Elmenjek spanyol szakra, ha nem tudok olyan jól spanyolul? Vagy anglisztika, esetleg orosz szak?
Az egyetemi szakválasztás a pályaválasztási ÓRIÁSkérdés része, nem olyan, mint mikor afelől döntünk, hogy milyen nyelvet tanuljunk.
Mi szeretnél lenni? Mit akarsz kezdeni bölcsész nyelvszakkal? 1 vagy 2 szakot akarsz? Vannak ismerőseid, akik bölcsészkart végeztek? Ők mit csinálnak most?
Maga a bölcsészdiploma (nekem is az van) elég megfoghatatlan. Ha tanárképzéssel csinálod, lehetsz középiskolai tanár a diplomád szerint (tudni kell, hogy a megélhetést nem biztosítja, mellette minden tanár (vagy a házastársa) csinál mást is, minimum magánórákat ad jobb pénzért).
Vagy kutató, egyetemi tanár... Ha annyira komoly a dolog.
Egy másik szempont, hogy a bölcsészkarokon óriási túlképzés van.
Nyelvszakosok előtt nyitva áll a fordító és tolmácsszakma, lehet papír nélkül, de papírral is, a tolmácsképzések itthon jó drágák, és főleg politikai témájúak. Viszont igen jövedelmező szakma. Kérdés viszont, hogy kell-e hozzá nyelvszak előtte.
Mondom, azt kell végiggondolnod, milyen pályát akarsz választani, mik a céljaid, a vágyaid, az álmaid – és miből fogsz megélni... ez nagyon fontos szempont, és a bölcsészek előszeretettel érzik úgy, hogy magasröptű gondolatokon is lehet élni... de azért a közértben nem adnak kenyeret...
Mindezzel nem lebeszélni akarlak, csak nagyon fontos tájékozódni, beszélgetni emberekkel őszintén, akik ezt választották, mit dolgoznak, az mivel jár, mit tanultak hozzá, mit keresnek (kényes kérdés, de pályaválasztó vagy, talán hajlandók beszélni róla).
Mindennek fényében kell döntéseket hozni. Ha ez megvan, adódnak szempontok ahhoz is, hogy melyik nyelve(ke)t válaszd, azon a területen mi a „hasznosabb”... (Bár nagyon utálom azt a haszonelvűséget.)
Mindemellett ott van az is, hogy az ember esetleg beleszeret egy-egy nyelvbe, tanulja, felveszi szaknak, és ez a szenvedélye viszi őt arra az útra, ami az övé, amit okoskodással sosem lehetett volna előre megrajzolni....
:)
Azt hiszem, most csak a bizonytalanságodat növeltem... :) Nem azt akartam, csak felvetni szempontokat. Emlékszem a saját gyötrelmeimre gimi végén, semmit nem tudtam a dolgozó életről, a szakmákról, és így kellett pályát (szakot) választani. Egészen abszurd helyzet, mert akkor MI alapján válasszon az ember??? Tájékozódni kell, hogy egyáltalán mi mindent dolgoznak emberek, ahhoz mit tanultak stb....
Ja, és régebben volt spanyolból, sőt olaszból is olyan a Pázmányon, hogy nyelvtudás nélkül kezdhetted, és 2 évig (00. és 0. év) csak a nyelvet tanultad. Angolból is volt 0. Hogy ma mi van, azt nem tudom.
Sok sikert!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!