Jogi végzettséggel mennyire lenne nehéz számomra a mezőgazdasági vagy a kertészmérnöki képzés?
Lassan 10 éve, hogy jogászi diplomával rendelkezem. Gyermekkoromtól kezdve érdeklődést mutattam a mezőgazdaság felé csak az élet más utat tartogatott számomra. Néhány éve már fogalmazódik bennem az a gondolat, hogy levelezőn el kellene végeznem a fent említett két agrárszak egyikét. Hogy őszinte legyek nyugdíjas koromig nem látom a jövőmet a jog világában. Néhány éve már gyűjtögetek egy kis gyümölcsösre mert a hosszútávú terveim között az szerepelne, hogy elvégezném az agráregyetemet és a diplomával a kezemben elhelyezkednék egy céghez. Mellette a félretett pénzemből vennék egy kisebb területű gyümölcsöst és szépen lassan fejleszteném.
Elsősorban arra lennék kíváncsi, hogy érdemes-e a két szak közül valamelyiket elvégezni és, hogy jogi szakemberként ennyi év kihagyás után a kémia és a biológia tárgyak teljesítésére lenne-e esélyem úgy, hogy utoljára a középiskolában találkoztam a két tárggyal.
11, nem én Kecskeméten, de annyi eszem volt, hogy a debreceni anyagot tanultam meg előre 🤣
Amúgy a tanárnőnk egy állat volt kémián, agrokémián, biokémián is.
A genetikát meg az állattan-állatélettant legszívesebben sírva felszeleteltem és megetettem volna a tancinénivel, aki valami középkori kínzómesternek képzelte magát. Szegénykém iszonyúan túlképzett oda, inkább az állatorvosin lenne a helye.
Ami most van végzettséged, az úgy nagy általánosságban "céges" jogászként elég, az a néhány speciális terület, ami az agrár szakágból következik, hamar felszedhető. Gondolok itt földügyi ügyintézésre, haszonbérleti, beszerzési, értékesítési szerződésekre, munkaügyi dolgok és a többi.
Nem is "jogászi" munka ez, nem is igazán keresnek rá jogászt, és egyébként is csak a legnagyobb cégekben merülne fel erre igény.
Ha van némi könyvelői vénád, akkor viszont érdekes terület (és niche) lehet a támogatások intézése. Projektmenedzser, pályázatíró cégek milliókat kapnak egy kaptafára készült pályázatokért, és a legtöbb cégben egyébként házon belül is meglenne a szaktudás hozzá.
Ha a tanulásra szánt időt inkább arra fordítod, hogy jogászként jelentkezel a megyei Kormányhivatal Agrár- és Vidékfejlesztést Támogató Főosztályára (és ott nem azzal vagánykodsz, hogy max 2-3 évre tervezel, de lehet, még ez sem baj, ha egy gyes-es helyre tudnak eleve felvenni), kérelemkezelőnek, akkor belülről megismered ezeknek a támogatásoknak a csínját-bínját, majd ezzel a tudással lécelhetsz le a cégek felé. Nem fogsz minden támogatáshoz érteni, de jó párba beletanulhatsz, és akkor a beruházások elég egy kaptafára mennek, vagy ha másik irányba kerülsz, akkor a területalapú támogatásoknak is van egy szigorú logikája, stb. .
Szóval itt kikupálod magad, aztán a cégeknek is érdekesebb leszel. Vagy épp a pályázatíróknak. Vidékfejlesztő mérnökkel Dunát lehet rekeszteni, egy cégnek az semmit nem ad, igazából az államigazgatásnak sem, felesleges ezzel foglalkozni.
Nem az a lényeg, hogy milyen papírod van, hanem hogy mit tudsz, ami ér valamit a cégnek, ahova pályázol.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!