Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Egyetemi tanár szeretnék...

Egyetemi tanár szeretnék lenni. Mit kell ahhoz tudni?

Figyelt kérdés

Mármint valamilyen tanárszak és utána PhD? Vagy elég sima szak és utána PhD? És hogy megy ez? Elvégzem az alapszakot, utána MSc, utána doktori képzés, és utána gondolom meg kell tenni bizonyos lépcsőfokokat. Tanársegéd, meg ilyesmi? És gondolom nagyon keményen kell tanulni. De azt hiszem ezzel nem lenne gond.


Köszi a válaszokat.



2011. okt. 28. 22:22
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
94%
Nem kell hozzá tanári végzettség. A szakterületen kell kimagasló eredményt elérni aztán ha szerencséd van egy dékán felkér tanítani.
2011. okt. 28. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
79%

Először keresel egy egyetemet, MSC diplomát szerzel. Utána doktori képzés, majd először leszel tanársegéd, aztán adjunktus, docens és csak azután lehetsz egyetemi tanár. De ez nem máról holnapra, hanem kb. 40 évesen érheted el, ha tanulsz mint az állat. De ha zseni vagy akkor kicsit korábban.

Ja és angolul is kell tudni, ott már elvárják, hogy angolul tarts előadásokat.

Nézd meg a felsőoktatási törvényt, ott le van írva, hogy mi hogy van.

2011. okt. 28. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
95%

Bizony, az egyetemi professzorok nem "tanárok" (végzettségük szerint), hanem a szakma kiemelkedő személyiségei, általában kutatók is, vagy nagyon jó gyakorlati szakemberek.

Az egyetemi tanítás általában melléktevékenység, és valójában a szakmájukban is dolgoznak mellette, vagy valami státuszuk van. (Nyilván ez szakma-függő is.)

Ha egyetemen szeretnél tanítani, akkor először is el kell döntened, hogy milyen területen, és abban képezned magad.

Az pl. egy jó kezdés, ha az adott egyetemen már hallgató korodban ápolod a kapcsolatot a kiszemelt tanszékkel: demonstrátorként, mindenféle diákköri tevékenységgel, stb. Aki már ilyenkor benne van a "vérkeringésben", nagyobb eséllyel kerülhet be később.

2011. okt. 28. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
94%

A második válaszoló nagyon jól írja, hogy már hallgatóként is jól jön, ha felfigyelnek rád. Az egyik tanárom pl. apukám tanítványa volt valaha, és említette is többször, hogy kevés ilyen tehetséges, szorgalmas és elkötelezett hallgatóval volt dolga.

Na mondjuk a másik az, ahogyan apukám tanított az egyetemen, de ő csak óraadó volt. Nála meg úgy volt ez, hogy még a régi rendszerben diplomázott, utána rögtön el is ment dolgozni, szóval nem PhD-zett, vagy ilyesmi, viszont a saját szakterületén elég jól ismerték, és az egyetem kérte fel, hogy jöjjön tanítani. De továbbra is dolgozott a munkahelyén, csak mellette még heti kétszer az egyetemen is tartott előadást.

2011. okt. 29. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
94%
Elnézést, de számos tévedés van itt. Először, az helyes, ha már hallgatóként felfigyelnek rád, tehát érdemes TDK-zni, esetleg demonstrátorkodni, ha van konkrét elképzelésed. Döntő a tudományág maga. Mert ismerni kell a helyben szokásos dolgokat. Elvileg ki lehet emelkedni egy kiváló szakdolgozattal (én így lettem egyetemi oktató, kutató), különösebb TDK és demonstrátori dolgok nélkül (én levelezős voltam). A nyelvtudás fontos, de azért nem mindenütt kell napi szinten angolul előadni. Olvasni, írni viszont jól kell tudni (egy jogásznak nyilván szofisztikáltabban, mint egy orvosnak, vagy egy mérnöknek), azonban a valóság itt is gyakran prózaibb, mint ahogy kívülről látszik. Ahhoz, hogy tanársegéd légy, elég a PhD tanulmányok megkezdése is. (Gondoljatok bele: pár éve fokozattal valaki rögtön docens lett, milyen már, ha most egy tanársegédséghez rögtön fokozatot várnak el, de ez sem kizárt, azonban alig pár ilyen tanszék lehet, gondolom, inkább természettudományosak.) Elhivatottság, lemondás nagyon kell ehhez a pályához. Ha igazán nagy karriert akarsz (DSc, MTA tagság), családot ne nagyon alapíts. Itt a döntő kérdés az, hogy mi akarsz lenni (pedagógus, nyelvész, közgazdász, természettudós), mert más-más út van. Írj privet, ha ezeket itt nem akarod elmondani.
2011. okt. 29. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
92%
Azért 40 évesen egyetemi tanár (professzor) nem nagyon lesz senki...
2011. okt. 29. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
92%

Az előző jól írta. Az általam ismert egyetemi tanárok valahol 60 fölött vannak. Docensek és adjunktusok már 40 körül is vannak.


Először BSc, MSc, utána PhD. A docensek már általában habilitáltak, és mindezek után még mindig ontanod kell magadból a publikációkat, kutatási eredményeket. Utána kaphatod meg az "egyetemi tanár" címet.


Ha előadó szeretnél csak lenni, akkor még a PhD sem feltétlenül kell, csak valamiben különösen jártasnak kell lenni.

2011. okt. 29. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
100%
Ahol én tanultam, ott azért voltak 40 év alatti egyetemi tanárok. Igaz, nem túl gyakori, de azért lehet látni olyanokat is.
2011. okt. 29. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
100%
"40 év alatti professzorok." Már megbocsáss, mikor, mit, hol tanultál, és kik voltak ezek a professzorok pontosan? Amúgy maga a professzori cím egy dolog, igazából a DSc meg az akadémiai tagság a jelentős Mo.-n. (Ugye nem minden egyetemi tanár DSc, de egyes területeken úgy mondhatnám, hogy alig vannak új DSc-k.) Esetleg matematikából, biológiából lehet, hogy valaki kivételes dolgokat ismer fel, de jog/közigazgatás, pedagógia, más humán tudományok terén a 39 éves PhD-knak is örülni kell lassan...
2011. okt. 30. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
100%

"Először BSc MSc aztán PhD."


Tegyük hozzá, hogy az osztatlan képzéseken (jog, orvoslás, fogorvoslás, gyógyszerészet, egyes mérnökszakok): diploma, majd PhD. Csak a pontosság kedvéért.

2011. okt. 30. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!