Fizikus (alkalmazott fizika) vagy villamosmérnök?
Szia!
Az, hogy melyik a jó választás, igazából nem egyszerű. Persze az igaz, hogy villamosmérnököt iszonyú sok helyen keresnek, de fizikusként se kell félni, hogy nem lesz munkád. Előfordulhat, hogy a szak elvégzése után -- ennek jelentékeny az esélye -- nem fizikusként helyezkedsz el (elég sok fizikus megy el mérnöknek, informatikusnak, gazdasági érába, brutál fizetésért), de ez idővel majd úgy is kialakul.
Hogy mit tanulhatsz, arról a szakok honlapján a mintatantervből/tantervi hálóból kiderül, érdemes átolvasni a tárgyi adatlapokat is, hogy jobban körvonalazódjon, milyen a képzés szerkezete.
villamosmérnöki BSc: [link]
fizika BSc: [link]
Szerintem nagyon fontos a hallgatói létszám kérdése. Persze van előnye, ha sok a hallgató (nagyobb az esélye, hogy barátot talál az ember), de mivel ez azt eredményezi, hogy több száz főnek tartanak egy előadás, ez inkább hátrány. A fizika alapszak ilyen szempontból szerencsés: kezdetben kb. 70 fővel indul, de második-harmadik félévtől kezdve 40 fő körüli az évfolyam, ami az oktatás színvonalának igen jót tesz (létezik valódi tanár-diák kontaktus). Szerintem ezért is morzsolódnak arányaiban kevesebben, mint a VIK-en. Persze a szakirányos tárgyaknál ilyen már itt sincs szerintem.
Érdemes megnézni a mesterképzések programját, illetve képzést vezető műhelyek tudományos munkáját és piaci együttműködéseit, mert ez alapvetően meghatározza a képzés jellegét, azt, mit tanítanak (jól). Ez azért is fontos, mert a szakdolgozatod/diplomamunkád témája valamilyen szinten biztosan kapcsolódni fog ehhez. Erről ritkán mesélnek nyílt napokon, pedig szerintem ez elég fontos lenne.
Visszatérve az eredeti kérdésre, egyikkel sem fogsz rosszul járni, de egyik sem lesz egy sétagalopp, úgy készülj. Amúgy az a tény, hogy mindkét szak iránt érdeklődsz, jó fegyvertény, bármelyiket is választod, érdemes megtartani a másik iránt is az érdeklődésedet (pl. elektronika, jeldiagnosztika ismerete nem árt számos kísérlet megépítésében; másirányból pedig hasznos az elektronikai eszközök működése szempontjából annak fizikai alapjainak ismerete)
Kissé terjengős lettem, de remélem segítettem valamelyest. Kérdezz bátran még! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!