Egészségpszichológia MSC / vagy Pszichológia MA mester éri meg jobban ma Magyarországon?
Most fogok végezni pszichológia BA-n, a klinikai vonal iránt érdeklődőm, és láttam hogy debrecenben van ilyen szak.
A kérdésem az, hogy melyik mester éri meg jobban? Szeretnék majd külföldön is élni/dolgozni, ott ugye az Msc diplomának nagyobb presztizse van, mert nem bölcsész, és jobban is lehet vele keresni.
Mindemellett, ha itt maradok Mo-n, akkor a klinikai szakképzést mindenféleképp szeretném megcsinálni. Ott melyik lenne előnyösebb? gondolom az msc, mert az hivatalosan az orvostudományi karon van, és a mintatanterv is inkább arra hajaz..
Bármilyen tapasztalatot szívesen fogadnék bármilyen mesterről!:)
Az első félévemet most szeptemberben kezdtem egészségpszichológia MSc-n, így a szorgalmi időszak tapasztalatairól tudok beszámolni, valamint érintőlegesen a vizsgaidőszakról, ugyanis még csak most kezdődött el.
A többi klinikai vonatkozású mesterről összehasonlítási alapom sajnos nincs, csak a debreceni bölcsészettudományi karon lévő interperszonális és interkulturális, tanácsadás- és iskola valamint munka- és szervezetpszichológia MA képzésekről, barátoktól hallott dolgok alapján.
Azt elmondhatom, hogy ha a klinikai vonal érdekel és Debrecen környékén gondolkodsz, akkor feltétlenül ezt a szakot válaszd. Maga a képzés erőteljesen klinikai hangsúlyban zajlik, ezt az első féléves fontosabb tárgyak mutatják meg, amiből szóbeli vizsga van: patopszichológiai alapok 1.;gyermekkori mentális- és viselkedészavarok és személyiséglélektan. Ezentúl megjelenik sok orvosis "tölteléktárgy", amelyeknek bár nem sok hasznát veszed klinikai gyakorlatban, de az általános tudásodat bővíted vele az orvostudomány szempontjából (például: genetika, népegészségtan, epidemiológia, népegészségügyi medicina - fun fact: az utóbbin például szívműtétet is látogattunk). Az oktatókról még annyi, hogy érződik rajtuk, hogy nagyfokú szakmai tapasztalattal rendelkeznek, sok saját példát hoznak fel például egyes kórképek, elméletek tanításakor.
Összességében elmondható (és a bölcsészettudományis mesterekkel összehasonlítva megállapítható), hogy a követelmények megduplázódnak, vagy akár az is kijelenthető, hogy megtriplázódnak. Míg nekünk jelenleg 10 tárgyunkból 10 vizsgánk van (ebből 3 letudható a szorgalmi időszakban elővizsgával), az interperszonálison 1 darabról hallottam, munkán úgy hallottam, hogy olyan tanár javít az egyébként is kevés vizsgán, aki mindenkinek gondolkozás nélkül ötöst ad, tanácsadáson pedig talán 5 darabról, amiből 3 szóbeli lesz - talán az utóbbin a legnehezebb teljesíteni így a három közül.
A szorgalmi időszak során az előadásokon sokszor tapasztalható az, hogy nem adnak ki diasort / handoutot, így csak az órai saját jegyzetedre tudsz hagyatkozni a vizsgára való felkészül során (a levelezősöknek ez hatalmas hátrány), valamint jellemző lehet 1-2 előadásnál katalógus is. Ezentúl azt is szokni kellett, hogy 3-4 órás előadások voltak rendszerint, amelyek során ha szerencséd volt kettő 10 perces, ha nem akkor egy 10 perces szünetet tartottak (kb. arra elég, hogy használd a mosdót).
A gyakorlat szempontjából sajnos nem tudok nyilatkozni (kellett volna pszichodiagnosztikából teszteket, klinikai első interjút felvenni osztályon, de szervezési nehézségek miatt ez csak jövő félévre csúszik + gyermekkoriból osztályos látogatásokon is részt vettünk volna kiscsoportosan, de ez is különböző okok miatt elmaradt). Ezentúl lesz egy hosszú nyári gyakorlat, amelyet a partnerintézményekben tetszőleges osztályon végezhetsz egy pszichológus felügyelete mellett.
Esetleg a felvételi érdekelhet még: 100 pontos rendszerben 50 pontot ért a tanulmányi eredmény (diplomaminősítés alapján pontoznak), 40 pontot a felvételi beszélgetés és 10 plusz pontot lehetett még ezek mellé gyűjteni. A felvételi elbeszélgetésen egy bizottság fog nagyjából kötetlenül elbeszélgetni veled. Ez általában kettő, az intézetben oktató tanárból áll, valamint egy PHD hallgatóból. A szakdolgozatodról kérdeznek, valamint a felvételi eljárás során kért motivációs levél alapján. Egyes bizottságoknál jellemzően "megizzasztanak", "kötekedő" kérdéseket tesznek fel, mindezt akár nem is szakmai alapon követik el, hanem a korosztályodról, vagy más egyéb szakmailag nem releváns dologról. Utólagosan azt mondták nekünk, hogy "senki sem került be véletlenül, megválogattuk magukat".
A klinikai szakképzéssel kapcsolatban: koppra ugyanazok a tanárok tanítanak Debrecenben, akik az egészségpszichológia MSc-n is. Tehát valószínűsíthető, hogy ha ott tanulsz, nagyobb eséllyel tudsz bejutni a klinikai szakképzésbe, ugyanis ők állítják össze a felvételi vizsgát oda.
A külföldön való dolgozásról pedig: mindenképpen kell szerintem EuroPsy diploma, amelyhez meghatározott számú (azt hiszem 1500 óra) igazolt szakmai gyakorlattal kell rendelkezni, vagy szakpszichológusi végzettséggel - ugyanis abba már alapból be van ez építve. Az utóbbi szerintem a legészszerűbb, ugyanis amint végeztél a szakképzéseddel, kézhez is kaphatod a nemzetközi diplomát.
Remélem tudtam segíteni neked ezzel. Ha más egyéb kérdésed van, nyugodtan írhatsz ide is, vagy privátban. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!