Van értelme környezetmérnöknek vagy bármilyen, környezetvédelemmel foglalkozó szakembernek lenni?
Gimnazista vagyok és régóta ez az álmom. De annyit gondolkoztam ezen mostanában, hogy van-e értelme. Mert a Föld története során mindig voltak lehűlések, fölmelegedések, éghajlatváltozások, és most is vannak, és lennének is nélkülünk, emberek nélkül is. Csak lassabb lenne. De előbb-utóbb úgyis kihalnának az emberek és a most élő élőlények nagy része, akkor is, ha nem szennyeznénk a levegőt és a környezetet.
Ti mit gondoltok erről? Van-e bármi értelme annak hosszútávon, a Föld jövőjét nézve, ha azon dolgozunk, hogy pl. a gyártási technológiák kevésbé legyenek környezetszennyezőek meg ilyesmi? Mert megállítani vagy visszafordítani úgysem lennénk képesek, ami történik...
Kicsit későn láttam meg a kérdésedet. Remélem, olvasod még. Ha idén is jelentkezel, egy heted még van beadni. :)
Szóval, ha így fogod fel a környezetvédelmet, akkor semmi értelme nincs az egésznek.
Nem menthetjük meg az emberiséget, nem leszünk soha egészségesek, mindig mérgezni fognak minket testileg és lelkileg. Lehetne csökkenteni a környezetromboló gyártást, de akkor Afrikában és Ázsiában még többen halnának éhen.
Egyszerűen semmi értelme globálisan gondolkozni. Ha én így gondolkoznék, rég otthagynám a szakomat. (Mondjuk ezen így is ezen gondolkozom, de ez más téma, erről lentebb.)
Viszont egy-egy régión odafigyeléssel lehet segíteni.
Lehet segíteni azon, hogy egy gyár kevésbé legyen zajos, büdös, légszennyező, így lehessen a közelében lakni, a közelében lakók tudjanak aludni, ne egészségtelen levegőt szívjanak. Lehet segíteni azon is, hogy egy nagyvárosban jobb legyen a légmozgás, kevésbé legyen melegebb, mint a külváros vagy a vidék. Lehet segíteni, hogy elviselhetőbb legyen a közvilágítás (fényszennyezés), a zajszint kisebb legyen, több legyen a park. Vigyázni lehet egy tóra vagy egy hazai folyószakaszra, hogy az élővilága ne haljon ki, vagy akár továbbra is lehessen fürdeni benne.
Ennek így már igen sok értelme van. Ezek aránylag rövid időn belül megvalósíthatóak, megtérülnek, és valóban embereken segíthetünk ezekkel.
Na, hogy mit tanulj.
Ha ez az álmod, szerintem irány nyugat, ott tanulj környezetmérnöknek, majd helyezkedj el ott. Ott megbecsült dolog ez. Nyugati ember még nem szólta le, mikor kérdezte, mit tanulok, sőt, túllelkesedték a dolgot. Ott állítólag van munkája az ilyen szakembernek, és meg is fizetik.
Itthon a képzés is elmaradott, a mi mentalitásunk is rossz, és nem is keresik az ilyen szakembereket. Vagy lenéznek minket, vagy sajnálnak, vagy egyszerűen hülyének néznek, hogy mi miért ezt tanuljuk? Mi lenézzük a saját szakunkat is, mert elhelyezkedni lehetetlen - nemcsak szakmában, képesítést nem igénylő területre se várnak minket -, mert úgy érezzük, mindenről tanulunk, de semmihez se értünk igazán - ez most vagy rossz mentalitás, vagy a képzés is ratyi -, meg mert egyszerűen a többi ember is leszólja, ezzel megmérgeznek minket.
Ha itthon akarsz maradni, tanulj energetikai mérnöknek, így megújuló energiával és épületek energiahatékonyságával foglalkozhatsz majd, többek között. Tanulj biomérnöknek vagy vegyészmérnöknek, biomérnöki szaknak van is környezetvédelmi szakiránya. Így elhelyezkedsz a vegyiparban, és közben folyamatosan pályázol, próbálsz környezetvédelemben elhelyezkedni, előbb-utóbb sikerülni fog, pár év alatt. Vagy bármilyen mérnöki szak után végezz környezetvédelmi szakmérnökit.
Nagyon köszönöm a válaszod! :)
Igazából még van két évem, hogy eldöntsem, hová megyek tovább, de lassan fakultációt kell választanom és ennek kapcsán jöttek a gondolataim.
Jó lenne egyébként olyan körökben dolgozni, mint írtad, de nekem is az a legnagyobb kétségem, hogy Magyarországon mit tudnék kezdeni. És ha itthon végzek egyetemet, az nem ad megfelelő képzettséget ahhoz, hogy külföldön dolgozzak később? (ha nem kötnek eleve röghöz)
Röghöz kötnek, és azért nem biztos, hogy annyit keresel, hogy kint saját lakás + gyerekek + itthon maradt család támogatása + visszafizetni.
Ráadásul nem biztos, hogy ad elég képzettséget.
Talán BME-VBK biomérnöki környezetvédelem szakirányt kellene próbálni, a BME azért elismert külföldön is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!