Ha valaki szegény, mégis jár főiskolára/egyetemre tanulni. Hogyan oldható meg?
A nehéz anyagi körülmények közt élő hallgatók szociális támogatást pályázhatnak meg az egyetemen, illetve van egy másik fajta is, ennek Bursa a neve. a támogatás pénz formájában történik, ha elnyeri a hallgató, minden hónapban számlaszámra utalják neki. ha felvételt nyert a hallgató az egyetemre, már akkor érdemes utánanézni az egyetem honlapján, mikortól lehet pályázni (általában szemeszter elején kell leadni, de ez változó). a szoc.támogatáshoz le kell tölteni on-line egy igénylőlapot, amihez a szülő jövedelemigazolására van szükség, illetve arról kell nyilatkozni benne, hányan élnek egy háztartásban. a pályázati űrlapot az egyetemi honlapon kell keresni, és a megjelölt helyen leadni a leadás határidejét betartva. a másik a Bursa is hasonlóan működik, de ott úgy tudom, a hallgató lakhelyéhez területileg illetékes önkormányzati hivatal adja a támogatást.
ezenkívül minden első éves kap egy bizonyos összegű jegyzet/tankönyvtámogatási pénzt is. (amikor én elsős voltam, ez így volt)
Sok egyetemista a nyari szunidoben kulfoldre megy dolgozni, es persze nem szorakozza el amit kint megkeres, hanem elrakja, es beosztja.
3 honapra munkavallalasi vizumot adnak egyetemistaknak a nyari szunetre. De van olyan orszag is, ahova nincs szukseg munkavallalasira, pl. Anglia.
Szerintem erdemes meggondolni, es kimenni.
Nagyon sok kulfoldi munka diakoknak szallassal es etkezessel egyutt van, erdemes kihasznalni oket.
Vagy au-pairnek is ki lehet menni, es a csaladnal van szallas es teljes ellatas. Az osszes szabadidoben pedig munkat vallalni meg, pl. etteremben, pub-ban, vagy ahol lehet.
3 honap alatt szerintem lehet penzt keresni kulfoldon.
Amennyiben be tudsz iratkozni nappalira igénybe veheted a szoctámot te is. S intézménye válogatja de adnak a gyerekre is. De nem hiszem ,hogy két pici gyerek mellett nappalira tudnál járni. Mert hová teszed addig a kicsit? Bölcsibe? De a nappalin van amikor este 7-9ig is előadásod van. A bölcsi meg jó esetben 5kor zár be.
Szóval segítség nélkül sehogyan sem. Anyagilag levelezőn nem támogat az állam, csak annyi van ha most felvételizel kapsz plusz pontot mert kismama vagy.
Ja és persze a lakhatás is kérdés ,mert ha nem abban a városban tanulsz ahol laksz akkor ezt is meg kell oldani.
Azt nem írtad,hogy a szüleid tudnak -e neked úgy segíteni,hogy vigyáznak a gyerekekre.
Én a másoddiplomám csináltam gyerek és család mellett. A férjem mikor kezdtem még egyetemista volt. Semmilyen plusz pénzünk nem volt az ő minimális ösztöndíján( pedig a legmagasabb ösztöndíj járt neki,mert jó tanuló volt) és a GYED-n kívül. Ráadásul a lakhelyemtől 200km-re levő főiskolára jártam. Én úgy tudtam megoldani,hogy a szüleimnél letettem a kicsit és onnan jártam be naponta kocsival vagy busszal a konzultációs hetek alatt. Mivel,hogy anyukámék a főiskola és a lakhelyünk közt félúton laknak. Így csak napi 80km ingáztam.
Lényeg nem könnyű. Levelezőn a bursa sem jár. Nem akarom el venni a kedved tőle. csak leírtam a tényeket én már végig jártam nappalin és levelezőn is van egy kis tapasztalatom.
Nálunk van olyan diák aki 1 hónapban 150ezret kap összesen az államtól, ösztöndíj, köztársasági ösztöndíj, meg szoc segély, stb.
Én nem kapok semmit, mert nincsen sok testvérem, nem váltak el a szüleim és nem tanulok jól.
Idén megyek 9 hétre amerikába táborba dolgozni, az egyetem intézi nekem. De ez nem pénzkereseti lehetőség hanem az hogy végre repülön ülhessek és lássak valamit a világból. Ugyanis nekem 100ezret be kell fizetnem, és a 9 hét alatt csak 200at keresek meg. Rabszolgaprogram, nem pénzkereseti lehetőség, ennél már az is jobb ha elmész újságot hordani. Engem csak a külvilág érdekel azért megyek. Nem ebből fogok meggazdagodni :)
Bocs, nem fejeztem még be.
Szóval, én egyedül nevelem a fiam, így én mindenképp családfenntartó vagyok, én fogom kapni a szociális támogatást havonta, ez mellett diákhitel. Máshogy nem tudnánk megélni, a diákhitelből havi 30at fogok kérni, ehhez jön még a fiam után a családi pótlék, és az első évben még GYES-en leszek, meg kiveszem a munkahelyemen a bent maradt szabimat is. Nagyjából ez az ami van, illetve hát második évben már reménykedek némi ösztöndíjban is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!