Van értelme környezetmérnöknek menni?
Sajnos nincs.
Ha nagyon ezt akarod, tanulj nyelvet, nézz ösztöndíj-lehetőségek után és menj nyugatra, úgy értem, már az egyetemet ott végezd. Igazából már Ausztria is jó, de az USA is, és köztük bármi.
De itt, Magyarországon ennek se múltja, se jelene és se jövője. Évek óta akkora a túlképzés és a telítettség, hogy ezen már a csoda se segít.
Második voltam.
Tartozom még némi magyarázattal, pár sorral.
Én is erre a szakra kerültem, én tulajdonképpen nem elhivatottságból - bár az is van bennem, de az van más iránt is, nemcsak ez iránt -, hanem mert nem volt jobb ötletem. Tudtam, hogy ez egy átlagnál könnyebb szak, szép célú és valamennyire érdekel, meg is mozgat a célja, sőt néha meg is hat. Nem hallgattam azokra, akik óvni próbáltak, akik tényekkel alátámasztották, miért ne jöjjek ide.
Azért megpróbálok segíteni Neked, hátha Te kevésbé vagy naiv, mint én voltam tavaly, tavalyelőtt fakultáció- illetve pályaválasztáskor.
Ez a szak tipikusan olyan, aminek semmi értelme, hogy egyetemen tanítják. Többet érne OKJ formában, alapozó- és tölteléktantárgyak nélkül, jóval több gyakorlattal. Ezt alá is támasztja, hogy egyik emberke a Petrik-es környezetvédelmi vegyész vagy milyen végzettségével tudott elhelyezkedni, a környezetmérnöki diplomája ebben annyit se segített, mintha mosolygott volna egyet a HR-esre. A fizetéséről ne beszéljünk... Ismerek egy másik környezetmérnököt is, nála üresedés volt a gyakorlati helyén, ez a mázlija. Az ő fizetéséről se beszéljünk...
Nálunk a harmadévesek teljes letargiában, gyakorlati helyet se találnak.
A dékán a regisztrációs heti "fejtágítások" során konkrétan nem tudott jót mondani a szakról. A másik kettő karon levő szakról mondott igen biztató (és emellett igaz) dolgokat, a mi szakunknál megtorpant. Aztán mondott valami gyenge dolgot, amit inkább nem írnék le, mert szegény pozitívumként mondta, de inkább negatívum.
A felvi.hu-s leírás nagy része humbug, az iskolák leírása a szakról még nagyobb humbug. Környezetmérnöki diplomával, még MSc-vel se fogsz életedbe se csinálni olyan dolgokat, amiket a leírások ígérnek. Egyszerűen ezzel a képesítéssel nem lesz hozzá elegendő tudásod.
Ha el is tudsz helyezkedni egy cégnél, akkor ún. EHS mérnök leszel. Ez azt jelenti, hogy munka- és egészségvédelmi szempontból kell ellenőrizned a céget. Előadásokat kell tartanod a munkásoknak, hogy miért kell felvenniük a sapkát, stb. Dokumentálnod kell kifelé, hogy minden rendben. Néha rá kell szólni a munkásra, hogy vegye fel a sapkáját, a fülvédőjét. Meg kell mérni, megfelelő-e a fényerősség, a zajszint, tudnod kell, mi a teendő, ha nem.
Ez szép, tényleg nagyon szép. Az ott dolgozók egészségének védelme fontos. Csakhogy szerintem nem minden vágya ez egy környezetvédelmi végzettségű embernek, akinek hivatása a környezetvédelem.
Mellesleg ebben Te látsz valamit, ami mérnöki? Mert én nem...
És végül valami biztatás.
Ha a környezetvédelem amúgy szép ügyéért akarsz tenni, akkor menj hagyományos mérnöknek, utána végezz környezetvédelmi szakmérnökit. Így szép, hasznos munkára, hivatásra lesz esélyed. Pl. valaki vegyész szak után végzett környezetmérnökit (na valami után már megéri), és most az édesvízkészlet védelmén dolgozik és kutatásokat végez ezügyben.
Jó szívvel ajánlom még a biomérnöki vagy a vegyészmérnöki szakot is.
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..
Na még ide is írtam.
Fogalmad sincs, ez ismerős. Csak nehogy végül környezetmérnöki szakon köss ki. 1-2-3 éven belül te is kétségbe lennél esve, és nem tudnád, mire jó :/
Biomérnöki vagy vegyészmérnöki?
Azt hallom, a BME-n azon a karon nem a direkt szívatásra mennek.
Tanulni persze keményen kell, de ha nem, ott baj van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!