Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Egyetemi tanár szeretnék...

Egyetemi tanár szeretnék lenni. Mit kell ahhoz tudni?

Figyelt kérdés

Mármint valamilyen tanárszak és utána PhD? Vagy elég sima szak és utána PhD? És hogy megy ez? Elvégzem az alapszakot, utána MSc, utána doktori képzés, és utána gondolom meg kell tenni bizonyos lépcsőfokokat. Tanársegéd, meg ilyesmi? És gondolom nagyon keményen kell tanulni. De azt hiszem ezzel nem lenne gond.


Köszi a válaszokat.



2011. okt. 28. 22:22
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
87%

15:43

Köszönöm, hogy belekötöttél, áok-sként van némi fogalmam az osztatlan képzésekről. Azért írtam szájbarágósan, mert már felmerült nem egyszer kérdésként, hogy lehet-e rögtön MSc-re menni.

2011. okt. 30. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
100%
Bocs, nem bántani akartalak, csak jogászként hajlamos vagyok ilyesmikre:-))). Ha jól gondolom, a címszavak alapján a kérdező földrajzos akar lenni, tehát helyes a BSc-MSc-PhD hármasságra való figyelmeztetésed.
2011. okt. 30. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
Oké :)
2011. okt. 30. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
100%
Mik a meglátásaid, kérdező? Továbbra is vonz az egyetemi karrier?
2011. nov. 27. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
89%

Az "egyetemi tanár" két értelemben használható. Lehet az első szó jelző, tehát valaki egyetemen tanár. Ilyen, vagy olyan minőségben. Ehhez ma általában MSc diploma kell, és az, hogy meghívják az egyetemre oktatni. Az utóbbi többnyire akkor következik be, ha egy egyetemi vezető ismeri az illetőt, és fontosnak tartja őt odahívni, akár rögtön a diploma megszerzése után (az manapság vagy jó szakmai előmenetel, vagy - sajnos - csak ismeretség kérdése).

Az egyetemi tanár, mint egyetemi rang, cím, egy folyamat eredménye. MSc diploma - PhD - akadémiai doktori fokozat, közben egyetemi oktatói tevékenység. A diploma feltételeit nem ecsetelem, a PhD már többféleképpen lehetséges. Vagy doktori iskola eredményes befejezése egy egyetemen, vagy egy megfelelő minőségű dolgozat beadása és eredményes megvédése. Mindkét esetben szakmai múlt, azaz megfelelő számú és minőségű cikk megjelentetése a feltétel.

Az akadémiai doktori fokozat elnyerése komoly szakmai tevékenység, nemzetközileg elfogadott cikkek nívós folyóiratokban, ezekre a cikkekre megfelelő számú hivatkozás más, a szakmában nemzetközileg elismert kutatóktól, és természetesen a szakmában új dolgok felfedezése, magának a doktori dolgozatnak is ilyennek kell lennie. Ha valaki ilyen fokozatot elnyert és közben egyetemen oktat, akkor, amennyiben van ilyen szabad státusz, kiírnak egy pályázatot egyetemi tanári címre, és ha nyer a pályázó, kinevezik.


Vannak kivételes egyéniségek, akik esetleg rendhagyó úton jutnak idáig, a legfiatalabb ilyen, Lovász László, aki 29 évesen szerezte akadémiai doktori címét, és 30 évesen egyetemi tanár lett. 28 évesen már tanszékvezető volt. Nem érdemes belemenni, de még jó néhány olyan magyar tudós van, aki 30-35 éves korában egyetemi tanár, és számos olyan, aki az lehetne, ha oktatna is, de "csak" kutat. És sajnos azt is tudomásul kell venni, hogy a tudomány magasabb berkei sem különböznek a mai magyar - lesújtó - valóságtól, ami a protekcionizmust illeti. A tudósok eléggé "elvarázsolt" emberek.

2011. nov. 27. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
100%
Az első értelemre az 'egyetemi oktató' a korrekt kifejezés.
2011. nov. 27. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
100%
Azért egész más a természettudományi és a társadalomtudományi kutatói életpálya. 29 évesen valaki pl. jogtudományból, vagy történettudományból max. PhD lehet, mert ezek a dolgok nem összemérhetőek. Amúgy DSc-vel mindenki megkapja az egyetemi tanári címet, sőt, újabban (újra) csak a DSc-k lehetnek egyetemi tanárok.
2011. nov. 27. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 A kérdező kommentje:

Sziasztok!

Közben bekerültem egyetemre, jelenleg BSc hallgató vagyok (egy természettudományos szakon), már én is átlátom a rendszert. Nálunk úgy működik, hogy MSc után felvesznek pár embert PhD-ra, és ők már tartanak néhány gyakorlatot, közben írják a doktorijukat, és dolgoznak is mellette máshol, főleg azután, miután elfogy a támogatott félévük.

És utána 1-2 embert felvesznek tanársegédként, 147 ezer Forintos fizetésért. Nem túl kecsegtető ennyi pénzért ennyit tanulni, de még mindig gondolkozom rajta. Most vagyok másodéves, TDK-n szerettem volna indulni, de elhalasztottam MSc-re a nyelvtanulás miatt.

2014. jún. 23. 01:02
 19/21 anonim ***** válasza:
100%
Mi történt azóta?:)
2018. ápr. 24. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
Valahogy felkerült ez a kérdés újra. Naaa, mi történt? Mi a fejlemény?
2019. márc. 28. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!