálni, ha nincs rá se pénz, se idő, se felszerelés. Persze a végén rajtad csattan a dolog, hiába nem a te hibád.
- Baromi drága. Az egyetemen a tankönyvek kerülnek borzasztóan sokba, később a kötelező tanfolyamok, amik nélkül nem praktizálhatsz. Egy-egy 3 napos kötelező kurzus simán lehet 60-100 ezer forint, és akkor még nem is laktál sehol (ha ugye más városban van a kurzus)
3. Az egyetemi élet egyelőre van időm a családomra és a páromra, később meg majd meglátjuk.
Már az egyetemi évek alatt is nagy a stressz, később még nagyobb lesz.
4. Igen. Ötödéves vagyok egyébként. Majd meglátjuk, később megbánom-e:)
5. Pont most olvastam felmérést arról, hogy a szakom elvégézése után mire számíthatok. Mo-n a kezdő orvosok átlagfizetése 138 ezer forint (nettó).
Gyógyszerész vagyok, 5 éve végeztem.
1. Az első válaszadóhoz hasonlóan engem is nagyon érdekelt a biológia, de nem csak az emberrel, hanem a növényekkel kapcsolatos részei is, szintén nagyon érdekeltek a betegségek és hogy hogyan lehetne kikutatni ezek ellenszerét. Azt is tudtam még jelentkezés előtt, hogy nem szeretnék közvetlenül betegekkel foglalkozni, az nem az én világom, és gyógyszerészként szélesebb körű elhelyezkedési lehetőségeket láttam az iparban, illetve a kutatásnak azon a területén, ami érdekel(t).
2. Hm. Jelenleg kutatás-fejlesztésen dolgozok egy multicégnél, szóval egyáltalán nem lesz a gyógyszerésztársadalom nagy részére jellemző a válaszom. Az előnyök:
- érdekes, sokrétű munka
-folyamatos szakmai kihívások
- csapatmunka más területek szakértőivel
- multinacionális környezet - engem pl. motivál, hogy minden nemzet képviselőivel együtt kell dolgozni
- nagyon jó fizetési és képzési csomag
Hátrányok:
- kiszámíthatatlan, hektikus munka, ami mellett nem tudsz tervezni (néha napi 6-8 óra tingli-tangli, máskor pedig napi 12-14 óra még hétvégén is)
- az utolsó bőrt is lehúznák rólad
- utóbbiból már sejtheted, hogy ez elég stresszes
3. Szerintem a jelenlegi munkámat is össze lehet egyeztetni a családdal, bár más cégeknél ugyanez a munkakör kicsit "normálisabb" terheléssel jár. Az átlag patikai, kórházi munkát pedig mindenképpen nagyszerűen össze lehet egyeztetni a családdal, ezek előnye, hogy 4 ill. 6 órás részmunkaidőben is dolgozhatsz és nem stresszes a multihoz képest.
4. Igen, ugyanígy döntenék, de maradnék az egyetemen PhD-zni. Nem keresel vele többet, de rengeteget tanulsz egy _nyugodt_ környezetben.
5. A most végzők elég vacak kezdőfizut kapnak, lb. nettó 180.000e Ft-ot munkakörtől függően; az én időmben ez jóval több volt. Azért szerintem nincs okunk panaszra, bár egyre többen végeznek és a frissen felvett kollégáimból kiindulva romlik a képzés színvonala.
Szerintem a választás baromi egyszerű: hallgass arra, amit a SAJÁT szíved diktál. Ha utálod a kémiát, monjduk ne legyél gyógyszerész és ha sok gyereket szeretnél, akkor azért gondold át az orvosi pályát is, az teljes embert kíván.
Köszönöm az eddigi válaszokat, igazán hasznosak :)
Kedves gyógyszerész: melyik egyetemre jártál,ill. melyiket ajánlanád? Melyik a legelismertebb intézmény Nyugat-Európában?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!