Én egy humán beállítottságú ember vagyok. Nem tudtok nekem olyan egyetemi szakokat írni, melyek nekem kedvezőbbek, és nem költségtérítéses?
Jó, akkor érthetőbben fogalmazok: szerintem egy egetverő bullshit ez a humán-reál felosztás. Igazából az átlagember se nagyon tudja, melyik terület hova tartozik, de ha mégis, akkor is erőltetenek és önkényesnek tartom, ami fekete-fehéren probálja leszűkíteni a valóságot. A másik gond, hogy ez leginkább az iskolai eredményesség területét jelzi, ami elég keveset mond egy ember készségeriől egészében.
Ha humán alatt nem műszaki és nem természettudományi vonalat értjük (esetleg az agrártudományt is kivonjuk), a megmaradt terület így is óriási. Gyakorlatilag bölcsész, társadalom- és jogtudományi karok egész kínálatát másolhatnám be, és akkor még mindig ott volna maradékként a pedagógus- illetve művészeti képzés, meg különböző szociális szolgáltatás hátterét szolgáló képzések.
Most én bemásolhatok neked száz-kétszát szakot, ha ez a szíved vágya, de két okból tartom értelemtlennek. Egyrészt biztosan le lehetne jobban szűkíteni a területet, hogy pontosabban, és ne csak ctrl+c/ctrl+v-ben adjunk tanácsot. Másrészt ha ennyire bizonyítalan vagy, miért kellene egyetemhez ragaszkodnod? Lehet, hogy többre mennél olyannal, amit nem ott tanítanak.
A világon senki nem próbált lebeszélni arról, hogy egyetemre menj, legalábbis én nem.
De látod; ha azt az öt szakot ide leírtad volna, már előbbre lennénk, és valami tanácsot tudtam volna adni. Most tényleg szeretnél tanácsot kapni?
Hát, ezek közül szerintem az emberi erőforrásokban van a legtöbb fantázia; azzal még el is lehet helyezkedni (ha jó helyen csinálod - állítólag a sZent István egyetem ajánlott -, szerzel gykorlatot). Emberekkel foglalkozhatsz személyesen, szóval tényleg humán szó szerint. Hasonló legfeljebb a pszichológia szak lehetne, de az másfelé vinne.
Tudtommal viszont a közszolgálati szak nem éppen humán, rengeteg matek és gazdasági ismeret kell hozzá. Az andragógia számomra sosem mondott semmit, és pl. egy ismerősöm is nagy mellénnyel kezdte el a szakot, de mára már belátta, milyen kevés esélye lesz elhelyezkednie vele, és sokat ad a továbbképzésére illetve a tapasztalatszerzésre.
A tanári pálya egy egészen más ügy; ahhoz elhivatottság kell, nem csak az, hogy érdekeljen adott szakterület. A műszaki menedzser meg valóban nem humán; oda fizikai, matematikai és informatikai ismeretek is kellenek, ráadásul a készség, hogy el tud adni mindezt.
Megértem, ha gondot okoz, hogy fizetős egy szak; ezen pusztán tanáccsal nem lehet segíteni. Csupán azt kell átgondolni, megér-e egy befektetést a dolog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!