Pedagógia alapszakkal lehet elindulni tanár szakírányba?
Hogyan zajlik ez?
Szakosodhat egy pedagógushallgató az egyetemen (3 év alatt)?
a tanárképzés jelenleg úgy folyik, hogy jelentkezel egy tanárképes szakra (főszak = major), pl. történelemre. ezzel párhuzamosan, ha felvettek, elvégzel egy ún. tanárképes minor szakot (kisebb mennyiségben tanulod valamiféle főszak anyagát), pl. németet.
BA (alap-) képzésével, így, pl. történelem-német BA diplomát kapsz. ezzel jelentkezel tanári MA (mester-) képzésre.
ha megkapod az MA tanári diplomád, kétszakos, jelen esetben történelem-német tanár leszel, aki max. középiskolában taníthat.
a sima pedagógusszak nem ad tanári diplomát, inkább csak afféle ifjúságsegítő, stb. lehet belőled. jelenleg a fent leírt út járható.
Amennyiben tanár szeretnél lenni a pedagógia alapszakosok számára is van lehetőség továbbtanulásra tanári mesterképzésben.
Erre már a BA képzés során "készülni" kell, hiszen második évfolyamtól 50 kredit értékben választani kell mellé második tanári szakot alapozó modult (mondjuk pl. magyar szakból). Így az alapszakos diploma megszerzése után jelentkezhetsz pl. pedagógiatanár-magyartanár szakpárra (kötelező a 2 szak!).
Ez a képzés mester szinten (korábbi egyetemi szint) folyik. A mestertanár oklevél feljogosít 5-12. osztályban (tehát általános- és középiskolában is!) való tanításra a szakjaidból.
Amennyiben a tanári pályát választod, érdemes a pedagógia szak mellé egy olyan szakpárt választani, aminek magas az óraszáma (pl. magyar, töri, idegen nyelv stb.), mert nem biztos, hogy el tudsz helyezkedni pedagógiát oktató intézményben, ugyanis ezekből általában megyénként 2-3 létezik. Fontos tudni, hogy általános iskolában nincs pedagógia tanítás, így ez a szak leginkább középiskolában hasznosítható!
A pedagógiatanári diplomával lehetőséged nyílik a pedagógiai tárgyak oktatására:
1. középiskolákban az oktatás szakmacsoport képzéseiben (pl. ilyen a korábbi óvónőképzős, pedagógia tagozatos középiskolai osztályok mai megfelelője),
2. közép- és felsőfokú szakképzésben, pl. pedagógiai- és gyógypedagógiai asszisztens, csecsemő- és kisgyermeknevelő, gyermekfelügyelő, gyivi ügyintéző stb. képzésekben.
Ezen kívül a közoktatási/tanácsadó intézményekben elhelyezkedhetsz:
1. pedagógiai tréningek és különböző csoportos foglalkozások vezetésére,
2. pedagógiai szaktanácsadásra,
3. kollégiumi/diákotthoni nevelőként.
Alkalmazható nem pedagógusi munkakörben végzendő oktatási feladatok ellátásához, pl.:
1. pedagógiai szolgáltatások,
2. oktatásigazgatás területén,
3. pedagógiai sajtóreferensi feladatok stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!