Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Romániai magyarként, ha...

Romániai magyarként, ha megszerzem a magyar állampolgárságot, kaphatok állami helyet a Sapientia egyetemre (részletek lennebb)?

Figyelt kérdés
Jelenleg orvostanhalgató vagyok, állami helyen, Romániában. Szeretnék ezzel párhuzamosan a Sapientián egy mechatronika szakot elvégezni. A kérdésem az, hogy ha megszerzem a magyar állampolgárságot, akkor kaphatok a MAGYAR állam által támogatott helyet egy Magyar egyetemen (Sapientia)?
2013. júl. 21. 07:10
 1/10 anonim ***** válasza:
21%

Csak ezért ne szerezz magyar állampolgárságot!

Csak azért állampolgárság, hogy kihasználd az előnyeit, a hazaiak kárára?

Csodálkoztok, -ti romániai magyarok-, hogy ezek miatt utálunk benneteket?

2013. júl. 21. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
17%

Sapientia nem Magyarországon van, de ne is törődj vele...


Amúgy Első, igen, sajnos ezt csinálják... És csodálkoznak, hogy az emberek nem szeretik őket.

2013. júl. 21. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Szerintem az egyetemet kérdezd, mert itt nem hiszem hogy fogsz hasznos tanácsot kapni. Ha van ilyen lehetőség, használd ki!
2013. júl. 21. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem kell magyar állampolgárnak lenned ahhoz, hogy felvegyenek állami támogatottra.
2013. júl. 21. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

#1 - Igen, én most csodálkozom. Gyakorlatilag te vagy az első, aki ilyen ellenséges velem (velünk) szemben. Nem vagyok büszke arra, hogy román állampolgár vagyok, arra sem, hogy itt születtem. Bárhol a világon ha kérdezik, hogy hol élek, soha nem mondom azt, hogy Románia. Azt válaszolom, hogy Erdélyben, és hogy magyar vagyok. Nem elég, hogy a román állam, kormány, havasalföldi és moldvai románok úgy utálnak minket, hogy soha életükben nem láttak élő és mozgó magyart, most itt vagy Te.

#2 - Szerintetek a magyar kormány miért adott ilyen lehetőséget nekünk? Szerintetek nem számoltak ezzel a lehetőséggel? Én próbálom azt hinni, hogy támogatni akarnak minket.

#3 és #4 - Köszönöm a válaszokat.

2013. júl. 23. 14:26
 6/10 anonim ***** válasza:
15%

#1-es vagyok, ha már így megszólítottál.


Nagyon tévedsz, ha azt hiszed, hogy utálatból írtam!

Inkább csak elegem van abból, hogy a határon túl élő magyarok sokszor kedvezőbb lehetőségeket kapnak, mint az anyaországban élők! És ezzel a véleményemmel nem vagyok egyedül, ahogy romlanak az itteni gazdasági körülmények a környezetemben élők is hasonlóan vélekednek.

Lassan oda jutunk, hogy mi leszünk a másodrendű állampolgárok saját hazánkban. Nekünk semmi felelősségünk nincs abban, hogy a nemzetközi politika megosztotta az országunkat. Ugyan ezt a megosztó politikát lehet érezni a jelenlegi helyzetben, de most a kormány részéről, és ebbe -akaratotoktól függetlenül- titeket is belekever.

Nem azzal van a probléma, hogy támogatnak benneteket, hanem azzal, hogy -úgy érezzük- mindez a mi kárunkra történik. Nem a te eseteddel van a probléma, hanem azokkal akik -sokszor dicsekedve- elmondják, hogy számukra csak azért fontos az állampolgárság, hogy az előnyeit, -magyar útlevél, vízummentesség, munkavállalási lehetőség, segélyek, stb.- élvezhessék! Senki nem gondol arra, hogy az állampolgársággal nem csak jogok, kedvezmények, hanem kötelezettségek is járnak.

Azt sem értik sokan, hogy a határon túl élők között is miért tesznek különbséget, hiszen az erdélyiek mindig is több lehetőséget kapnak mint egy ukrajnai vagy egy szerbiai magyar.

Kérdezed a #2-t, hogy " magyar kormány miért adott ilyen lehetőséget nekünk"? Elárulom, nem emberbaráti szeretetből, hanem azért, hogy megfelelő időpontban -a választáskor- szavazatoddal őket támogasd!

Ez is egy kisstílű politikai propaganda amiben -akaratotokon kívül- felhasználnak benneteket.

2013. júl. 23. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
91%
Az érem másik oldala, hogy egyesek nincsenek tisztában azzal, hogy hány magyar állampolgár tanul Erdélyben orvosnak vagy gyógyszerésznek, vegyésznek, ugyanolyan feltételek mellett, INGYENESEN, mint a román állampolgárok, tehát a román állam költségére. Azért ilyen tényekről sem feledkezzünk meg, annak ellenére, hogy amit az utolsó Válaszoló írt a választási propagandával kapcsolatban, azzal egyet értek.
2013. júl. 23. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Kedves #1,

Köszönöm, hogy kifejtetted. Engem soha nem érdekelt a politika, de most egy kicsit tisztábban látom a helyzetet. Az ilyen szintű hátteréről ennek az egésznek én nem tudtam. Mindenesetre érdekes, hogy mennyire manipulatív tud lenni egy kormány :(

2013. júl. 24. 07:13
 9/10 anonim ***** válasza:

6-os!

Annyira minden szavaddal egyetértek, hogy abszolút csatlakozom inkább, minthogy leírjam újra ugyanezt! Az én környezetemben is mindenki ezt mondja! És ez nem konkrét személyek ellen van, még mielőtt valaki kiakadna, hanem a JELENSÉG mint olyan ellen!


7-es: azokat az egyetemeket Magyarországról keményen pénzeli a politika, míg az itthonaiktól megvontak minden juttatást, így sorra mennek tönkre...

2013. júl. 24. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:

Mindenkinek üzenem.


A Sapientia egyetemen, mivel magánegyetem, nem állami ösztöndíj van, hanem tandíjmentesség, csökkentett támogatás és önköltség.


Magyarországi magyar vagyok, itt szereztem több diplomát is. Most a Babes-Bolyai-n is tanulok, igaz pénzért, mert olyan képzésre jelentkeztem. De: 2013. évtől MINDENKI, aki EU-s állampolgár a román állam összes egyetemén szerezhet állami ösztöndíjas helyet. Tehát a ROMÁN állam fizeti ki a tanulmányokat. Színvonal: Én nem látok semmi különbséget a magyarhoz képest, igaz a Babes- Bolyai Románia 2. legjobb egyeteme, s több nemzetközi összehasonlításban is ott van. Annyi furcsaság volt, hogy 10-es az osztályzási skála, nem ötös. Nekem a román nyelvi nehézségekben is iszonyú sokat segítettek a román tanárok és a dékán. Magyar osztály, de vannak román nyelvű tantárgyak. Ennek ellenére magyarul vizsgázhatok és lefordítják. Itthon sem olyan veszélyes a helyzet, egyszerűen az esetleges rossz oktatáspolitikai döntések mellett is: 1. Kevesebb felsőoktatási intézmény kell, de ott aztán komoly tanítás. 2. Igen, oktatni kell minden irányt (kell régész, de kell gépészmérnök is), de csak annyiban, amelyet a munkaerőpiac visszajelez. Az egyetem egy része rájött: marketing kell és érdekes továbbképzési lehetőségek, hogy a diák maradjon több képzésre is, akár már munka mellett is. Babesen ha tanulsz vagy tanultál valaha is a tandíjból kedvezményt kapsz, akár 50%-ot is (persze, ha már nem tud államilag támogatott képzésben részt venni).

2014. ápr. 28. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!