Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Egyetemen hogy kezdődik a...

Egyetemen hogy kezdődik a matematika szak?

Figyelt kérdés
Hogyha valaki pl. emelt informatika és közép matek érettségivel megy oda, van esélye tartani a tempót? Leadják ott az első 1-2 hónapban a középiskolai emelt szintű tananyagot? (igazából 1 év emelt szintű matektanulás után, pl. az érettségi szintjétől függetlenül a differenciálszámítás megy, de az integrál már nem, mivel az a 2. év anyaga lett volna)
2012. febr. 28. 19:32
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Mindenhol az axiómákkal kezdenek... Az elején kizártnak tartom, hogy bírnád a tempót, de bele lehet jönni.
2012. febr. 28. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
93%
szerintem egy nullás zárthelyivel szoktak kezdeni.... amit leírtál abból ítélve nem biztos... de nagy az esély hogy fel kell venned majd a matekot hogy behozd a lemaradásodat ....ha nem sikerül a 0. zh
2012. márc. 1. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
0%

BME-n analízisből az első félév végén veszik az integrálszámítást ( ne kérdezd, hogy közben milyen részletességgel veszik az anyagot, én fizikás vagyok.:D)

Azt nem értem amúgy, hogy miért nem teszel emelt matek érettségit? Mert ahhoz egyáltalán nem kell integrálni, sőt, még deriválni sem igazán.

2012. márc. 7. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim válasza:
92%

El ne hidd, amit az előttem levő írt. Emelt matek érettségin tananyag a deriválás-integrálás, és kőkeményen számon is kérik mind az írásbelin, mind a szóbelin. Csakhogy néhány példát mondjak:


Elédraknak egy 5-öd fokú függvényt, végezz rajta vizsgálatot pl szélső érték és monotonitás szempontjából, majd add meg az érintője egyenletét ami átmegy egy adott ponton, majd forgasd el a függvényed x tengely körül 360 fokkal, és számolj térfogatot pl 2 és 5 határértékek között.


Ha ezt te megcsinálod deriválás és integrálás nélkül, akkor leszoplak a Blaha Lujza téren napi 3x!


És egy ilyen feladat elég alappélda az emelt matek érettségin...

2012. márc. 8. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 quotiens ***** válasza:
100%
Kimondottan matematika szakon a következő szokott lenni (Habár ez intézményenként változik, de a lényeg ugyanaz.): Nyilván jól kell tudni a középiskolás anyagot, és ez nem jelenti feltétlenül azt, hogy emelt szinten kell érettségizned. (Tudniillik a kétszintű érettségi korszaka előtt is mentek matematikaszakra.) Általában minden intézmény szokott indítani elemi matematika (Bevezetés a matematikába, Matematikai praktikum stb.) kurzusokat, amely lényegében a középiskolai anyag átismétléséről, kiegészítéséről szól. Ezzel párhuzamosan már az első félévben megkezdődik a matematika főbb tárgyainak oktatása (Algebra-számelmélet, Analízis), később szokott bekapcsolódni a geometria, kombinatorika, valószínűségszámítás és mindenféle egyéb terület. Nagy összefüggés nincs a középiskolai anyag és a felsőbb matematika között, ha csak nem annyi, hogy előny, ha nem idegen tőled a matematikai gondolkodásmód. Ezalatt a absztrakt és egzakt gondolkodást értem. (absztrakt=elvont, egzakt=ellentmondásmentes). Egyszóval első félévben elkezditek a halmazokból kiindulva a matematikai elméletek absztrakt és egzakt felépítését. (Nem kell meglepődni, hogyha a tanár azzal kezdi az első előadást, hogy "Felejtsenek el mindent, amit eddig matematikából tanultak.") Lényegében mind az algebra, mind az analízis ugyanazokkal az alapfogalmakkal kezdődik, de rövid időn belül szétválnak, és az algebra inkább a műveleteket és az ezzel kapcsolatos fogalmakat, összefüggéseket tárgyalja, az analízis pedig a függvényeket (~leképezések, hozzárendelések stb.). Idővel azonban rá fogsz jönni, hogy mind a két terület lényegében ugyanarról szól, azaz ugyanazt vizsgálja, csak más módszerekkel. És itt van a lényeg: hogy a felsőbb matematika más hozzáállást és más szemléletet igényel, mint amit eddig megszoktál. A fő különbség, hogy egyetemen mindent pontosan és korrekt módon kell majd megtanulnod, és visszaadnod, hiszen minden kis apróságnak jelentősége lesz. Egyébként ha szereted a matematikát és meg van benned ez a fajt hozzáállás, amit leírtam, akkor nem lesz gond. Lehet, hogy az elején rázós lesz, de ha szorgalmas vagy, akkor az első 2-3 félév elvégzése után már könnyedén fog menni, főleg akkor, ha összeáll a kép.
2012. márc. 9. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 quotiens ***** válasza:
100%
"BME-n analízisből az első félév végén veszik az integrálszámítást" Milyen szakon, mert nem mindegy, tudniillik matematika szakon ritkán szoktak az első félév végére eljutni idáig. Ez csak akkor lehet, hogyha vagy ledarálják az anyagot, vagy csak átfutják az analízist. Ugyanis az analízist részletesebben tárgyalják ennél.
2012. márc. 9. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

# 3/6 vagyok

Utánnanéztem, mert tényleg elbizonytalanodtam, hogy nem mondtam igazat.

Tavaly érettségiztem, és most megint megnéztem a feladatsort, de nincs benne olyan feladat, amihez kellene integrálás vagy deriválás.

A szóbeli tételsorban a 25 tételből 2 deriválós és 1 integrálós van. Tehát végeredményben igen, valóban szükséges lehet ezek ismerete az érettségihez. De az integrálásnak itt lényegében csak az elméletét kellett ismerni.


Matematika szakra értettem egyébként, hogy az első félév végén jutottak el az integrálásig. De lehet rosszul fogalmaztam, igazából a második félév elején veszik, az elsőben csak szóba került, hogy lesz majd olyan. - Ismétlem: nem vagyok matekatika szakos, nem tudom pontosan mit vesznek, csak egyik matek szakos ismerősöm mostanság panaszkodik nekem, hogy az integrálással küszködik.-

2012. márc. 9. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 quotiens ***** válasza:
100%
Az emelt szintű érettségiről csak annyit, hogy van benne analízis, vagy legalábbis annak bizonyos elemi. De nem azon van a hangsúly. Egyébként aki emelt szinten szeretne érettségizni, alapból elmegy valamilyen felkészítő órára (akár iskolában, akár privát.). De aki az érettségin lepődik meg azon, hogy mit is kérnek számon, az nem igazán készült 4 éven keresztül.
2012. márc. 10. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 quotiens ***** válasza:
24%

Pl. 2009. májusi feladatsor 4/c feladat -> határozott integrál (terület)

2008. októberi feladatsor 7/b feladat -> határozott integrál (terület)

2008. májusi feladatsor 6. feladat -> differenciálszámítás (szélsőérték)


Ez csak néhány példa arra, hogy az analízis elemeit igenis gyakorlati szinten is számon kérik az emelt szintű érettségin.

2012. márc. 11. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon nem mindegy melyik egyetemről van szó. Nem csak a tananyaggal kapcsolatos előírás számít, hanem az is, ki tanítja.

Van olyan oktató, aki értelmesen elmondja. Ha nem a tananyagot, akkor azt, hogy mit tanulj meg. Megtanulod, átmész és nem érted mások (más oktatónál) hogyan tudnak olyan egyszerű semmiségekből megbukni.

Van olyan oktató, aki bemegy, lezavarja az órát. Értelmesen kialakított gondolatmenete nincs, már a mondatai végén elfelejti mit kezdett el mondani. Akármit teszel, nem tudod a tematikát sem kiverni belőle (majd a vizsga előtt... - mondja; ami hiába ütközik szabályokba, nem érdekel senkit). Aztán csak nézel, hogy azt a maszlagot miképpen tudta valaki jelesre teljesíteni.

Nekem kombinatorikából (első féléves tárgy) ritka értelmesen magyarázó oktatóim voltak. Nem lehetett használni semmit a vizsgákon, roppant sok mindent kellett tudni. Megmondta mit olvassunk, melyik szerzőt kerüljük el és aki elment vizsgázni, az mind átment.

Analízisből első félévben buktunk, mert az idióta oktató nem volt képes egy kérdésre sem felelni. Tiltakozásból üres lapot adtunk be a vizsgán (senkit nem érdekelt, pedig azt hittük...). A második alkalommal egy jó oktatónál vettük fel. Mindenki átment és mai napig nem értem, hogy az első oktató miért nem tudta elmondani.

Algebrából szinte mindegyik idióta volt, időpazarlás volt órára járni. Volt egy tematikánk. Beültünk a könyvtárba, megkerestünk egy használható könyvet. Elolvastuk, feldolgoztuk és átmentünk a vizsgán.

75% a harmadik félévet már egy másik egyetemen kezdte.


Tanulság-javaslat: informálódj előre, hogy kinél kell felvenni a kurzusokat (ki magyaráz érthetően, ki válaszol a kérdésekre, ad-e tematikát, stb). A tempó egyébként a legkegyetlenebb embernél is tartható.

+ Az oktató vagy a Kar ill. Tanszék vezetőinek néhány ezer forintos tankönyve nem feltétlenül a kurzushoz kapcsolódó legjobb könyv.

2012. márc. 13. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!