Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Hogyan van jelenleg az ingyene...

Hogyan van jelenleg az ingyenes "OKJ"?

Figyelt kérdés

Nem egészen értem a jelenlegi rendszert mivel jópár éve nem követtem a történéseket.


Anno volt, hogy 25 éves korig az első 2 OKJ képzés elvégezhető nappalin (vagy csak az első, a 2. már estin) afelett már fixen esti mind kettő.


Egyet szereztem régebben nappalin, majd elkezdtem egy másikat 5-6 éve estin de nem fejeztem be új munkahely miatt. Közben megszünt az OKJ annyiról tudok, de hogy pontosan mi most a helyzet azt nem igazán látom át.


Releváns cikket csak ezt találtam: [link]


illetve IKK GYIK oldalán olvastam, hogy "2 szakma egy szakképesítés" megszerzése ingyenes.


1. Tudok egy 3 éves szakmát (vagy 3 év ingyenes akár 5 évesből is?) és egy szakképesítést szerezni?


2. Ha netán abba kell hagynom akkor mehetek másikra ugyan olyan feltételekkel?


3. Ad ez is diákigazolványt amivel lehet mondjuk országbérletet venni? (erősen vidéki kisvárosban élek, hétvégi órás oktatásért akár nagyobb távokat is megtennék)


4. IKK jó keresgélésre vagy inkább az intézmények oldalán néleződjek? (régebben ez eléggé kacifántos volt)


5. Mi a különbség a szakma és a szakképesítés között? (konyhanyelven)



ma 20:18
 1/1 anonim ***** válasza:

>1. Tudok egy 3 éves szakmát (vagy 3 év ingyenes akár 5 évesből is?) és egy szakképesítést szerezni?

-Azok azért annyi évesek, mert közismeret (történele, magyar, matek, stb.) is van mellette. Maga a szakma csak két év, a három éves is, és az öt éves technikumi is - értelemszerűen utóbbira belépési feltétel az érettségi. Ehhez jön még a rövidítés, hogy felnőttképzésben kevesebb órát adnak, így a képzés is rövidebb, mondjuk egy év. De ezt az adott iskola dönti el, van hogy nem a képzési időt rövidítik, cserébe elég egy héten egyszer menni, stb. Igazából KÉT szakmát és egy szakképesítést tudsz szerezni.


2.: igen


3. Nem. Kaphatsz diákot, de az "levelezős", nem jogosít kb. semmire.


4. is-is IKK honalpján megtalálod, hogy adott szakmánál kiket kell keresned.


5. a szakma "alapszakma" (aminek esetleg van szakmairánya), ami a szakmához kötődő jogokat adja, pl. garantált bérminimum a minimálbér helyett. Ezek csak szakképző intézményben képezhetők, ingyenesek. Bár láttam én már fizetős villanyszerelő képzést, ezt úgy oldják meg, hogy tolnak egy szakképesítést fizetősen, majd azt beszámítják az ingyenes villanyszerelő képzésbe. Szakképesítést meg bárki akkreditáltathat, még az sem kell, hogy értelme legyen (elvileg létezhet mondjuk "auralátó" szakképesítés is, csak legyen a képzésnek tematikája meg vizsgakövetelményei. Ettől függetlenül vannak magas presztízsű szakképesítések, pl. a mérlegképes könyvelő. A szakképesítések csak szakképző iskolákban ingyenesek, felnőttképző cégeknél nem.

ma 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!