Ügyvéd vagy Ügyész? (bővebben lent)
Szeptemberben kezdem meg egyetemi tanulmányaimat jogász szakon. Szeretem a jogi dolgokat, ehhez van a legnagyobb affinitásom, pedig nem jogász családból való vagyok. Nem értek egyet azzal, hogy telített a piac, egy hozzáértő, talpraesett ügyész vagy ügyvéd sokra viheti. Hiszen nem mindegy, a jogokon belül merre szakosodnak. Tény, hogy ügyvédből több van, de ha magasfokú tudással és beszélőképességgel rendelkezik az illető, ki lehet vívni az elismertséget.
De lényeg, ami lényeg: szerintetek melyiknek érdemes menni, ügyvédnek, vagy ügyésznek inkább? Amblokk érdekelnek az ezzel kapcsolatos NORMÁLIS, felnőtt hozzászólások. (pl. melyiknek van több munkalehetősége, melyikre van leginkább szükség, melyikben lehet kiteljesedni, melyik a nehezebb, stb...)
Köszönöm előre is!
Így van,jogi egyetem,aztán végzés után lehet majd választani,hogy ügyvéd,bíró,ügyész,stb. Ami az ügyész mellett szól,hogy neki fix javadalmazása van. Míg az ügyvéd maga küzd a megbízásokért. Viszont azt tartsd szem előtt,hogy ügyésznek lenni nagyon kemény dolog. Oda kell egy sajátos gondolkodásmód,kitartás,ki kell zárni minden érzelmet és nem szabad félénknek sem lenni. Azt javaslom,ha jogi képzésre jössz,hogy amint lehetséges, próbálj meg gyakorlati helyet kérni a suli közvetítésével valamelyik ügyészségen. Ott testközelből láthatod a dolgokat és jobban tudsz majd dönteni,hogy akarod-e v sem azt a szakirányt.
Egy kérdés,halasztottál v csak szimpla optimizmus,hogy szeptembertől kezdesz,mert még nincsenek meg a ponthatárok?! :)
Sok sikert amúgy!
Annyira tetszik, mikor mindenki képben van a jogászok munkaerőpiaci tendenciájával, különös hangsúlyt fektetve a nettó bérezésre.
Szégyelli? Ki szégyelli? A kezdőfizetés 140 körül van, az tény hogy szakvizsgáig nem fogod magad agyon keresni, azonban ez a szakma ezzel jár. Azonban szakvizsga után már lényegesen többet kereshetsz, ha te úgy akarod.
Jah és inkább azt végzem, amit szeretek, és érdekel, mint egész nap cipeljem a cementes zsákot, amihez se affinitásom, se kedvem, se motivációm...
Elsőnek: köszi, de nem vagy tisztába a dolgokkal:)
Az utolsó hozzászólóval egyet értek, nagyon is!
Utolsó előttinek: nem vagyok évhalasztó, és nem optimizmus, de a tanulás sose okozott gondot, az 5 érettségi tárgyból szín 5-ös vagyok, és az érettségire is maximálisan fel vagyok készülve - amit még mindig fokozok persze. Angolból és németből középfokú nyelvvizsgám van, töriből és magyarból emelt szinten érettségizem, illetve társadalomismeret a választott tantárgyam, szintén emelt szinten. Tehát egyértelmű, hogy fel fognak venni :)
azért érettségi... ne vicceljünk már :)
egyetemhez képest semmi, akár hiszed akár nem. ha minden héten érettségiznél is kevesebbet kéne tanulnod mint egy normális egyetemen.
amúgy való igaz h telítve van a jogi szakma, akárki akármit mond. de ha jól tanulsz azért találsz majd munkát simán.
borzasztó olvasni ennyi sületlenséget... könyörgöm, ha valaki nem ügyészségen dolgozik, vagy nem ügyvéd ne okoskodjon már valótlan infókat a kérdésekhez..
Amúgy a kérdésfeltevés is fura, mi az hogy melyikben lehet kiteljesedni? Ha becsülettel és alázattal végzed a munkád, legyél ügyész vagy ügyvéd bármelyikben ki lehet teljesedni. A fizetésekről is óriási tévhitben éltek. Az egyetem elvégzése után (ekkora már illik eldönteni, hogy az igazságszolgáltatás melyik ága felé húz az ember szíve, bíró, ügyvéd vagy ügyész) ha ügyész akarsz lenni, akkor pályázol az ügyészség honlapján kiírt fogalmazói helyek egyikére (ha épp van felvétel). Ha szerencséd van és túl jutsz a 3 fordulós felvételin, üdv a klubban. A fizetéstől nem fogsz falnak menni fogalmazóként az első 3 évben 110-115ezer Ft nettó fogja ütni a markod. Ha a 3 év gyakorlati idő után leszakvizsgázol kineveznek alügyésznek (régen titkárnak hívták) ekkor lesz egy jövedelemugrás, kb 170-180 nettó üti a markod innentől. 1 év alügyészkedés után lehet pályázni ügyészi helyre, ez már szépen fizet, de lehet csak 3-10 év után neveznek ki ügyésznek, mert nincs hely vagy mert béna vagy (esetleg nem feleltél meg az alkalmassági vizsgán)
Az ügyvédi pálya annyiban szarabb, hogy nagyban függ attól, hova sikerül felvetetni magad jelöltként. Van ahol már egyből küldenek tárgyalni és érdemi munkát kapsz, van ahol 3 évig lóti-futinak fognak alkalmazni, némi kávéfőzéssel esetleg titkárnősködéssel. Mindezt általában minimálbérért.
Az, hogy melyik nehezebb nem megválaszolható. Ugyan azokkal az ügyekkel találkozik az ügyvéd és az ügyész is, csak más a nézőpont ugye. De az ügyészségre bekerülni nehezebb. És szerintem megbecsültebb hivatás is, hiszen mi a jó oldalon állunk :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!