Egy gyógyszerész mit csinál pontosan?
Közforgalmú gyógyszertárban ("patika"):
A forgalmazáson kívül még ma sem kevés magisztrális készítmény előállítását és megtervezését is végzik a gyógyszerészek, továbbá az orvos által felírt készítmények felülvizsgálását, és ami a legfontosabb: tanácsadást a betegeknek, aktív részvételt a gyógyításban és segítségnyújtásban. Ma már egyre terjedőben vannak a gyógyszertári gyorstesztek, vizsgálatok, mérések is.
Intézeti gyógyszertárakban (pl. kórházakban):
Kereskedelem, magisztrális készítmények, injekciók, infúziók gyártása, stb. Itt is sok a manuális munka, nem csak gyári készítmények vannak.
Galenusi gyógyszertárakban:
Itt pedig kizárólag manuális munka folyik, hatalmas méretekben, laborokban, az üzemi szintet még nem éri el.
Gyógyszergyárban:
Főleg kutatási (hatóanyag kiválasztása, szervezetbeli viselkedés, mellék- és kölcsönhatások) és fejlesztési részeken (segédanyagok, formuláció, kölcsönhatások, stabilitás, kioldódás) a tudástárából megalkotott, önálló ötleteket valósítja meg.
Egyetemi kutatóként:
Ez még több szabadságot jelent az alkotásban, orvosi és gyógyszerészi intézeteknél is kutatható az orvostudomány megannyi területe. Ez laboratóriumi és klinikai kísérleteket, méréseket, vizsgálatokat jelent, folyamatos publikációval, egyetemi oktatómunkával.
Nagykereskedelemben (orvoslátogatók, gyógyszerszállító cégek)
Ez kevésbé szakmaiak, viszont itt vannak a nagy pénzek. Marketing, logisztika, adminisztráció.
Gyógyszerhatóságoknál (gyógyszerellenőrzés, gyógyszerfelügyelet, minőségbiztosítás, törzskönyvezés)
Ezek érdekesebbek, mint ahogy elsőre hangzanak. Analitikai laborok hada, dokumentáció, folyamatos gyógyszerkutatási/gyártási/kereskedelmi ellenőrzések, határozatok hozatala, gyógyszerkönyv-szerkesztés, mellékhatás-vizsgálat, nyilvántartások.
Van lehetőség bőven, nagyszerű szakma. :)
Patika: hááááát.. nem tudom, honnan származik az az információd, hogy kevés a magisztrális gyógyszer, én ennek teljesen az ellenekzőjét tapasztaltam. Dolgoztam bevásárlóközpontban lévő pesti gyógyszertárban, belvárosi patikában ill. ügyeletes vidéki patikában is és mindhárom helyen sokszor nem is fért bele más a 8 órámba, csak laborálás (=gyógyszerek kikeverése, beleértve a patika "saját" termékeit is). Nagyon nem értek azzal egyet, amit írtál, nálunk pl. min. heti 10 kiló popsikenőcs fogyott, télen a köptetők voltak a slágertermékek, de egyéb kenőcsökből, hintőporokból is meglepően sok fogyott. Ezen kívül a gyógyszerek megrendelése és egy csomó egyéb adminisztrációs feladat is hozzánk tartozik, plusz a Bensdorp által már említett dolgok. A recepten ellenőrizzük az adagolást, sokszor felhívjuk az orvost. Mindemellett végig felügyeljük az alattunk dolgozó asszisztensek munkáját, tanácsot adunk a betegeknek, vérnyomást, vércukrot mérünk, stb.
Gyógyszergyár: attól függ, hogy milyen állást tölt be. Szinte bármit végezhetsz gyógyszergyárban gyógyszerészként, egyáltalán nem értek egyet azzal, hogy főleg a kutatás-fejlesztésen lennének gyógyszerészek.. persze lehet csak máshol dolgoztunk Bensdorppal :) Ha a gyártási folyamatokban akarsz részt venni, akkor lehetsz pl. termelésirányító v. termeléstevező, de ezen kívül lehetsz kémiai/biológiai minőségellenőrző (=analitikus), minőségbiztosító, törzskönyvező, dolgozhatsz a kereskedelem vagy a kutatás területén, szóval kb. az összes létező diplomás áláshírdetésre jelentkehetsz gyógyszerészként.Bensdorp tökéletesen jól leírta, hogy ezer féle elhelyezkedési lehetőség áll előttünk, pl. nagyon sokan dolgoznak kórházakban, a közigazgatásban, kutatásban és tényleg jó hosszú a sor.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!