Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Jár hátrányos helyzet többletp...

Jár hátrányos helyzet többletpont a lentiek alapján?

Figyelt kérdés

Az lenne a kérdésem, hogy igényelhetem a hátrányos helyzetért járó többletpontot a következő esetben:

Középiskolás tanulmányaim alatt részesültem gyermekvédelmi támogatásban és kedvezményben. A jelenlegi tanévben már nem jár, de az előzőben szereztem érettségi bizonyítványt, ebben az évben technikusi képzést végzek. De édesanyám középiskolás éveim alatt többször kényszerült munkahelyet változtatni, így összesen 6 hónapig nem járt a támogatás a középiskolás tanulmányaim során.


Ezek alapján jár nekem a többletpont?


2012. febr. 9. 17:51
 1/2 anonim ***** válasza:
szerintem amit ide leírtál, azt küldd el emailben az info@felvi.hu-ra, és ott válaszolnak neked. ilyen kérdésekben én is oda szoktam írni, mert az a biztos.
2012. febr. 9. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Hát először oda írtam, de ott semmire nem írnak érdemi választ, ugyanerre a levélre beillesztették egy paragrafus szövegét. Amiben az szerepel, hogy a középiskolás évek alatt kell járnia a támogatásnak, de külön bekezdés nincs arra vonatkozóan, hogy ha nem folyamatos a támogatás, akkor hogyan kell értelmezni, valamint a levél végén nem adtak egyértelmű választ arra, hogy akkor most jár-e, vagy nem. De ha esetleg valaki az üzenet alapján tudna segíteni, ezt kaptam válaszként:


Hátrányos helyzet okán 20 többletpont jár minden alapképzési szakon, egységes, osztatlan képzésen, illetve felsőfokú szakképzésen. A felsőoktatásról szóló 2005. évi CXXXIX. törvény 147. § 10. pontja szabályozza a hátrányos helyzetű hallgató (jelentkező), a 10/A. pontja a halmozottan hátrányos helyzetű hallgató (jelentkező) fogalmát.


Hátrányos helyzetű jelentkező: aki felvétel esetén a beiratkozás időpontjában huszonötödik életévét nem töltötte be, és középfokú tanulmányai során


akit családi körülményei, szociális helyzete miatt a jegyző védelembe vett,

aki után rendszeres gyermekvédelmi támogatást folyósítottak,

aki rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult vagy

aki állami gondozott volt.



A középfokú tanulmányok a 9. évfolyam tanévének kezdőnapjától az utolsó középiskolai évfolyam (az érettségi vizsgára bocsátás) tanévének utolsó napjáig, de legkésőbb az érettségi bizonyítvány megszerzésének napjáig (amennyiben a tanuló nem szerzi meg

a végzés tanévében az érettségi bizonyítványt, úgy az utolsó középiskolai tanév utolsó napjáig) tartanak, így amennyiben az érettségi bizonyítvány megszerzését követően szakközépiskolában tanulói jogviszony keretében a jelentkező szakképzésben vett részt és erre az időszakra rendelkezik rendszeres gyermekvédelmi kedvezményt megállapító jegyzői határozattal, úgy nem lesz jogosult felvételi eljárási díjkedvezményre és többletpontra!



A rendszeres gyermekvédelmi támogatás megítélése a települési önkormányzat hatáskörébe tartozott. A rendszeres gyermekvédelmi támogatást – 2006. január 1-jétől – a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultság váltotta fel. A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultságot – kérelemre – a települési önkormányzat jegyzője állapítja meg.


A jegyző által kiállított igazolást/határozatot akkor lehet elfogadni, ha az tartalmazza:


a jelentkező nevét és természetes személyazonosító adatait (anyja születési neve, születési idő, hely, lakcím),

a jelentkező középfokú tanulmányok idejére vonatkozóan a rendszeres gyermekvédelmi támogatásra/ rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultság tényét, idejét, a kiállító önkormányzat meg-nevezését és az elrendelő határozat számát

a kiállító jegyző hiteles aláírását és pecsétjét.



Azok a jelentkezők, akik a 2012. évi általános felsőoktatási felvételi eljárás során a felsőoktatási felvételi jelentkezési lapjukhoz csatolva megfelelő dokumentummásolattal alátámasztották középfokú tanul-mányaik idejére vonatkozóan hátrányos helyzetüket, illetve halmozottan hátrányos helyzetüket, és ezen a jogcímen többletpontra jogosultak, kedvezményben részesülhetnek a felsőoktatási felvételi eljárás alapdíjának megfizetése során. A hátrányos helyzetű jelentkezők az alapdíj összegéből 50%-os, a halmozottan hátrányos jelentkezők 100%-os kedvezményt kapnak.


Amennyiben a jelentkező halmozottan hátrányos helyzetű, az alapdíjat nem kell befizetnie, csupán az esetleges kiegészítő díj(ak) összegét.

Amennyiben a jelentkező hátrányos helyzetű, az alapdíj tekintetében 50%-os díjkedvezményben részesül, vagyis az alapdíj felét (4 500 Ft-ot) és az esetleges kiegészítő díja(ka)t kell befizetnie.

Figyelem! Amennyiben a jelentkező hátrányos helyzetét, illetve halmozottan hátrányos helyzetét a benyújtott dokumentummásolatok nem támasztják alá (pl. mert nem a jelentkező középfokú tanulmányai idejére vonatkoznak), nem részesülhet díjkedvezményben. Ebben az esetben a benyújtott dokumentumainak elbírálását követően felszólítást fog kapni az eljárási díj befizetésére. A középfokú tanulmányok a 9. évfolyam tanévének kezdőnapjától az utolsó középiskolai évfolyam (az érettségi vizsgára bocsátás) tanévének utolsó napjáig, de legkésőbb az érettségi bizonyítvány megszerzésének napjáig (amennyiben a tanuló nem szerzi meg a végzés tanévében az érettségi bizonyítványt, úgy az utolsó középiskolai tanév utolsó napjáig) tartanak, így amennyiben az érettségi bizonyítvány megszerzését követően szakközépiskolában tanulói jogviszony keretében a jelentkező szakképzésben vett részt, és erre az időszakra rendelkezik rendszeres gyermekvédelmi kedvezményt megállapító jegyzői határozattal, úgy nem lesz jogosult felvételi eljárási díjkedvezményre és többletpontra!

A kedvezmény a következő feltételekkel vehető igénybe: a jelentkezőnek nyilatkoznia kell a felsőoktatási fel-vételi jelentkezési lap 11. b) 1. pontja, vagy az e-felvételi felületén a megfelelő menüpont hátrányos helyzetre vonatkozó megfelelő mezőjének megjelölésével, és a felsőoktatási felvételi jelentkezési laphoz mellékelnie kell a hátrányos helyzetét, illetve halmozottan hátrányos helyzetét igazoló dokumentummásolatot.



Amennyiben a felsőoktatási felvételi jelentkezéskor nem tesz nyilatkozatot és ezzel együtt a felsőoktatási felvételi jelentkezéséhez nem mellékeli az igazoló dokumentummásolatot, akkor a fizetési kedvezményt később nem veheti igénybe! A díjkedvezmény kizárólag a felsőoktatási felvételi eljárás alapdíjára vonatkozik.


A megfelelő összeg kiszámításában segítséget nyújt az "Eljárásidíj-kalkulátor"! Befizetési határidő: 2012. február 24. (A Nemzeti Erőforrás Minisztérium Oktatásért Felelős Államtitkársága által módosított határidő.)



Figyelem! A befizetés jelentkezési határidőig történő elmulasztása vagy hiányos teljesítése a felsőoktatási felvételi eljárásból a meg nem fizetett jelentkezési helyek kizárását eredményezi! A felsőoktatási intézmények felvételi eljárásairól szóló 237/2006. (XI. 27.) Korm. rendelet 9. § (3) bekezdése szerint a jelentkezőnek jelentkezéskor, vagyis legkésőbb a jelentkezési határidő (2012. február 24.) lejártáig kell a felvételi eljárási díjat megfizetnie.

2012. febr. 9. 18:42

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!