Ha programtervező informatikus akarok lenni ahhoz mesterképzés kell, és ahhoz mi kell?
Itt szeretnék, de nem értem, hogy mi kell ahhoz, hogy mesterképzésre menjek. Matekból szeretném a felsőszintű érettségit minimum 4-esre, meg addig mire jelentkezek egy felsőfokú angolt. Meg talán középfokú németet. Ja, meg a matek számít igazán, vagy az informatika, ha ezen az irányon akarok tanulni? Van ehhez hasonló munka, amihez nem kell még 6 évet tanulni gimi után? Vagy valaki magyarázza már el ezek rendszerét mert nagyon nem értem.. :D
Először is: nem felsőszintű érettségi, hanem emelt szintű érettségi
Mesterképzésre (röviden Msc-re) csak az jelentkezhet, aki járt alapképzésre (röviden Bsc-re) is. A Bsc proginfón 3 év (6 félév), az Msc pedig 2 év (4 félév). Szóval először Bsc képzésre kell jelentkezned.
Mind a kettő fontos. De én például nem tanultam emelt szinten a matekot (középszintű érettségim volt), mégis itt vagyok (csak nem a DE-n, hanem az SZTE-n). Csak kellő szorgalom kell hozzá.
Informatikát tanultam emelt szinten és van közép és emelt szintű érettségim is belőle. Szóval programozást nem itt az egyetemen láttam először. Aki meg igen, az elég nagy bajban volt (persze kellő szorgalommal szerintem azt a lemaradást is be lehet hozni).
Matek vagy infóból csinálj emeltet (nem szólok bele, hogy melyikből, de szerintem az egyikből mindenféleképpen), de a másikat se hanyagold el. Ha matekból emeltezel, akkor infóból otthon kezdj el programozni (szerintem a C nyelvvel kezd) ha eddig még nem tetted meg. Ha infóból emeltezel, akkor járj fakultációra és tanulj meg integrálni/deriválni.
Ezzel megkönnyítheted a saját dolgod.
Amúgy készülj fel, hogy elég nehéz szak.
Emelt infón van programozás (az a lényege igazából).
„Ott mit kell elvégezni először?”
Magát az alapképzést ami 3 éves. Utána kapsz egy diplomát. Már azzal is el lehet helyezkedni, de a mesterképzés is ad egy diplomát.
Pár egyetemen elérhetők bizonyos szakirányok. Mondjuk ahogy tudom az ELTE-n az 1. félév után szakosodni kell (szakirányt kell választani). Van ilyen modellező matematikus, meg szoftver fejlesztő meg ilyenek…
Itt mondjuk az SZTE-n nincs szakosodás (amit nem nagyon érzek hátránynak).
Ezekbe az intézményekbe indítanak proginfót:
Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatika Kar (SZTE-TTIK)
Debreceni Egyetem Informatikai Kar (DE-IK)
Eszterházy Károly Főiskola Természettudományi Kar (EKF-TTK)
Eötvös Loránd Tudományegyetem Informatikai Kar (ELTE-IK)
Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Kar (ME-GÉIK)
Nyíregyházi Főiskola Természettudományi és Informatikai Kar (NYF-TTIK)
Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Kar (PE-MIK)
Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kar (PTE-TTK)
Én tavaly felvételiztem, itt az SZTE-n akkor 180 embert vettek fel, olyan 450-500-an jelentkeztek összesen. Ennek ellenére eddig proginfón alacsony volt a ponthatár mindenhol, de ennek ellenére tényleg nehéz szak.
Itthon is el lehet helyezkedni vele elég jó kezdő fizetéssel (olyan 250.000 Ft kezdőként). Külföldön meg plána. Nem nagyon nézegettem külföldi álláshirdetéseket, de simán el tudom képzelni, hogy az 1 milliót is meg lehet keresni.
Matekot (integrálás/deriválás) vagy a programozást mindenféleképpen kezd el. Legalább az egyiket, mert ha nulla matekkal és nulla programozással mész oda akkor kicsi rá az esély, hogy bírni fogod, mert egyszerre a kettő lemaradást nehéz behozni. De ha már a programozást nem ismeretlen, akkor csak a matekra kell gyúrnod és az még simán teljesíthető.
Igen, minél többet készülsz annál jobb, de azért ne ess át a ló túloldalára:D Ezzel azt akarom mondani, hogy ne menjen át kínlódásba pl. a programozás, mert akkor nem fogod élvezni. Könnyen meg tudod utálni...
Én matekból faktra se jártam, itt tanultam meg integrálni/deriválni, még is a jó matekosok közé tartoztam. Csak kellő szorgalom kell hozzá. Persze ha már középsuliba tanulod, akkor tény, hogy könnyebb, nem kell majd annyit magyarázni (persze attól gyakorolni kell, mert a feladatok nehézsége nem egy szinten vannak).
Informatikából jártam faktra, emelteztem is és csak a pascalba tudtam programozni. Szóval a C nyelv is lényegében ismeretlen volt (előtte nyáron C++-t kezdtem el, így azért egy picit ismerős volt). De az a lényeg, hogy maga a "programozós gondolkodásmód" meglegyen. Szóval legyél tisztába azzal mi az a ciklus, hogy működik egy program, a problémamegoldást hogyan kell megközelíteni stb.
Legyen úgymond egy alap (matekból és infóból egyaránt) amire lehet építkezni. Mert még ha előre is tanulsz, egyetemen ígyis úgyis kell tanulnod, mert mindig más az elvárás, más a tanár, más a feladatok nehézsége stb.
Itt van alapképzésben a programtervező informatikus, de mesterképzésben nincs, akkor itt nem is lehet, hanem majd el kell menjek Debrecenbe, vagy valami olyan főiskolára, ahol van?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!