Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » BME vagy BGE? Ha üzletember...

BME vagy BGE? Ha üzletember szeretnék lenni és gazdálkodás és menedzsmentre szeretnék menni melyik egyetem a megfelelőbb?

Figyelt kérdés

júl. 11. 18:01
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
73%

A BME-GTK soha nem volt a műfajban top. És pár éve a teljes tanári kar fölállt (42 oktató egyszerre!!!) és átment az ELTE-re. Ők képezik jelenleg az ELTE-GTK-t.


Ami top a műfajban, az a Corvinus és a BGE-PSZK. Színvonalas, jó még az ELTE is.


A BME-GTK-t nem jegyzik sehol, nem is látni itt végzett szakembereket seholsem. A fél gazdasági elit a Közgázon (Corvinuson) végzett, a másik felük meg a PSZF-en (jelenleg BGE).

júl. 12. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
65%

11 jó vakon vagy. A BME a 2017es balhé előtt az ország legjobb gtk - ja volt, a legjobb tanárokkal, akik anno pl. az MBA-t is behozták Magyarországra. Ezen tanárok jórésze valóban átment az ELTE - re (de nem 42, ezt nem tudom honnan szedted) , azért mondom hogy a mestert ott érdemes már csinálni. És ELTE mester nagyon munkabarát is.


A corvinus-nak már csak a neve nagy, oktatás színvonala csúszik lefelé, főleg az alapítványi átvétel után. Az elit ide járatja a gyerekeit ez igaz, de nem is a mostani színvonal miatt.


Én jártam bme-re 6 évet, aztán corvinusra 2-őt, és most ELTE-re.

BME a legjobb alapnak, pl. a matek vagy kvanti miatt, fontos a jó alapozás. Plusz ahogy emoitettem

júl. 13. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
66%

.. említettem, az egyetemi élet messze a BME-n a legjobb, de pl a könyvtár is.


Bge ről senkit nem ismerek, aki a legélesebb kések közé tartozna, de oda nem jártam, soha nem is akartam, és ezért nem formálok így véleményt.

júl. 13. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
50%

Mások sem fogják rád bízni a pénzüket, ha nincs szaktudásod, ezért normális esetben SOHA ne akarja csak üzletember lenni.

Válassz szépen egy területet, bármit, akár mérnökit és azt nyomd végig és MSc-n majd tanulhatsz gazdasági dolgokat.


Ha ezzel megvagy, akkor elmész egy céghez pár évre, ahol szerzel tapasztalatot és kezdő tőkét. És kizárólag akkor kezdesz vállalkozni, ha van ötleted. Ötlet nélkül felesleges.

júl. 13. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:

“A BME a 2017es balhé előtt az ország legjobb gtk - ja volt, a legjobb tanárokkal, akik anno pl. az MBA-t is behozták Magyarországra”


Soha nem volt a BME az ország legjobb GTK-ja. Mindig is a Közgáz volt az ország legjobb GTK-ja, mögötte meg második a PSZF és a Külker (jelenleg BGE). Olvass vezetői híreket, ezeken végzett a menedzseri réteg nagy része. BME GTK-s szakemberrel nem is találkoztam soha 30 év alatt az üzleti életben. Egyszerűen soha nem volt tényező.


Értem, hogy te oda jártál, és próbálod magadat becsapni, de a tények ettől tények maradnak.


Az MBA-t sem a BME “hozta be”… a BME MBA valóban a szegény ember MBA-je, akinek nem volt 20.000 dollárja a rendes CEU vagy Corvinus MBA-re.

júl. 13. 05:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
66%

A valóság egyébként kettőtök között van. A BME GTK sosem volt top 1, de BGE sem volt soha ennek a közelében. A BGE azon egyetemek egyike, ahol ingyen osztják a papírt.


De még ha rá is keres az ember, akkor is látja. Pl. 2016-os rangsor itt van, ugye ez még az oktatók elmenetele előtt volt:

BME-GTK a 4.: [link]

És itt egy 2020-as, ahol a BME csak a hallgatók kiválósága alapján került fel, míg a BGE sehol nincs: [link]

júl. 13. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
50%

16. Már hogy ne lett volna a PSZF az üzleti életben minimum a dobogón? Ez volt mindig is a hazai menedzserképzés egyik fellegvára. Mondom, nézegess nagyvállalati felső- és középvezetői menedzserek CV-jét, toronymagasan felülreprezentált a Corvinus mellett a PSZF és a Külker.


Soha nem osztották a diplomát ingyen a BGE-n. Nem egy tudományos központ, de rendesen megkérték mindig is a diploma árát. Saját tapasztalat.

júl. 13. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
66%

#17

Jó, itt sokkal nagyobb gondok vannak a fejekben, mint gondoltam.


Kezdjük ott, hogy egyrészt történelmi okai vannak. Eredetileg voltak külön egyetemek és főiskolák Mo-on. Az egyetem erősebb volt, a főiskola gyengébb, ez sok mindenben megmutatkozott, pl. az oktató gárda képesítésében is. A bolognai rendszerről ugye papíron meg kellett szüntetni a különbséget, viszont ez sok esetben csak annyival járt, hogy a főiskolából egyetem lett, azonban a képzési színvonalat nem emelték.

Magyarán, a BGE főiskolai szinten tanít.


És azért mert ismersz 3 embert, aki BGE-n végzett és manager, még nem lesz igaz az állításod. Nekem pont járt ismerősöm a PSZF-re, illetve egyik haverom apja pont a PSZF-en oktat és emiatt tökéletesen tudom, hogy ingyen osztogatnak papírt.


Csak hogy szemléltessem, hogy miért nevetséges ez az érved. A világ egyik vezető IT cégénél dolgozom. Az általam ismert manager többségének nincs gazdasági végzettsége és konkrétan akinek van annak is csak MSc, de az se a BGE-n végzett, többségük BME-VIK-re járt BSc-n. A logikád alapján, a BME-VIK jobb manager képző, mint a BGE, mert több BME-VIK-es manager-rel találkoztam, mint BGE-ssel.

Még egyszer, ez a te logikád.


Side note-ként, még ha igaz is, amit állítasz vagy igaz is a tapasztalatod. Nagyon sok esetben a gazdasági képzés csak MSc szokott lenni és a BGE-t ahogy mondtam azért választják, mert ingyen adják a papírt, illetve a Corvinus nem is képez annyi embert, hogy feltöltse a piacot, így nyilván más egyetemekről is fogsz látni ilyen embereket

Mellesleg a Corvinus-on sem megerőltető egy ilyen papírt szerezni, de azért egy BGE-nél láthatóan jobb.

júl. 13. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
50%

18. "Kezdjük ott, hogy egyrészt történelmi okai vannak."


A világon mindennek történelmi okai vannak. De igazad van, és ehhez hozzátehetjük, hogy a szocializmusban a PSZF és a Külker kivételezett helyzetben voltak, a Közgázzal együtt. Párt elitképzők voltak.


"Magyarán, a BGE főiskolai szinten tanít."


Így van! 100%-ban egyetértünk. Nem végez értékelhető kutatómunkát, nem tudományegyetem. Favágás, ami ott folyik. Szakmai képzés. (És még abból sem top-top, max. középszerű.)


... mégis itt végzett az üzleti elit fele. És ennek az egyik oka, hogy az üzleti tevékenységek 95%-ához nem kell alkalmazott matematikusnak lenni. Az 5%-ot meg elvégzik a matematikusok, alk. közgazdászok stb.


"És azért mert ismersz 3 embert, aki BGE-n végzett és manager, még nem lesz igaz az állításod. Nekem pont járt ismerősöm a PSZF-re, illetve egyik haverom apja pont a PSZF-en oktat és emiatt tökéletesen tudom, hogy ingyen osztogatnak papírt."


Értem. Tehát te ismersz két (2!!) embert, az egyik valamiféle ismerős, a másik pedig "haverod apja", aki meccs közben, a nyolcadik sör után nagyot akart mondani, és beböfögött egy ilyen jópofán hangzó dolgot. Nagyon megalapozott érvelés. :)


Akkor hadd érveljek én is magammal. :) Kereken 25 éve dolgozom az iparban műszaki és üzleti területeken felváltva. Bonyolult összeszámolni, hány diplomám van, de van a BGE-ről, Corvinusról, ELTE-ről, van egy CEU MBA-m, van még két külföldi top egyetemről is diplomám (az egyik Ivy League, a másik is top 200 kutatóegyetem), és van egy külföldi elit egyetemről egy PhD-m. És az egyik hazai elit egyetemen tanítok 15+ éve. Szerintem tehát van összehasonlítási alapom. Egyébként személyesen ismerek több BME GTK-s tanárt, sőt, a BME GTK-n írtam az egyik szakdolgozatomat (ottani volt a témavezetőm).


Ami pedig a személyes iparági tapasztalatokat illeti: nem 3, hanem legalább 300 közép- és felsővezetőt ismerek személyesen vagy üzleti kontextusban, így van iparági rálátásom.


Ezzel a hátam mögött: igen, a BGE-n favágás (főiskolai szakmai képzés folyik), vegyes színvonalon. Ettől függetlenül még nem "ingyen" adják a diplomát, sőt, kifejezetten tanulós egyetem. Nem, nem volt sohasem a BME a hazai üzleti képzés elit intézménye. Még egyszer: a BME MBA a szegény ember MBA-je (akinek nincs 20-25 ezer dollárja CEU vagy Corvinus MBA-re) és emiatt egyébként nem is "igazi MBA". Közönséges mesterdiploma. Nem rossz, de nem is egy Kellogg..


"Mellesleg a Corvinus-on sem megerőltető egy ilyen papírt szerezni, de azért egy BGE-nél láthatóan jobb."


Erről is van személyes tapasztalatom, mivel egyrészt az én mesterdiplomám is korvós, másrészt a két gyerekem is a Corvinuson végzett. Talán éppen egy hajszálnyival jobb a Corvinus, mint a BGE annyiban, hogy talán kevesebb rossz tanár van, bár az én tapasztalatom szerint kiábrándító volt a Corvinus. Azt is készségesen elismerem, hogy az emberanyag egy hajszálnyival jobb a Corvinuson, ELTE-n, esetleg a BME-n, is mivel ezek felszívják a legjobb diákokat.


A határt én mégsem a BGE vs. BME között húznám meg, hanem a komoly képzések (GPME, alk. közgazdaságtan, alk. matematika, elte survey statisztika) és a gazdasági képzések (gazdmen, kermark, nemzgazd stb.) között. Ezért is javaslom mindenkinek, hogy ha gazdasági képzést akar végezni, akkor vagy menjen normális alapszakra (matek, alk. közgáz stb.) vagy pedig menjen valami teljesen másra (társadalomtudományokra stb.) és végezze el a gazdasági képzést mellette levelezőn. Mert egyszerűen nem folyik a gazdasági képzéseken komoly tudományos munka.*


* Most ellentmondok önmagamnak, mert egyik BME GTK-s professzor barátom éppenhogy komoly kutatómunkát végez, tehát ilyen is van -- de a diákok ebből nem sokat látnak, a BME GTK sem egy kutatóegyetem, hanem egyszerű favágás. Ha így tetszik: főiskolai képzés ez is. Mert erre van igény.


Szerintem lehetnél egy kicsit udvariasabb azokkal az egyetemekkel kapcsolatban, amelyekre soha nem jártál, főleg, ha nem is vagy szakmabeli és nem ismered úgy általában a képzéseket és a karrierutakat.


TL;DR: teljesen jó a BGE akár egy rendes nemzetközi karriert felépíteni is, nem ingyen adják a diplomát, és nem a BME GTK a hazai közgazdász képzés csúcsa, soha nem is volt. De ettől még nem rossz az sem. Az összes magyarországi gazdasági képzés max. középszerű. Röviden ennyi.

júl. 13. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
66%

#19

Hogy várod el, hogy komolyan vegyelek, amikor nem sikerült különbséget tenni aközött, amit én állítok és amit egy másik válaszoló állít? Ez annyit jelent, hogy a sok évnyi tapasztalatod ellenére alapvető szövegértési képességek hiányoznak.


"mégis itt végzett az üzleti elit fele"

Ez érvelési hiba, de legalább mostmár egyértelműen kiderül, hogy miért állítasz valamit.

Azért mert sokan végeztek egy helyen, még nem lesz jó. A magyar diákok többsége átlagos középiskolába jár/járt, míg a kisebbség járt elitgimibe és mégis ez a kisebbség magasabbra jut. Vajon hogy lehet ez, ha nem ez a többség?


Ezt egyébként egyetemi szinten is el lehet mondani. A többség megy BSc-re, míg a kisebbség MSc-re, szerinted ez azt jelenti, hogy a BSc színvonalasabb, szerintem ennek köze nincs hozzá.


"aki meccs közben, a nyolcadik sör után nagyot akart mondani, és beböfögött egy ilyen jópofán hangzó dolgot. Nagyon megalapozott érvelés. :)"

Ha annyira megalapozott érvelést akarsz, akkor miért követed el már a 2. érvelési hibát?

Nem, azért mert te hulla részegen tudsz csak beszélgetni az ismerőseiddel a tanulmányi pályájukról, nálunk ez nem megszokott.


Felteszem most is részeg vagy, azért kevertél össze engem egy másik kommentelővel.

De amúgy igen, ez oktató szava többet ér, mint egy diáké, aki személyes sérelmekből beszél. Ha azt kérdezed meg egy képzésről, aki végig kitűnő volt, az dicsérni fogja, ha azt, aki kibukott, az szidni fogja, ezért érdemes pl. oktatókkal beszélgetni, ami láthatóan neked még nem jött össze.


"Akkor hadd érveljek én is magammal. :)"

Már megtetted. Azért meccs melletti sörözést feltételeztél, mert magadból indultál. Részeg vagy, feküdj le aludni.


"Ettől függetlenül még nem "ingyen" adják a diplomát, sőt, kifejezetten tanulós egyetem"

Mondjuk az átlag alatti diáknak tényleg az.

Bocs, de amikor a legjobb képzésekről beszélünk, akkor nem átlag alatti színvonalról beszélek.


Megint a pályámról példát mondva, persze, én is tudok embert, aki a DE mérnökinfóján jó sokat tanult, hogy elvégezze. Csak ismerek olyat, aki a BME-ről átment, mert nem akart sokat tanulni és az első féléves BME-s tudása kitartott a DE-n az 5. félévig és addig ott nem tanult.


A Corvinus pedig szignifikánsan jobb. Jó, most annyira nem tudom, hogy a modellváltás végülis mit eredményezett, de a modellváltás előtt ég és föld volt a kettő között a különbség.


"Nem, nem volt sohasem a BME a hazai üzleti képzés elit intézménye"

Sehol nem írtam, keversz valakivel.

Ne igyál ennyit. :)


"Szerintem lehetnél egy kicsit udvariasabb azokkal az egyetemekkel kapcsolatban, amelyekre soha nem jártál"

3. érvelési hiba. Egyrészt, azért mert van személyes tapasztalatod még nem fogsz objektíven látni dolgokat.

Másrészt, nem kell az adott képzésre járni, hogy megismerd annak színvonalát.


"főleg, ha nem is vagy szakmabeli és nem ismered úgy általában a képzéseket és a karrierutakat."

4. érvelési hiba. Azt feltételezed, hogy ezeket csak egyetemi képzéseken lehet megismerni, illetve annak segítségével megtapasztalni, miközben már ellenpéldát is hoztam, hogy nálunk mérnökökből lettek manager-ek.

A valóság az, hogy de, elég sokat tudok, a BME mérnöki képzések vannak manager-i tárgyak is. Elég jó rálátásom van és annak ellenére, hogy software engineer vagyok hivatalosan, én is vettem már magamra manager-i munkákat, akár csak ideiglenesen is.


"teljesen jó a BGE akár egy rendes nemzetközi karriert felépíteni is"

Persze, egyetem nélkül is lehetséges, csak az ember pont azért megy egyetemre, hogy ezt megkönnyítse.

És egy BGE nem könnyít annyit, mint egy BME és egy BME nem könnyít annyit, mint egy Corvinus.


"nem ingyen adják a diplomát"

De, és egyébként pont ezért végeztek sokan a BGE-n. Oda azok mennek, akiknek nincs kedvük a Corvinus-on tanulni.


"és nem a BME GTK a hazai közgazdász képzés csúcsa, soha nem is volt"

Részeg vagy, tényleg aludnod kellene már. :)

júl. 13. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!